7 knížek Jeremyho Clarksona, které jsou lepší než cokoliv z Top Gearu – G.cz
Vyhledávání

7 knížek Jeremyho Clarksona, které jsou lepší než cokoliv z Top Gearu

Skončí slavný britský vykuk v Top Gearu, nebo ne? Jeho sobotní sloupek naznačuje mnohé. Ještě že tu po něm nezůstane jen televizní show.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.3.2015, 12:04

Možná vám to doposud bylo utajeno, ale Jeremy Clarkson mj. píše i knihy. Resp. sebrané spisy svých novinových sloupků, ve kterých je ještě brutálnější, upřímnější a nekompromisnější než na vlnách BBC. Některé z nich vyšly i u nás, ale lákají na svůj obsah tragickými obaly a spousta jejich humoru je ztracena v překladu. Jestli vládnete angličtinou, objednejte si po Amazonu britské originály z vydavatelství Penguin. Jeremyho moudra stojí za každou libru. Právě teď, když v pravidelném sobotním sloupku promluvil o tom, že "na každého dinosaura se někde vaří voda", začíná být hrozba jeho definitivního odchodu z BBC až nebezpečně reálná. Co to znamená? Budete mít spoustu času ho konzumovat pro změnu v tištěné podobě.

1. World According to Clarkson

Tohle je rovnou celá série sloupků ze Sunday Times. Vyšlo už sedm, osm, možná dokonce deset knih? Pokud je budete kupovat od Penguin, máte štěstí. Jsou barevně výrazně odlišeny (a kromě barevného kódu je na obalu každé z nich kromě Clarksona i nějaké to zvířátko). Sloupky by měly být o motorismu, ale Jeremy dost často v myšlenkách zabloudí úplně jinam. Jeho vláda nad jazykem a pověstný ostrovtip jsou nevyčerpatelné, takže i když se někde ztratíte, stačí počkat, Jeremyho GPS se po pár odstavcích aktivuje a vypotí nějakou pointu. I bez ní by to však bylo proklatě zábavné čtení.

2. Don´t Stop Me Now

Tohle jsou pro změnu jedny ze sebraných testů aut. Tohle označení ale berte hodně zeširoka. Pojednání o autech pro Sunday Times totiž Jeremy vždy odstartuje nějakou hlubší myšlenkou, což znamená, že se dozvíte něco o politice, popkultuře, německých vojevůdcích, švédské hudební scéně a nakonec možná zbude i pár řádek na popis auta. Většinou dost zdrcujících, takže se nelze divit, že automobilky byly často za Clarksonův obšírný popis ještě docela rády.

3. Top Gear Years

Relativně nedávná knížka, ve které jsou sebrány Jeremyho sloupky pro tištěný Top Gear. I tady najdete jeho typický styl, ovšem zhuštěný do konkrétnějších témat, které se vždy dotýkají motorismu. Trochu méně freestyle, ale pořád hodně Clarkson. Navíc se jedná o více než dekádu hluboké ohlédnutí, takže i celkem zajímavou studii Clarksonova nitra.

4. I Know You Got Soul

Jeremy Clarkson neobdivuje jenom auta, má rád veškeré inženýrské zázraky, takže se není co divit, že v knize "Vím, že máš duši" neúnavně osvětluje původ mnoha úžasných staveb a přibližovadel. Zapomeňte na auta, ten člověk má neuvěřitelný dar popsat a nalákat na úplně všechno ze šroubků a koleček. Tohle by měla být na strojárnách povinná četba!

5. Motorworld

Máte pocit, že v televizním Top Gearu Clarkson stihnul urazit většinu národů? Pečlivě si to natrénoval už v jednom z dřívějších televizních pořadů "Jeremy Clarkson na návštěvě u sousedů", kde rýpal nejen do ostatních kultur, ale také do aut, která vyplodily. Na motivy úspěšného pořadu pak vznikla kniha, ve které Jeremy důkladně pitvá charakteristiky jednotlivých národů. Češi jeho drobnohledu unikli, ale můžete se alespoň zasmát všem ostatním.

6. The Man In The White Suit

Ben Collins se skrýval za neprostupnou helmou Stiga dlouhatánská léta, ale hra na bílého asfaltového rytíře ho nakonec přestala bavit a rozhodl se o zkušenosti z natáčení podělit s celým světem. BBC vydání knihy dlouho bránila, ale nakonec se autobiografie slavné topgearovské ikony opravdu na trhu objevila. A je to celkem pěkné čtení s několika odbočkami přímo do zákulisí Top Gearu. Pro fanoušky povinnost. Sice je to jediná kniha, na které se Jeremy nepodílel, ale přečtete si v ní o něm víc než dost.

7. The Stig: The Untold Story

Po neoficiální biografii slavného závodníka musela přijít i ta oficiálně posvěcená BBC. Největší špeky ze zákulisí, komentáře od všech moderátorů nebo producenta Andyho Wilmana a spousta dalšího. Místy trochu dětinské, místy naopak příjemně pichlavé. Nečekejte ale nějaká zásadní odhalení. Celé je to pečlivě promyšlená hra s divákem / čtenářem.

A TADY máte 10 důvodů, proč dál Jeremymu Clarksonovi fandit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu