fb pixel
Vyhledávání

7 důvodů, proč jíst cuketu. Jak prospívá zdraví a co z ní uvařit?

Zdroj: Pixabay

Cuketová sezóna je sice od června do října, nicméně to neznamená, že by cukety nebyly k dostání celoročně. Pokrmy z cuket si lze vychutnávat kdykoliv, tedy bez ohledu na roční období. Jaká jídla z cuket připravit a proč cukety rozhodně patří do zdravého jídelníčku?

Komerční sdělení 20.7.2022, 12:19

Receptů obsahujících cuketu je celá řada. Mnohé z nich jsou navíc vhodné i pro vegetariány, popřípadě vegany. Nápady na vynikající jídla (nejen) z cuket přináší portál Receptik.cz, který je zaměřen na českou i zahraniční kuchyni.

Cukety mají velmi jemnou, neutrální chuť, proto se hodí do velkého množství pokrmů. Připravit lze například:

Kromě cuketových špaget, cuketového zelí nebo cuketových placek z trouby je vynikající také zapečená cuketa. Cuketu stačí okořenit a pokapat olivovým olejem, popřípadě ji posypat sýrem nebo zkombinovat s jinými druhy zeleniny. Recept na zapečenou cuketu je velmi variabilní, díky čemuž jej lze jednoduše přizpůsobit vlastní chuti.

Mnohé možná překvapí, že cukety jsou rovněž ideální do sladkého pečiva. Lze je přidat například do těsta na brownies a připravit si tak zdravější verzi tohoto oblíbeného dezertu.

Proč cuketu zařadit do jídelníčku?

Cuketa je zdrojem obrovského množství zdraví prospěšných látek. Pro příklad lze zmínit vitamín B6, vlákninu, kyselinu listovou, vitamín C, draslík, hořčík, vitamín B2 nebo vitamín K. Zároveň neobsahuje v podstatě žádný tuk, tudíž ji lze jíst prakticky bez omezení.

A jak přesně cuketa prospívá zdraví? Látky obsažené v této zelenině mohou mít následující účinky:

  1. zlepšení zažívání
  2. snížení hladiny krevního cukru
  3. podpora zdraví srdce
  4. zlepšení zraku
  5. zvýšení množství energie
  6. zrychlení léčby zánětu
  7. zpomalení stárnutí

Za lepším zažíváním stojí především vláknina, která má na trávicí trakt obecně pozitivní vliv. Zvýšená konzumace cukety může mimo jiné pomoci při zácpě, a to nejen díky vláknině, nýbrž i díky i vodě, kterou cukety rovněž obsahují ve velkém množství.

Vláknina se společně s určitými minerály, mezi něž patří například draslík, podílí také na snižování hladiny krevního cukru a cholesterolu. Konečným důsledkem je zlepšení zdraví srdce a cév a také nižší riziko vzniku cukrovky.

Cuketa dále obsahuje vitamíny, minerály a další látky, které mohou mít v případě pravidelné konzumace pozitivní vliv na zrak, množství energie, pokožku nebo vlasy.

Pokud jde o konkrétní nutriční hodnoty, uvádí se, že středně velká cuketa obsahuje 33 kcal, 2 g bílkovin, 7 g sacharidů a 0,3 g tuku. Dobrou zprávou tedy je, že cukety lze bez obav konzumovat i při hubnutí.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články