7 fotek a nákresů něžných obrů, kteří mohli dát islandské krajině šťávu – G.cz
Vyhledávání

7 fotek a nákresů něžných obrů, kteří mohli dát islandské krajině šťávu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Impozantní ocelové konstrukce ve tvaru humanoidů mohly teoreticky vyrůst na islandských fjordech. Třeba se jich ještě v budoucnu dočkáme. Kromě toho, že působí esteticky příjemně, mají svoji podstatnou praktickou funkci. Jsou to totiž stožáry vedení elektrické energie.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 15.8.2018, 23:55
Společnost, pro níž byly stožáry určeny, se nakonec rozhodla návrh nerealizovat. „Vysokonapěťová filigriánská monstra“, která přes svou velikost působí něžně a poeticky se ale dočkala mnoha ocenění za design a architekturu. Potlesk přicházel z celého světa - od Islandu přes USA, Kanadu a Anglii až po Jižní Koreu. Momentálně najdete jejich prototypy vystavené v Musée des Sciences et de la Technologie v kanadské Ottawě.

Brooklynské architektonické studio CHOI+SHINE transformovalo ve svém návrhu pro jednu islandskou energetickou společnost klasické stožáry elektrického vedení do gigantických lidských soch. Tento přelomový design je nejen elegantní a oku lahodící, ale i vysoce funkční. "Lidské stožáry", které měří téměř 46 metrů totiž mohou být přizpůsobeny terénu - šplhat do kopce, překonávat údolí nebo jiné krajiné struktury. Mohou stát, klečet, držet se navzájem za ruce, gestikulovat, přizpůsobit se situaci.

Konstrukce stožárů elektrického vedení využívá stejné základní stavební materiály jako jejich klasická obdoba, ale v tomto podání jsou přetaveny do nových, jednoduše magických a magicky jednoduchých tvarů, které do islandské krajiny naprosto přirozeně zapadají a dávají jí šťávu – nejen obrazně.

Elektrické rozvodné stožáry – něco, co vnímáme už jako nedílnou součást krajiny, cosi, co ji hyzdí, ale před čím není úniku, se mohou proměnit v umělecká díla, která nás přenesou do světa fantazie. Přesvědčte se sami:

A když už jsme u té elektřiny, víte, jak elektřina zabíjí? Budete se asi divit, stačí totiž i jen tužková baterka...

Podobné články

Doporučujeme

Další články