7 milníků amerického veletrhu CES 2016: na jaké gadgety se můžeme letos těšit?

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
09.1.2016, 10:01

Světová megavýstava otevřela nový rok ve velkém stylu. Jaké výkřiky techniky přináší na nejbližší měsíce a roky?

1. Oculus Rift konečně oficiálně

Dlouhodobě nejočekávanější krabička na virtuální realitu se v březnu definitivně stane skutečností. Jen ta cena možná dost lidí zchladí. 599 dolarů (u nás je předpokládaná cena bez koruny 19 tisíc) za rozměrné brýle, ke kterým navíc potřebujete hodně nadupaný počítač. Pokud ale chcete být pionýrem a neváháte si za první verzi připlatit, dveře do fiktivních světů se otevírají. A obsahu bude habaděj. Více ZDE.

2. HD displej od LG si srolujete jako noviny

Ohybatelné OLED displeje už dnes můžeme vidět v telefonech (Galaxy S6 Plus, LG Flex), ale korejský gigant nedávno investoval skoro miliardu dolarů do továrny na jejich výrobu a teď se na CES chlubí osmnáctipalcovým displejem s vysokým rozlišením, který opravdu můžete srolovat a jít. Prý brzy zvládne i větší úhlopříčky. První aplikace? Panely integrované do palubních desek luxusních automobilů, ale také přenosné televize, tablety a mobilní telefony. A všechno bude tenoučké jako papír a časem dokonce i na požádání transparentní.

3. Blu-ray UHD

4K video je tu s námi už docela dlouho. Zvládají ho kromě kamer a foťáků i mobily, 4K televize se stávají dostupným artiklem a za rohem už vlastně vykukuje 8K. Byl tedy nejvyšší čas, aby se pochlapil i poslední zástupce fyzických disků s videoobsahem. Sony a Panasonic na CES představili první přehrávače a obsah pro novou generaci Blu-rayů s rozlišením UHD (Ultra HD = 4K). Že vám stačí 4K streamy? Blu-ray samozřejmě nabídne vyšší datový tok a tím i kvalitu. Pokud budete ze své nové TV chtít dostat maximum, nemůžete ho ignorovat.

4. Nikon představil 4K u zrcadlovek

Dva zrcadlovkoví giganti čelí náporu bezzrcadlovek statečně, všeobecně se ale očekávalo, že jako první představí 4K Canon u své elitní řady 1D. Nikon ho nakonec předběhnul, když vyrukoval s profesionálním tankem D5 (cena kolem šesti tisíc dolarů), ale hlavně s parádně vybavenou D500, která je přímou konkurencí canoňáckého 7D Mark II. Za o něco vyšší cenu (2000 dolarů) nabídne Nikon nejen pokročilější funkce, ale především 4K video, které se v branži stává zlatým standardem. To může pro Canon, který si 4K šetřil jen na nejvyšší řadu zrcadlovek, znamenat pořádný bolehlav.

5. Kodak Super 8

Zatímco všichni ostatní se ženou za novými výdobytky digitální revoluce, Kodak podává ruku hipsterům a nabízí novou kameru formátu Super 8. Konečně můžete točit na analog a poznat duši filmu! Kodak slibuje, že za vás zajistí digitalizaci suroviny, takže hurá pro super osmičku, aby se z vás mohl stát nový Fellini.

6. HDR obraz

Koupili jste si k Vánocům 4K televizi a máte pocit, že jste na vrcholu technologického řetězce? Omyl, novým trendem jsou HDR televize. HDR alias High Dynamic Range možná znáte z mobilů a foťáků, které umožňují pořizovat fotky s živějšími barvami a hlavně vyváženějším kontrastem. A teď totéž zvládnou i televize, které s pomocí OLED panelů a rychlých procesorů nabídnou živější a kontrastnější obraz než kdykoliv předtím. Problémem zatím budou zdroje, protože HDR filmů a seriálů moc není, ale už se na tom prý pracuje. Nejzásadnější info? Příchod nových 4K HDR televizí požene ceny standardních 4K přístrojů zas o něco níž. To je vaše šance!

7. Nikon Go Pro

Nikon to se 4K videem myslí vážně! Dokázal to nejen s novými zrcadlovkami, ale především s akční kamerou, která zatopí Go Pro. Nabízí 4K video, ale hlavně půjde o první podobnou kamerku s rozhledem do všech stran. Ano, Nikon bude umět 360stupňové video dřív než lídr segmentu a dokonce ho podle všeho bude umět i lépe synchronizovat. Tahle hračka nebude levná, ale pro cestovatele a adrenalinové blázny je to stále velmi lákavá nabídka.

A TADY se podívejte, co nám nabízeli touhle dobou na stejném veletrhu přesně před rokem. Co je realita a kde zůstalo pouze u slibů?


Komentáře