fb pixel
Vyhledávání

7 tipů na kvalitní opici (nejen) z bavorských vánočních trhů

Advent je v plném proudu – a s ním i hřejivý a navíc ohřátý alkohol v mnoha podobách a kombinacích. Které jsou ty spolehlivě nejlepší?

Radek Kovanda
Radek Kovanda 10.12.2017, 17:00

Vánoce jsou tady, svařák vinný si vychutnééej! Popravdě, jak určitě každý na vlastní ústa víte – sám o sobě nepředstavuje tenhle horký adventní drink žádný extra zázrak. U stánků navíc nabízejí většinou víno ne úplně té nejšpičkovější kvality. Je sice více či méně kořeněné, přičemž mnozí prodejci se chlubí nějakou „zvláštní a jedinečnou“ ingrediencí či jejich kombinacemi. Ale daleko častěji se jedná o víno pouze dofutrované cukrem, aby to chutnalo průměrnému jazyku.

Bamberg Glühwein Weihnachtsmarkt v Bamberku (Foto: Kimberley Button, shermantravel.com) Nemluvíme pouze o Česku, ani bavorské vánoční trhy nejsou v tomhle ohledu úplnou výjimkou. Ale zase tam panuje trochu jiná atmosféra – přičemž platí, že čím menší město, tím je to příjemnější, přátelštější, hřejivější. Za dvoudeckový hrnek tu dáte kolem tří eur. Přesněji řečeno – sám hrnek je zálohovaný a stojí od dvou do tří eur, ale můžete jej kdykoli vrátit a dostanete peníze nazpět. Obsah se pak prodává přibližně ve stejné výši. Záleží jen na tom, zda si dáte samotné Glühwein, anebo svařák „mit schuss“, tedy s panákem. Za ten si připlatíte jedno euro.

Ale nemusíte vlastně ani nikam jezdit, a osvědčené kombinace si připravit doma. Budete potřebovat červené víno (čím kvalitnější, tím lepší) a do něj pak něco skořice, hřebíčku a citronové kůry. Bát se nemusíte ani nového koření, badyánu či anýzu. A k tomu „schuss“ – na 2 dcl vína malý panák v množství 2 až 3 cl:

1. Tlamomandl

Svařák s Amarettem Nejobvyklejší ‚bavorská‘ kombinace. Víno ještě více zesládne – proto doma použijte raději nějaké sušší – a získá zemitou, tělnatou hořkost. Dá se rovněž použít jiný výraznější likér jako třeba Cointreau (víno získá pomerančové tóny) nebo Curaçao (opět pomerančové tóny, navíc víno zvláštně ztmavne; a po něm i váš jazyk.)

2. Zimobijec

Svařák s vodkou Dobrá vodka – tedy ta, co sama o sobě nemá žádnou jinou než ‚etanolovou‘ chuť – víno nikterak nezabije, ale naopak posílí. A stejně tak i vás. Jde to rychle, bacha.

3. Námořník

Svařák s rumem Takhle nějak prý chutnával klasický námořnický grog. Je docela jedno, zda tam dáte pravý rum z třtiny nebo ‚tuzemák‘ – výsledné chutě budou podobné a svařené víno příjemně ‚zvanilkovatí‘.

4. Horké čúčo

Svařák se slivovicí V Německu často jako „schuss“ nabízejí nějakou pálenku, nejčastěji pak tu vyrobenou ze „zwetschgen“ či „zwetschken“, česky ze „švestek“. Výsledné chutě se oproti očekávání nikterak netlučou, víno pouze získá příjemné ovocné tóny podle toho, co přidáváte. Funguje to dobře i s třešňo-/višňovicí, dokonce i nějaký šňaps z hrušek či jablek stojí za to vyzkoušet. Jen pozor, aby se jednalo čistě jen o „ovocný destilát“, jakékoli příměsi typu velejemného lihu nebo snad dokonce aromat udělají z takto fortifikovaného svařáku sice pronikavě voňavou, ale daleko hůře pitelnější ‚patokovou‘ záležitost.

5. Jako z dubového sudu

Zdá se to poněkud jako schweinerei, ale zdání klame, žádná prasárna to není. Z vůně i chutě vína se najednou vynoří zemitější hořké tóny, které s ním překvapivě dobře ladí. Připomíná kvalitní archivní značku zrající v dubovém sudu.

6. Teplý myslivec

Svařák s Jägermeistrem Zdá se to ještě jako větší schweinerei, ale výsledek je opět překvapivě dobře pitelný. Zvlášť pokud bylo víno svařeno s badyánem a anýzem. Jen výsledná chuť už moc nepřipomíná víno. Jinak je tahle německá ‚myslivecká‘ vhodná také do čokolády, ale to už je úplně jiný příběh.

7. Rauchwein

Svařák s pivem Zajímavá regionalita z Bamberku a okolí – svařené víno s nakuřovaným pivem. Poměr nám u tamějších stánků prozradit nechtěli, ale metodou pokus/omyl jsme přišli na to, že je potřeba asi čtvrtina až třetina piva na celkový objem míchaného nápoje. Pokud nemáte zrovna po ruce nakuřované, zkuste normální. Kupodivu z toho vyleze velmi dobře pitelná věc, která chutí připomíná „kvas“ – tedy zkvašenou sladinu, která se hojně pije i prodává v zemích na východ od nás. Taky se po tom díky obsahu piva daleko lépe usíná než po rozjařujícím víně, navíc ještě umocněném nějakým panákem.

Jinak míchání různých druhů alkoholů není samo o sobě škodlivé. Že je po tom člověku druhý den víc blbě, není ani tak důsledek samotného míchání, jako hlavně toho, že u takových směsí snadno ztrácí přehled o tom, jak rychle a kolik toho vypil.

Mimo to - TADY - vám předložíme 10 rozumných důvodů, proč pít alkohol.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články