fb pixel 7 reálných robocopů, kteří nad námi bdí už dnes – G.cz
Vyhledávání

7 reálných robocopů, kteří nad námi bdí už dnes

Pamatujete si osmdesátkovou sci-fi Robocop o plechovém poldovi s kvérem ve stehně, co rostřílel na cucky všechny padouchy? Některé státy už na fízly s umělou inteligencí spoléhají. Pojďte se jim podívat na diody.

Václav Rybář
Václav Rybář 30.7.2017, 06:44

1. Griffin

Malý robůtek pomáhal při kongresu amerických republikánů s odhalováním bomb na nepřístupných místech. Má dvě digitální oči, ultrasilnou svítilnu a je dílem studentů univerzity v Clevelandu. Ohio samo o sobě má víc než čtyři desítky podobných robotů, od obřích s klepety, co uzvednou auto, až po tyhle mobilní šikuly, které přivezete v osobáku.

2. Skunk

Indický super-dron, který zvládne kroužit nad davem a kropit ho souběžně pepřovým sprejem a paintballovými nebo gumovými projektily. Je z extrémně odolných materiálů, takže ho plechovkou od coly nesestřelíte. Pravděpodobně ho jen víc naštvete. Má i repráky, aby mohl vyhrávat muziku nebo třeba instrukce, kterak se co nejrychleji vzdát a vyhnout se dalšímu přívalu pepře.

3. Robo-guard

V jihokorejské věznici v Pohangu nahradili běžné bachaře ti robotičtí, takže vězni na samotce už si opravdu s nikým nepopovídají. Robot má speciální 3D kameru, která s pomocí vlastního software vyhodnotí i vzorce chování a další legrace. Bachaři jsou neozbrojení, ale pro chystanou zimní olympiádu chystá Jižní Korea novou generaci, která prý bude po všech stránkách pokročilejší.

4. Dogo

Izraelští pásovci vypadají jako z hračkářství, ale nenechte se mýlit. Kromě osmi kamer a extrémní pohyblivosti jsou vybaveni i devítimilimetrovou pistolí. Zásobník vyprázdní během tří vteřin a nechvěje se jim ruka jako člověku. Mírumilovnější verze jsou vyzbrojeny pepřovým sprejem nebo oslepujícím paprskem světla.

5. Bat Cat

Medializovaná hračka losangeleské policie má trochu větší měřítko. Do svého teleskopického klepeta může vzít klidně celé auto, odklidí kontejnery, stromy a další překážky. Dá se ovládat na dálku a přežije i výbuch průměrně velké trhaviny. Jejím úkolem je právě zneškodňování bomb, případně vlamování se do budov (a to doslova). Autonomní mód je pouze jednou z variant, Bat Cat může být řízen i přímo z místa řidiče. Uzvedne až šest tun, takže se mu nestavte se svým autem na odpor, jinak se se zlou potážete.

6. Dopraváci v Kongu

Obří roboti pohánění solární energií jsou v Kongu semaforem, dopravní kamerou a policistou v jedné osobě. Chodit sice neumí a výhružky tlumočí jen skrze repráky, ale vypadají impozantně, ačkoliv jde jen o nafintěné sloupy. V Kongu ale slibují, že druhá generace bude aktivně a nikoliv jen pasivně agresivní. Co si pod tím představit? To brzy zjistíme.

7. Samsung SRG-A1

Dost možná jediný přístroj od Samsungu, který se vás bude snažit aktivně zabít. Tedy v případě, že se pokusíte překročit hranici mezi Jižní a Severní Koreou. Jihokorejský terminátor má noční vidění, dokáže rozeznat v terénu vaši tepelnou stopu a má zoom, aby vás přesně zaměřil na tři kilometry daleko. A taky je vyzbrojený sniperkou ráže 5.56 mm. Jediná včelka do zátylku, jediný řádek v ranním hlášení. Robot neváhá, robot plní rozkazy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články