7 obdivuhodných vynálezů Thomase Alvy Edisona, které změnily svět – G.cz
Vyhledávání

7 obdivuhodných vynálezů Thomase Alvy Edisona, které změnily svět

Od roznašeče novin k jednomu z nejproduktivnějších vynálezců své doby – tak by se dala popsat životní cesta amerického vizionáře a podnikatele Thomase A. Edisona. Ačkoliv navštěvoval školu pouze čtvrt roku, dokázal díky sebevzdělávání a podnikatelskému duchu několikrát ohromit celý svět svými přelomovými objevy. Za svůj život získal přes 1000 patentů. Edisonův mozek byl dle jedné studie ohodnocen na 15 miliard dolarů! Zde je 7 důležitějších vynálezů a patentů, které se zrodily v hlavě Edisona a zároveň posunuly lidstvo kupředu.

Martin Miko
Martin Miko 1.8.2018, 08:00

Předtím, než se stal vynálezcem, vystřídal mnoho povolání. Své první zaměstnání získal, když mu bylo 12 let, když pracoval jako roznašeč novin. Ve 14 letech se začal věnovat novinařině a poté pracoval jako telegrafní úředník. Kromě své pracovitosti byl známý pro svou touhu se neustále učit novým věcem. Jako samouk studoval mechaniku, matematiku a fyziku.

Edison tvrdil, že spánek je ztráta času. Prý spal pouze 4 až 5 hodin denně.

Zde je 7 vynálezů, které vznikly v hlavě jednoho z největších géniů všech dob.

1) Fonograf

Cílem fonografu bylo zaznamenat a poté přehrát zvukovou stopu. Předchůdcem fonografu byl phonautograph od Léona Scotta. V roce 1877 byl fonograf vynalezen Edisonem a o rok později patentován. Nezávisle na fonografu vznikl v roce 1888 první gramofon, který fonograf nahradil.

V Čechách byl fonograf poprvé použit k nahrání hlasů českých herců a zpěváků ve fotoateliéru Jana Tomáše patrně v roce 1891.

2) Žárovka

Ačkoliv Edison nebyl první, koho napadlo vynalézt žárovku, přesto se mu podařilo ji technologicky zdokonalit a posléze patentovat ve Velké Británii. Rok 1879 byl plný pokusů o to, aby žárovka svítila co nejdéle a nejefektivněji. 21. října 1879 se mu podařilo žárovku rozsvítit na několik desítek hodin. Žárovky o rok později svítily už přes 1200 hodin.

3) Cyklostyl

Jednalo se o předchůdce tiskárny a sloužil k rozmnožování písemností, který si Edison nechal patentovat v roce 1877. Používal se v době, kdy kopírovací stroje nebyly dostupné z finančních a technologických důvodů. Fungoval na principu blány, skrz kterou byla protlačována fialová barva.

4) Sčítač hlasů

Jednalo se o první Edisonův vynález, který si nechal patentovat, a to v roce 1869. Princip sčítače hlasů ho napadl pro účely sněmovny ve Washingtonu. Pro hlas stačilo otočit knoflíkem a vše bylo zaznamenáno. Bohužel se mu ho nepodařilo prosadit u posudkové komise a tak se raději začal věnovat komerčním vynálezům, o které bylo zájem na trhu.

5) Elektrocentrála

Elektrocentrála neboli elektrický generátor se spalovacím motorem vynalezl v roce 1882. Princip je prostý. Spalovací motor poháněný naftou či benzínem pohání dynamo či alternátor, který vyrábí elektrickou energii v místech, kde není k dispozici elektrická síť.

6) Tavná pojistka

Jedná se o elektrický přístroj, který chrání elektrická zařízení, vedení a součástky od poškození nadměrnou dávkou elektrického proudu. Tavnou pojistku si nechal Edison patentovat v roce 1882. Uvědomil si totiž, že průchodem elektrického proudu se vodiče zahřívají a může tak docházet k požáru. Proto vytvořil slabý drát v keramickém pouzdře, který se při proudění většího množství proudu přetavil.

7) Dynamo

Elektrický přístroj, který dokázal přeměnit mechanickou energii z hnacího stroje na elektřinu ve formě stejnosměrného proudu, vytvořil Edison v roce 1882. Vynález dynama navázal na historicky první elektrárnu, která fungovala na stejném principu. Dynamo využíváme běžně i dnes v podobě zdroje energie baterie pro jízdní kolo.

A zde najdete 6 českých vynálezů, které změnily svět.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články