fb pixel 7 důvodů, proč si nevážit Jiřího Ovčáčka – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč si nevážit Jiřího Ovčáčka

Karma je neúprosná – každý z nás sklidí to, co zaseje.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 21.4.2015, 16:00

Nebo jinak – pověst je lepkavá. Lidé o vás budou mluvit podle toho, jak se chováte. A prezidentův mluvčí se nám jeví velmi, velmi jednoznačně.

1. Leze do zadku Zemanovi

Ovčáček trávil skoro tři měsíce listováním Přítomností a Lidovými novinami, jen aby za každou cenu vyšťoural něco na dávno mrtvého novináře Ferdinanda Peroutku. V archivech se hrabal proto, že prezident Zeman o Peroutkovi plácnul nesmysl, který pak zoufale potřeboval doložit.

Kdyby to Ovčáček dělal v pracovní době, dalo by se to snad ještě pochopit (coby tiskový mluvčí Hradu je přece prezidentův zaměstnanec). On ale několikrát řekl, že o Peroutkovi „bádá“ ve svém volném čase. A to už je vlezdoprdelkovství.

2. Je to bezectný srab

Po třech měsících bádání zvřejnil Ovčáček na webu Hradu článek Ferdinanda Peroutky Češi, Němci a židé (1939). Podle Ovčáčka má ilustrovat, že slavný český novinář podlehl nacistické ideologii a antisemitismu.

Pokud si ale ten článek podrobně a nezaujatě přečtete, zjistíte, že je to nesmysl. Z Peroutkova textu nic takového nevyplývá. Ovčáček vytrhává věci z kontextu, aby za každou cenu pošpinil dávno mrtvého člověk. Plive na někoho, kdo se už nemůže brátit. Rovný chlap se ctí v těle tohle nikdy neudělá.

3. Je to demagog

Celou aféru odstartoval Zemanův výrok, týkající se údajného Peroutkova článku s názvem Hitler je gentleman. Ten ale podle všeho nikdy neexistoval a prezident si ho vymyslel. Ovčáček ale zveřejnil úplně jiný Peroutkův článek.

Je to stejná demagogie jako ve slavném vtipu o moskevském metru. Putin se chlubí Obamovi, že tam přesně každých pět minut projede vlak. Když vlak z tunelu nevyjede ani po půl hodině, Putin na Obamu naštvaně zařve: „No a co, vy v Americe zase lynčujete černochy!“

4. Pracuje pro nízkého a prolhaného šéfa

Každý člověk má svobodu volby. Ovčáček se rozhodl pracovat pro prezidenta, který je synonymem prolhanosti a nízkosti. Nejde jen o lži, na jejichž základě byl zvolen. Znovu se to ukázalo právě teď v případě Peroutky. Slušný člověk by na Zemanově místě prostě řekl: „Spletl jsem se – Peroutka článek s názvem Hitler je gentleman nikdy nenapsal. Pardon, omlouvám se.“

Tím by byla věc vyřízena, každý občas děláme chyby. Jejich přiznáním člověk mimo jiné i ukazuje svou lidskou omylnost a projevuje velkorysost. To ale nízký Zeman nedokáže. Dál na Peroutku plive a do svých lží se jen dál zamotává, a to právě s pomocí Ovčáčka. Ten se tak stává spoluviníkem a Zemanova špína se ho drží, slovy klasika „jako hovno podolku“.

5. Je to komunistický novinář

Ovčáček pracoval v deníku Haló noviny, který vydává Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). To je jak víme přejmenovaná totalitní KSČ – tedy podle zákona 198/ 1993 sb. zločinecká skupina, která Česko na více než čtyřicet let protiprávně proměnila v jeden velký koncentrák. Kdo píše nebo psal pro komunisty, ten slušnému člověku nestojí nejen za podání ruky, ale ani za plivanec do ksichtu. Je to asi stejná hanba, jako kdyby Ovčáček dělal dozorce v Osvětimi.

6. Není to intelektuál

Ovčáčkův šéf Zeman své lživé výroky pronesl v debatě o selhání intelektuálů. Ovčáček sám ovšem žádný intelektuál není. Nejde jen o to, že byl vyhozen z vysoké školy, ale hlavně postrádá dva důležité definiční znaky intelektuála – tedy kritický přístup k realitě a schopnost vidět problém z více úhlů a hledisek. Kdyby je měl, pro Zemana nebude nikdy pracovat a v nechutné „aféře Peroutka“ mu nebude poskytovat krytí.

Ne že bychom si snad nevážili lidí, kteří nejsou intelektuálové. Šikovný truhlář nebo soustružník je stejně cenný jako profesor etiky nebo docent filozofie. Ale Ovčáček není nic. Neumí ani pracovat se soustruhem ani vést polemickou disputaci. Je to prostě jen panský slouha, úlisný lokaj a všehoschopný zametač stop. A takovými lidmi z principu pohrdáme.

7. Je to nechutný, vnitřně špinavý člověk

Dobře, dejme tomu, že se o Peroutkově chování po Mnichovu vede vyhraněná debata. Ovčáček ale porušil všechny meze elementární slušnosti. Peroutkův článek na www.hrad.cz se snahou novináře zdiskreditovat zveřejnil v den výročí jeho smrti (20. dubna 1978) a zároveň v den narozenin Adolfa Hitlera (20. dubna 1889).

Jsou jen dvě vysvětlení. Buď o tom Ovčáček nevěděl, a pak je hlupák, který neví nic o novodobé historii. Nebo o tom věděl a šlo o záměr, čímž ale překročil všechny myslitelné meze slušnosti. Protektorát a celou válku Ferdinand Peroutka prožil ve vězeních a koncentrácích Hitlerova režimu. Zemřel v americkém exilu, kam ho vyštvali čeští komunisté (Ovčáčkovi pozdější zaměstnavatelé).

Načašování zveřejnění článku je tedy od Ovčáčka totální ultraprasárna.

Tenhle prasečí film je aspoň něžný a vtipný. Na rozdíl od reality s Ovčáčkem:

Podobné články

Doporučujeme

Další články