Captain America: Občanská válka bude jednou z největších filmových událostí roku. Do amerických i českých kin dorazí už koncem tohoto týdne a „bude to veliký“. Sice ne tak jako v komiksu, a dokonce to dost pravděpodobně dopadne úplně jinak, než v předloze, ale v sázce je opravdu hodně.
Na základě událostí z předchozích filmů od Marvelu, především pak druhých Avengers, se totiž vláda rozhodne, že superhrdinové se musejí registrovat a být pod přísným dohledem. Někteří s tím souhlasí, jiní se naopak tvrdě brání. A protože běžní pěšáci jsou na vzpurné komiksáky příliš malou pákou, začnou se obě frakce mezi sebou kočkovat. A z toho samozřejmě nekouká nic dobrého. Na jedné straně je tým vedený Tonym Starkem (Iron Man), na druhé šéfuje Steve Rogers alias Kapitán Amerika.
Ti dva si nemohli přijít na jméno už od prvních Avengers, jejich hodnotové žebříčky se zkrátka příliš neslučují – Tony je bohém, Steve možná až přílišný slušňák. Když je potřeba, táhnou za jeden provaz a zachraňují svět, ale nikdy nemají daleko do slovní potyčky, když si vyříkávají, jak by se ta která věc měla řešit. A tentokrát se rozhádají natolik, že už to pouhá slova nespraví. Stanou se z nich přátelé-nepřátelé na život a na smrt. Připojí se tak k dlouhé řádce dvojic, jejichž vztah se dá označit facebookovým „it's complicated“. Zkrátka a jednoduše záleží, kdy je zrovna zastihnete – buď u piva, nebo v klinči.
V následujícím žebříčku jsme vybrali sedm dalších typických frenemies. Na další si určitě vzpomenete sami a můžete je doplnit v komentářích pod článkem.
1. Sarah Connor a T-800
Tenhle vztah nezačal zrovna šťastně. T-800 v kůži Arnolda Schwarzeneggera se vrátil do roku 1984, aby Sarah zavraždil. Žádný soucit, žádná pifka, prostě naprogramovaná mise. Proto se Sarah hodně divila, když se o pár let později stejný cyborg objevil a začal jí hlídat záda. Arnold se díky své popularitě ze záporáka proměnil v dobráka, a to změnilo i jejich vzájemný vztah. Jenže stačí T-800 přeprogramovat, a zas vám půjde po krku (viz finále třetího dílu). Je to prostě náladový kus hardwaru. V posledním Terminátorovi je ale zase za slušňáka, dokonce Sarah dělá mámu a tátu zároveň.
2. Thor a Loki
Nevlastní bratři se mají docela rádi – sice na ně nelze uplatnit, že krev není voda, ale Loki by bratra jen tak chladnokrevně nezabil. Občas ho ovšem nechá pěkně vykoupat v průšvihu nebo na něj rovnou hodí nějaké svinstvo – je to ostatně bůh podvodů a piklů. Stejně jako opravdoví bratři se tihle dva neustále perou, ať už o pozornost rodičů nebo o nadvládu nad vlastními či cizími královstvími. Když však přijde nějaký větší bubák, začnou sice neochotně, ale docela efektivně spolupracovat. Je ovšem vždy jen otázka času, než Thor znovu dojede na svou důvěřivost.
3. Legolas a Gimli
Trpaslíci a elfové se nesnáší odnepaměti, takže to těmhle dvěma nepříliš dobrovolným účastníkům Tolkienovy výpravy v Pánovi prstenů chvilku trvá, než si na sebe vůbec zvyknou. Urážky po sobě házejí neustále, občas dokonce Legolas hodí Gimlim, ale v zápalu bitvy se jejich špičkování mění ve spolupráci a kibicování, kdo zabil kolik skřetů. Asi jako když se s kámošem bičujete v online multiplayeru. Jejich vzájemná nelibost je tak v boji cennou zbraní.
4. Magneto a Profesor X
Nerozlučné pouto mutantských bratří a profesorova bezbřehá naivita, se kterou se znovu a znovu vydává vstříc Magnetovi, protože má pocit, že vlídné slovo a logika pro něj budou víc než hněv, který cítí vůči omezenému lidstvu. Magneto občas spolupracuje na oko, protože se mu to zrovna hodí, ale jakmile vidí skulinku, skrz kterou může protlačit své ambiciózní plány, hází Xaviera a jeho žáky přes palubu, protože ho svým výkladem spravedlivého trestu jedině zdržují. V komiksu je schopen mnohem větších zvěrstev než ve filmech, ale nadcházející snímek X-Men: Apokalypsa z něj možná udělá většího záporáka, než jsme tušili.
5. Johnny Utah a Bodhi
Mohli bychom sem napsat Briana O'Connora a Dominica Toretta z Rychle a zběsile, jenže předobrazem téhle dvojky byli právě Utah a Bodhi z původního Bodu zlomu (nikoliv z loňského nemastného remaku). Lupič s bohémským srdcem a policajt v utajení, oba se slabostí pro adrenalinové sporty. Reeves a Swayze to tenkrát sehráli skvěle, Paul Walker s Vinem Dieselem už jenom opisovali – tedy s tím, že jejich dobrodružství se protáhlo na sedm dílů a Brian ve čtyřce definitivně přešel do šedé zóny mezi zákonem a zločinem, kde Domův tým operuje dodnes. Dieselovo charisma bylo dokonce tak velké, že přetáhlo do jeho týmu i dalšího frenemyho – buldoka od CIA Hobbse v podání Dwaynea Johnsona.
6. Maverick a Iceman
Osmdesátky byly komplikovaných vztahů plné. Maverick (Tom Cruise) a Iceman (Val Kilmer) se hned zkraje elitního leteckého výcviku Top Gun moc nemusí a na Icemanova slova o Maverickově umanutosti dokonce dojde. Mladý pilot se ovšem v důležité chvíli vzchopí a ukáže ruskému kolegovi, že má ve své horké krvy stopové prvky talentu. A tak dojde v závěru k velkému udobření, na jehož pokračování čekáme už víc než třicet let. Top Gun je od té doby nesestřeleným etalonem chlápků s báječnými ocelovými ptáky.
7. Apollo Creed a Rocky
A končíme jedním z nejzásadnějších přátelství osmdesátek. V prvním filmu si šli tihle dva po krku v ringu i mimo něj, ale jakmile zazněl poslední gong, našli v sobě navzájem respekt pro odhodlání a talent toho druhého. Mohl to být začátek krásného přátelství mimo stříbrné plátno, podobně jako v Casablance, ale Stallone natočil dalších pět filmů, ve kterých se vztah Rockyho a Apolla rozvíjel.
Ve dvojce se servali znovu, spíš ze zvědavosti, a ve trojce Apollo Rockyho dokonce trénoval. Čtyřka byla z černé kroniky, to když Apollovi zlomil vaz ruský náklaďák Ivan Drago. Rocky potrénoval na Sibiři a ve velkolepé odvetě a s celuloidově vztyčeným prostředníčkem sovětskému politbyru, to Ivanovi spočítal i s úroky. A ani to nebyl konec, protože loni si Stallone zahrál ve snímku Creed, ve kterém trénuje Apollova syna. Prostě přátelství až za hrob.
A když už jsme skončili u toho Stallona, tak se ještě podívejte na 40 let v ringu – jak šel čas s Rockym.