7 falešných guru (a jeden skutečný) – G.cz
Vyhledávání

7 falešných guru (a jeden skutečný)

Schovávají se za velká a vznešená slova, řeční i o lásce, božství, a přitom jim jde jen o prachy. Velkohubě se snaží udělat svět lepším, ale jsou to jen kecy. A nebo prostě už na první pohled plácají nesmysly. Až na jednoho.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 14.8.2014, 12:56

1. Osho

osho_6040-656x390

Ve skutečnosti se jmenoval Rádžníš a v březnu 1953 prý dosáhl osvícení (trvalo mu to ovšem "mnoho předchozích životů"). Jako vyhledávaný duchovní učitel éry hippies prosazoval i volný sex, což ale s duchovnem nejde moc dohromady. Navíc se nedokázal oprostit od závislosti na majetku a pohádkovém přepychu, což dokazuje třeba jeho sbírka 99 automobilů Rolls–Royce. Založil ášram v USA, jenže tam porušoval řadu zákonů a byl odsouzen. Zemi, která mu poskytla domov, následně označil za "monstrum", které "musí být umlčeno dříve, než přivede svět k zániku". Oshovo učení bylo podle religionistů zplácaninou západních a východních duchovních technik bez ladu a skladu. Proč s něčím takovým ztrácet čas?

 

2. Ole Nydahl

lamaol7--94d34 Dánský "láma", který je údajným buddhistickým učitelem "Diamantové cesty", poslaným na Západ šířit víru 16. karmapou z Tibetu. Problém je v tom, že to podle svých kritiků Nydahl začal tvrdit až několik let po karmapově smrti, aniž by na to ale existoval svědek. Na webu najdete i řadu svědectví o Oleho nezřízeném mimomanželském sexuálním životě se studentkami buddhismu (ano, láma byl ženatý!). Bývalí členové skupiny si stěžují i na extrémní tlak a nucení k vysokým finančním příspěvkům. Když odmítli, byli prý manipulováni k pocitům viny, zastrašováni a psychicky vydíráni. Možná jsou to jen pomluvy, kdo ví? Ale buddhističtí učitelé z Tibetu nebo Indie působí vyrovnaným dojmem, zatímco tohle je už od pohledu thymolinový frikulín s falešným ksichtem pojišťováka.  

3. Satya Sai Baba

SathyaSaiBaba4 Slavný indický "duchovní učitel" s miliony obdivovatelů zemřel v dubnu 2011. Předtím se stihl prohlašovat za "božskou inkarnaci", podvádět věřící kouzelnickými triky s údajnou materializací šperků a posvátného popela. Plus sexuálně zneužívat děti, ve kterých probouzel duchovní energii kundalini análním a orálním sexem. Jeden z jeho bývalých věřících vzpomíná: "Šel jsem za Sai Babou a řekl mu: 'Proč tohle děláš s malými dětmi, když máš k dispozici starší studenty a nás dospělé?' Sai Baba odpověděl: 'Nesmlouvej s bohem!'"  

4. Mahariši Mahéš Jógí

1024px-Maharishi_5_jan_2008 Indický vynálezce tzv. transcendentální meditace – metody, která zázračně řeší všechny problémy. Zbaví vás psychických obtíží a zvýší vaši pohodu, koncentraci a schopnost učení. Pokud navíc bude TM praktikovat aspoň 10 % lidí u vás ve firmě, ve třídě nebo v partě, v celém kolektivu se úžasně vyčistí mezilidské vztahy. Maharišiho žáci sdružení v tzv. Straně přírodního zákona se v roce 1997 pokusili do Armády České republiky prosadit jednotku tzv. jogínských letců. Sednete si do pozice lotosového květu, začnete meditovat a po chvíli se vznesete do vzduchu, aniž byste potřebovali Gripen. Jednoduché, že? "Strana Přírodního zákona vyzývá vládu, aby neprodleně vyškolila a permanentně zaměstnala 7 tisíc osob jako jogické letce," psali guruovi věrní. "Takováto skupina může být udržována se zlomkem státního rozpočtu. Jako alternativa může být ihned vyškoleno 11 % stávajících vojáků v technice jogického létání. Pouze touto preventivní jednotkou bude zaručena opravdová ochrana míru v České republice." Jogické létání je sice pitomost, ale proti některým pitomým rozhodnutím českých politiků je to vlastně geniální nápad.  

