fb pixel
Vyhledávání

7 úspěšných společností, které založili bývalí zaměstnanci Applu

Za posledních čtyřicet let pracovalo pro Apple mnoho špičkových talentů. Talent a loajalita ale nejdou nikdy moc dohromady.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 3.11.2014, 15:00

    Nedávno přinesl The Wall Street Journal zprávu, že jeden z posledních prominentů a dnes již bývalý zaměstnanec Applu, Ron Johnson jako šéf obchodu, ohlašuje založení své vlastní společnosti Enjoy, která má provést "revoluci" v online nakupování. Přitom to byl právě on, kdo pro svého minulého zaměstnavatele rozběhl úspěšný a rostoucí Apple Store. Uvidíme, jak úspěšným revolucionářem Enjoy nakonec bude. Ale pokud by dopadl stejně jako následujícíh sedm ex-zaměstnanců Applu, neměl by proč se strachovat.  

1. Nest Labs

Nest Labs Tahle společnost, kterou založili bývalí inženýři z Applu, Tony Fadell a Matt Rogers, se zabývá vývojem a výrobou bezdrátově řízených termostatů a kouřových detektorů, které spolupracují s internetem. Podle jejich webových stránek vedl Fadell v Applu "tým, který vytvořil prvních 18 generací iPodu a první tři generace iPhonu", zatímco Rogers "byl odpovědný za vývoj softwarového vybavení pro iPod". Kromě toho, že byla společnost založena dvěma lidmi z Applu, najímá si několik dalších význačných figur svého bývalého zaměstnavatele, včetně Chipa Luttona, bývalého hlavního poradce pro duševní (intelektuální) vlastnictví. A jaký má společnost Nest Labs úspěch? Takový, že ji na začátku roku 2014 koupil Google za 3,2 miliard dolarů. A platili "na dřevo".  

2. Obi Mobile

Obi Podnikatelského ducha mají zřejmě v Applu všichni, i ti na těch nejvyšších příčkách. Jak právě dokazuje jeho bývalý generální ředitel John Sculley. Spolu s dalšími lidmi založil společnost Obi Mobile, "nízkonákladovou" značku mobilních telefonů zaměřenou na zatím malé, ale rychle se rozvíjející trhy po celém světě. V rozhovoru pro arabský zpravodajský portál Gulf News se vyjádřil, že k založení tohoto "low-cost" byznysu jej ve skutečnosti inspiroval úspěch Applu na trhu s "luxusními" značkami. I když Sculley věří, že se mu podaří využít geniální strategie Applu i na rozvojových trzích, poznamenává současně, že by s ním jeho bývalý zaměstnavatel a kolega Steve Job rozhodně nesouhlasil s tím, že má určitě na víc. Obi Mobile nedávno představil hned pět nových značek mobilních telefonů na Blízkém východě.  

3. Android

Android Android, rival operačního systému iOs vlastněný Googlem, začínal jak start-up založený bývalým inženýrem Applu Andym Rubinem. Ten pracoval u Applu od roku 1989 do roku 1992 (a bylo za tím vlastně jen náhodné setkání s tehdejším šéfem týmu softwarových inženýrů Billem Caswellem). Pak pracoval v několika menších "inovativních" společnostech, než v roce 2003 založil spolu s dalšími lidmi Android Inc. Firma byla tak perspektivní, že ji o dva roky později koupil Google a dnes má jejich operační systém podíl téměř 85 procent na celosvětovém trhu s mobilními telefony. Rubin je bez přehánění jedním z nejúspěšnějších bývalých zaměstnanců Applu, ale zároveň také jedním z nejkontroverznějších, alespoň z pohledu svého bývalého zaměstnavatele. I když pro něj pracoval ještě před érou iPhonů, předložil Apple soudu dokumenty, které by měly dokazovat, že se Rubin pro svou "Androidí platformu" více než inspiroval z úkolů, které tehdy pro Apple pomáhal řešit v rámci svých pracovních úkolů.  

