fb pixel
Vyhledávání

7 důvodů, proč si počkat na Canon 80D

Sedmdesát déčko je jedním z nejlepších zrcadlovkových hybridů vůbec. Zvládá skvělé fotky i parádní video a jako jeden z mála foťáků má perfektní automatické ostření, na které jsme zvyklí spíš u videokamer. Chcete ho? Možná se vyplatí pár týdnů počkat na jeho mladšího bratříčka!

Václav Rybář
Václav Rybář 20.2.2016, 08:52

1. Lepší fotky

Canon 80D přichází s novým čipem a větším počtem megapixelů. Jistě, tohle číslo není všechno, ale vyšší rozlišení zajistí lepší kresbu a detaily, přičemž šum by se neměl nějak dramaticky zvýšit. Oproti tři roky staré sedmdesátce jde o navýšení z 20,2 na 24,2 megapixelů, přičemž využitelné nativní ISO se ještě trochu zlepšilo a 80D má i novější a rychlejší procesor Digic 6.

2. Víc ostřících bodů

Tohle je asi největší změna. Canon 70D měl skvělé ostření pro fotky i pro video. Devatenáct ostřících bodů a všechny křížové. Osmdesátka ale přichází hned s pětačtyřiceti ostřícími body, opět křížovými, které vyplňují větší plochu. Z hlediska kompozice tak budete mít mnohem volnější ruku. Vrací se také systém Dual Pixel Auto Focus, který sedmdesátku proslavil hlavně mezi kameramany. Díky němu umí tahle řada ostřit jako videokamera - plynule a neomylně. Mezi zrcadlovkami, ale vlastně i bezzrcadlovkami, nemá tahle technologie konkurenci.

3. Lepší video

Díky rychlejšímu procesoru nabízí Canon 80D konečně i Full HD video v 60 snímcích za sekundu, zatímco 70D uměla v plném HD jenom třicet. Chybějící 4K? Někoho to možná zamrzí, Canon si evidentně 4K schovává do dražších foťáků, jako je 1D-X Mark II a doufejme i 5D Mark IV. Full HD v šedesáti ale nabídne skvělou plynulost a možnost natáčení zpomalovaček. Canon 80D má navíc i podporu HDR videa, což znamená větší dynamický rozsah.

4. Funkce z lepších foťáků

Canon to vymyslel chytře. Nedal sice 80D skvělý ostřící systém z dražšího poloprofi přístroje 7D Mark II, ale půjčil si z něj vylepšené ostření Dual Pixel Auto Focus. U něj lze nově nastavit rychlost odezvy i další parametry, tak abyste nad automatikou měli větší kontrolu. Podobně disponuje 80D lepší konektivitou, která kromě wi-fi nově zahrnuje i NFC.

5. Lehčí tělo

Canon 70D byl oním zlatým středem mezi velkými profi zrcadlovkami a entry-levelem, jenž zahrnuje řadu 750/760D. Canon 80D ovšem zhubnul celé deka, což je podstatný úbytek na váze (650 vs. 755 gramů) při zachování původních rozměrů. V ruce to určitě ucítíte, zvlášť pokud budete mít nějaké lehčí pevné sklo.

6. Férová cena

Canon 70D byl v posledních týdnech i díky Canon cashbacku k mání za velmi, velmi pěknou cenu. Novinka bude stát 1200 dolarů, což znamená, že by neměla původní maloobchodní cenu 70D přesáhnout o víc než tři, čtyři tisíce. Na oficiální českou cenovku si budeme muset počkat, ale 80D bude o dost levnější než 7D Mark II a nabídne přitom zásadní vylepšení oproti řadě 750/760D. Pokud fotíte a zároveň chcete natáčet kvalitní videa, rozhodně byste o ní měli zauvažovat.

7. Všechno dobré ze 70D

Některé fanoušky značky může zamrzet absence 4K videa, ale Canon byl naštěstí konzervativní i co se týče jednoznačných výhod předchozí generace. Oproti ostatním Canonům má totiž 70D otočný dotekový displej, díky kterému se zásadním způsobem usnadnila a zrychlila manipulace s fotoaparátem. Pro video je to naprosto nedocenitelný pomocník - můžete sami sebe vidět při natáčení, stačí otočit displej, ale hlavně můžete jedním ťuknutím prstu přeostřovat. Pevně doufáme, že zůstala i baterka ze sedmdesátky, která měla jednu z nejdelších životností v zrcadlovkách vůbec. Další velké plus. Pokud tedy hledáte zrcadlovku, která může využít obrovský výběr cenově dostupných objektivů, umí skvěle ostřit při focení i natáčení a nežere baterky jako na běžícím pásu, pak je osmdesát déčko i bez 4K mimořádně zajímavým a cenově dostupným zbožím. Už se nemůžeme dočkat, až ho dostaneme do ruky.

A TADY si přečtěte, kdo zvítězil v souboji Titánů. Canon 1D-X nebo Nikon D5?

Podobné články

Doporučujeme

Další články