A vlastně by to nikoho nemělo pobuřovat. Jednak jde pokaždé o pohádky a herci vždy hrají, tedy předstírají, že jsou někým jiným, druhak bychom museli vzpomínat na za Japonce převlečeného Marlona Branda v Čajovně U Srpnového měsíce nebo Johna Waynea v Čingischánovi. Už tehdy byly důvody jasné... pokud chcete na nějakou látku sehnat sponzory a natočit opravdu velký film, potřebujete hvězdy. A v Hollywoodu logicky sáhnete po těch místních.
V třetím tisíciletí plném diverzity a prostém předsudkům se však tahle taktika obhajuje mnohem obtížněji. Proto se podívejme na pár filmů, které v posledních letech zažehly internetové požáry. A skoro bez výjimky na to pak v kinech doplatily sníženým zájmem diváků. Než si ale online bojovníci za sociální spravedlnost začnou na pažbu rýt další čárku, dodejme ještě, že to zdaleka nebylo kvůli přehnanému bělení. Prostě to byly propadáky už z výroby a obsazení bylo jen jedním z hřebíčků do předem nalakované rakve.
1. Princ z Persie
Disney chtěl mít z Prince druhé Piráty z Karibiku. Měl to být film, který odstartuje novou sérii, spasí adaptace počítačových her atd. atd. Velké ambice si žádaly velké hvězdy, a tak se do hlavní role neobsadil žádný Peršan, ale Jake Gyllenhaal a Gemma Arterton. Stačilo dát před kameru ten správný filtr a trochu osvaleného Jakea přibarvit. A oheň byl na střeše, resp. na Twitteru i ostatních sociálních sítích. Na druhou stranu – obsazení byl poslední problém tohohle mimořádně vlažného blockbusteru, který prošuměl kiny bez většího zájmu.
2. Exodus: Bohové a králové
Ridley Scott si chtěl natočit biblický duel Ramsese a Mojžíše za velké peníze, a tak studiu předhodil Christiana Balea nakopnutého úspěchem trilogie o Batmanovi a proti němu postavil nastupující hvězdičku Joela Edgertona. Oba samozřejmě viděli Egypt leda z reklamy cestovní kanceláře, ale ve filmu mají výrazné oční linky a trochu toho bronzu v horní make-upové vrstvě. Ridleyho vzkaz kritikům? „Kdybych obsadil Mohammeda Toho-a-toho-odtud-a-odtamtud, točil bych tak maximálně vzadu na dvorku svojí vily. Mírná deformace v obsazení mi ale přihrála 140 milionů dolarů, díky nimž snímek mohl vzniknout.“
3. Bohové Egypta
Gerard Butler je Skot, Nikolaj Coster-Waldau je Dán. Ale to je vlastně v pořádku, protože Bohové Egypta jsou vlastně o bozích, a ti jsou v Egyptě jenom na návštěvě. Studio ovšem touhle kličkou neargumentovalo a omluvilo se všem kritikům. Omlouval se dokonce i režisér Alex Proyas, a ten je na rozdíl od zbytku štábu rodilý Egypťan. Politická korektnost má zkrátka přednost, i v případě filmu, ve kterém se bozi transformují do Iron Manů, občas si odskočí na oběžnou dráhu a jsou zhruba dvakrát větší než běžní pozemšťani.
4. Osamělý jezdec
Kolik hollywoodských herců si zahrálo indiány? Spousta. Kolik indiánů si zahrálo hollywoodské herce? Hmm, zbytečná otázka. Proto asi nikoho nepřekvapilo, když do jedné z hlavních rolí velkofilmové adaptace Osamělého jezdce u Disneyho obsadili Johnnyho Deppa. V podstatě po něm chtěli dalšího Jacka Sparrowa, tentokrát s mrtvou vránou na hlavě. Až teď vám to došlo, že? Johnny Depp hrál indiána. A nikdo ani nehnul brvou. Možná proto, že tenhle film má mnohem větší starosti než tuhle rasovou minelu.
5. Poslední vládce větru
Jeden z největších propadáků poslední dekády a definitivní ústup kdysi slavného režiséra M. Night Shyamalana do ústraní. Poslední vládce větru byl adaptací veleúspěšného animáku, ve kterém účinkovaly postavy z východních částí naší planety. Ale Shyamalan, možná tlačen studiem, obsadil do všech klíčových rolí bílé herce, s výjimkou hlavního záporáka, jehož obstaral Milionář z chatrče, indický herec Dev Patel. Nechme stranou, že snímek byl kočičkopejskovským dortem bez chuti a zápachu, fanoušci kvůli vybělení všech postav roztrhali jakékoliv komerční naděje Posledního vládce větru na kusy, ještě než se vůbec stihnul dostat do kin.
6. Oko bere
Adaptace úspěšné knížky o studentech MIT, který si přivydělávali „počítánímĹ karet ve Vegas, byla taková ta tuctovka, co projde a neublíží. Film ovšem poněkud srovnal rasový profil zúčastněných – zatímco v knize je dobrá půlka studentů asijského původu, ve filmu jsou v podstatě všichni běloši, včetně hlavního hrdiny Bena Campbella (v knize je to Jeffrey Ma). A myslíte, že ho hrál Američan? Ne, zahrál si ho Brit. Je to totiž levnější a vypadá to vznešeněji. Pche...
7. Aloha
Jedna z hlavních postav se jmenuje Allison Ng (alternativní přepis příjmení je Wu). Po matce má havajské geny, po tatínkovi zase ty čínské. A hraje ji... chvíle napětí... Emma Stone, tj. hotová reklama na okatou holku z Arizony, ze které přímo řve americká DNA. Asijsko-americká komunita samozřejmě byla zděšená, ale produkující studio Sony ujistilo všechny hatery, že shazovat film předem je nečestné a nesportovní. Jenže se asi všichni spikli, protože snímek v kinech vydělal směšně málo a v některých evropských zemích šel rovnou na video.
A ještě se podívejte na 11 důkazů, že nám filmy ve skutečnosti stejně pořád lžou.