fb pixel 7 novodobých zbraní na rozhánění davu – G.cz
Vyhledávání

7 novodobých zbraní na rozhánění davu

Kdybyste se náhodou rozhodli v budoucnu zúčastnit nějaké demonstrace, vězte, že doba pokročila. Místo obušků na vás už brzy budou číhat tyhle armádní gadgety.

Václav Rybář
Václav Rybář 12.7.2016, 16:50

1. Opékací paprsek

painray

Pain ray, nebo-li paprsek bolesti, je už dlouho svatým grálem rozháněcích prostředků a tzv. nesmrtících zbraní. Jeho jedinou nevýhodou je, že zatím tak úplně neškodný není. Je to v zásadě mikrovlnka naruby. Do davu pomocí něho vysíláte silné mikrovlny. Paprsek má šířku asi dva metry a zvládá ohřát zasažený povrch na teplotu 130 stupňů Celsia. To donutí každého, aby se klidil z cesty. Potíž je v tom, že pokud to někdo nestihne během několika sekund, inkasuje vážné popáleniny třetího stupně na většině těla (vzhledem k šíři paprsku). V rukou neškoleného uživatele se tedy paprsek může stát smrtonosným grilem. Pentagon pár prototypů vyzkoušel v Afghánistánu a nakonec užití zbraní na americké davy zamítl. V jedné z kalifornských věznic ale mají upravenou verzi připravenou pro případné potlačení vzpoury. Zatím nebyla použita.

2. Badmintonové dělo

badming

Rusové mají s velkými demonstracemi své zkušenosti, ale zároveň je trápí, že se tu a tam někdo udusí slzným plynem, selže mu srdce při zásahu taserem nebo je umlácen obuškem. Někteří lidé mají prostě tu odolnost vůči nástrojům moci sníženou. Jak z toho ven? Co třeba postavit obrněný vůz střílející přerostlé badmintonové míčky. Speciální plastové projektily jsou vystřeleny takovou rychlostí, že i vzrostlého Rusa posilněného vodkou uzemní na první dobrou. Že z toho může být vyražené oko nebo rozdrcené genitálie? Na klasifikaci mezi nesmrtící zbraně to pořád ještě stačí.

3. Siréna v hlavě

medusa

Tenhle projekt se jmenuje Mob Excess Deterrent Using Silent Audio, zkráceně tedy MEDUSA. Američtí inženýři jsou, co se týče zkratek, poměrně kreativní, že? MEDUSA je vlastně obří mikrovlnka přimontovaná na obrněný vůz. Jejím cílem není vás uvařit, ale jen vám trochu zahřát mozek. Vlny o vysoké frekvenci vám hlavu zahřejí natolik, že začnou vzniklou energii vnímat i uši. Projevuje se to nesnesitelným "řevem", který vás donutí okamžitě z místa působiště utéct. Efekt pak po několika desítkách vteřin odezní. MEDUSA je plánována především proti pěchotě při obraně strategických cílů, ale může být použita i proti davům civilistů.

4. Taserová brokovnice

taserx12

Už jsem zmínil, že taser občas někomu zastaví srdce, ale to bezpečnostním složkám nebrání ho používat, protože tyto případy pořád ještě tvoří zanedbatelné procento. A protože společnost, která tasery vyrábí, je pod tlakem neustálých zlepšováků, máme tu Taser X12 - taserovou brokovnici, která střílí bezdrátové broky s velkým rozptylem, jež vás po zásahu zkratují od hlavy k patě. Navíc se pak dají znovu nabít a použít. Hezká hračka, co říkáte?

5. Oslepující lasery

laser

Tahle puška vypadá jako z Hvězdné pěchoty. Používá dvě diody o nižším výkonu k vytvoření rozptýleného laserového paprsku. Jakmile vás zasáhne, způsobí dočasnou slepotu a dokonalou dezorientaci. Oslepující laserové zbraně v armádě byly zakázány, ale tahle by mohla projít škvírou v zákoně, protože způsobuje pouze dočasnou slepotu.

6. Uspávací plyn

sleep

Slzný plyn je levný a osvědčený, jenže řada lidí na něj má buď přehnanou, nebo naopak skoro žádnou reakci. Ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem se naštěstí přišlo na další možné aplikace uklidňujících látek. Jednou z nich může být uspávadlo, jež má podobnou sílu jako ty velké uspávací šipky, které se střílí do zadku divokým zvířatům při odchytech. Jedna rána a nosorožec nebo fanoušek Sparty se klátí k zemi. Jak použít takovou zbraň v davu? Stačí nasadit dron, který se vznese do výšky několika desítek metrů a na padáčcích spustí natlakované kapsle schopné zamořit okruh několika desítek metrů. Pak už jen všechny spící protestanty odhrabete pluhem na kraj ulice a je vymalováno.

7. Ohlušující megafon

lrad

LRAD alias Long Rance Acoustic Device je silná směrová siréna. Pokud stojíte za ní, nic vám nehrozí. Pokud stojíte před ní, raději zdrhejte. Do padesáti metrů způsobí dočasné ohluchnutí, ale nikoliv permanentní hluchotu. Když ale zůstanete v její působnosti déle nebo se pokusíte dostat blíž, poškození sluchu se dostaví. Ve vzdálenosti deseti metrů už je hluk takový, že může způsobit vážné poškození zdraví či smrt. Obsluha sirény má ale možnost její hlasitost regulovat. Dokonce ji lze použít v mírnějším nastavení jako silný megafon.

A TADY máte 7 způsobů, jak využít vedro ve svůj prospěch.

Podobné články

Doporučujeme

Další články