4. Electronic Arts

EA Trip Hawkins Trip Hawkins, zakladatel vidoherního vývojáře Electronic Arts, byl rovněž zaměstnancem Applu v jeho ranných dobách. Podle Hawkinsova profilu v časopisu Forbes "záměrně" v roce 1978 usiloval o práci v téhle společnosti, kde ho pak Steve Jobs naučil, jak má "sám sebe vždy brát jako kreativního pracovníka, který překoná každou překážku". Hawkins to učinil - o čtyři roky později (1982) založil firmu EA z peněz, které mu vyneslo vlastnictví akcií Applu, konkrétně to bylo 200 tisíc dolarů. Dnes je tržní kapitalizace společnosti přes 11 miliard. Ačkoli se proslýchalo, že Jobs považoval Hawkinsovo zběhnutí za "akt zrady", měli oba pánové ve skutečnosti vždy korektní, byť ne vždy úplně přátelské vztahy. Dnes se již Hawkins nezabývá každodenním během EA, vede několik menších start-upů včetně společnosti If You Can, která vyvíjí aplikace pro vzdělávání dětí v oblasti sociálních a emočních dovedností.  

5. Path

Path Za společností Path, která vyvíjí mobilní aplikace pro sociální sítě, stojí bývalý zaměstnanec Applu Dave Morin. Ten, který je daleko známější svým tříletým působením u Facebooku. Ještě předtím, konkrétně v letech 2004 až 2006, pracoval (což potvrzuje i jeho profil na LinkedIn) na vysoké pozici v oddělení marketingu a produktové propagace. Path je soukromě vlastněná společnost bez akcií, takže její současná tržní hodnota je těžko odhadnutelná. Ale malá zřejmě nebude, protože se o ni zajímá sám Morinův bývalý zaměstnavatel - ve skutečnosti je už koupě na spadnutí. Apple si od ní slibuje posílení své přítomnosti na sociálních sítích, protože Path je sice jen velmi malá podle standardů sociálních platforem, ale jí vyvinutá aplikace je odborníka ceněna pro svou jednoduchost, inovativní design a uživatelskou "přívětivost".  

6. Flipboard

Flipboard Flipboard - další společnost s aplikacemi pro sociální média, jak jinak než opět založená bývalým zaměstnancem Applu. Podle svého profilu na LinkedIN pracoval její zakladatel Evan Doll v Applu coby vyšší softwarový inženýr, a to do roku 2009, kdy z firmy odešel, aby si založil vlastní byznys, tedy Flipboard. Aplikace získala širokou popularitu pro svůj design a Apple ji dokonce vyhlásil Aplikací roku 2010 pro iPady, k čemuž se firma hrdě hlásí na svých webových stránkách. Na nich najdete také tento popis zmiňované aplikace: "Flipboard je váš osobní časopis, plný věcí, které vás zajímají. Buďte v obraze, co se týče nejaktuálnějšího dění, objevujte úžasné věci po celém světě nebo zůstávejte ve spojení s lidmi, kteří jsou vám nejbližší - tohle vše na jednom místě." Aplikace, která existovala dlouho pouze pro uživatele Android a iOS, nedávno pronikla i do platformy Windows Phone.  

7. Inkling

Inkling Founder Inkling je nakladatelství interaktivních elektronických publikací a provider vydavatelské platformy Inkling Habitat. Jedním z jeho zakladatelů je Matt Macinnis, bývalý dlouholetý zaměstnanec Applu, kde začínal v roce 2002 jako marketingový manažer pro vzdělávání. Postupně se vypracoval na vyššího manažera mezinárodních vzdělávacích trhů. Z firmy odešel v roce 2009, těsně před uvedením prvního iPadu. Produkty jeho nové společnosti jsou oceňovány zejména pro krásnou grafiku a zpracování obsahu. Inkling umožňuje velkým vydavatelstvím jako třeba Pearson a Elsevier vytvářet na platformě Inkling Habitat vlastní interaktivní elektronické knihy a další díla. "Konečně po dlouhé době posouváme uživatelský koncept elektronických publikací o dost dál, než jsou obyčejné textové soubory, které si dnes lidé nahrávají do Kindle," uvedl k tomu nedávno Macinnis v jednom rozhovoru.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články