5. Al Gore

al-gore-vegan Plamenně varoval před údajným globálním oteplováním, za což dokonce dostával i mezinárodní ceny. Vzpomenete si na ten termín ještě vůbec? Z médií se sousloví "globální oteplování" potichu vytratilo poté, co se ukázalo, že se už asi patnáct let neoteplilo. Trapný konec zachránce světa... Na jaře 2007 navíc aktivisté zveřejnili Gorovy účty za elektřinu. Ukázalo se, že muž, který po nás v zájmu ochrany klimatu chtěl skromnost, spotřebovává asi dvacetkrát víc energie než průměrná americká domácnost.  

6. Václav Havel

profimedia-0043657083 Radek Miča / MAFRA /Profimedia.cz Vzletnými a květnatými slovy nás dlouhá léta přesvědčoval, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí a on sám že je etalonem politické slušnosti a vysokých morálních hodnot. Jenže to všechno byly jen pokrytecké kecy salónního levičáka, odtrženého od skutečného světa. Byla to maska vnitřně nekonzistentního muže velmi nízkých morálních kvalit. Havel namátkou třeba obhajoval "humanitární bombardování" v Kosovu, chlastal, opakovaně zahýbal manželce a intrikoval o sto šest. Celá ta jeho vznešená "nepolitická politika" byla vlastně jen odmítnutím parlamentní demokracie, shrnuté axiomem: "Volby sice nějak dopadly, ale voliči jsou blbí a my intelektuální géniové to chceme prostě jinak." Navíc byl Havel totální pokrytec. Na Fóru 2000 třeba naléhavě varoval před údajnou ekologickou krizí: „Lidstvo stále rychleji vyčerpává neobnovitelné zdroje, přispívá svou činností k oteplování Země…Nedělá nic pro to, aby tyto hrozby, o nichž už toho tolik ví, odvrátilo, a nechá se unášet jakýmsi samopohybem…“. Sám Havel se přitom místo samopohybu nechával unášet osmiválcovým mercedesem R 500 (tabulková spotřeba 12,9 l/100km). Kdyby byl ten kecal vnitřně konzistentní, pořídil by si úsporné auto nebo by chodil pěšky.  

7. Tomio Okamura

profimedia-0198950450 Profimedia.cz Žádného jiného tak neuvěřitelného demagoga a populistu v Česku nenajdete, protože Miroslav Sládek se před lety z veřejného života stáhl. Zakladatel politického hnutí Úsvit dnes láká voliče na laciné a líbivé fráze, aniž by už ale doložil, jak toho chce dosáhnout. Mluví třeba o "zásadní změně politického systému směrem k přímé demokracii" a přitom nevysvětluje, co si pod tím představuje. Chce zatočit s imigranty, ačkoli sám je přilezenec z Japonska, a zpohybňuje existenci romského koncentračního tábora v Letech. Shrnuto: tváří se jako správňák, ale ve skutečnosti se vyjadřuje jako komouš nebo nácek. Nebo jako komouš a nácek dohromady.  

Plus bonus: skutečný guru!

Guru Jára

HM54da42_gurujara Vlastním jménem je sice Jaroslav Dobeš, ale jeho fanynky mu říkají Guru JáraÓm nadsamec nebo Guru Anahdán. Vždycky jim nakecá, že je coby "velký tantrický mystik" zbaví stresů z nepovedených vztahů s muži, a pak je ojede. Podle vlastích slov tohle "odháčkování" už provedl více než sto osmi ženám. Dnes je proto stíhán pro sérii osmi znásilnění. Ne že bychom chtěli někoho nutit k sexu násilím, ale tohle je skutečný guru. Sladké a povrchní řečičky používá k ukecávání naivních blbek, takže dělá přesně to samé, co každý zkušený muž. Jen prostě ve větším měřítku.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články