fb pixel 7 důvodů, proč je tím nejskvělejším otevírákem roku seriál Sherlock Holmes: Přízračná nevěsta – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč je tím nejskvělejším otevírákem roku seriál Sherlock Holmes: Přízračná nevěsta

Na novou speciální epizodu se čekalo jako na opožděný vánoční dáreček. Pokud jste ho propásli, doporučujeme to napravit. A můžete si přečíst i naši recenzi, prostou závažnějších spoilerů!

Václav Rybář
Václav Rybář 5.1.2016, 02:06

1. Spojil staré s novým

Nový Sherlock se odehrává ve viktoriánské Anglii, tak aby vyhověl nářkům všech knižních fanoušků a umístil Sherlocka zpátky tam, kam podle A. C. Doylea patří! Nemyslete si ale, že by tu nebyly ozvěny modernizovaného seriálového Sherlocka, kterého tak milujeme. Vlastně to všechno spěje k rozuzlení, jehož ozvěny zasahují daleko do budoucnosti.

2. Opět nabrousil dialogovou hranu

Viktoriánský Sherlock je stejně výřečný a jízlivý jako jeho moderní verze. Benedict Cumberbatch se v podstatě jenom převlékl, ale jeho nabroušený jazyk zůstal ve stejné formě. Ani na chvilku si nemyslete, že je nějak hodnější na Watsona (tentokrát se skutečně mužným knírem), to má jen s aktuálním případech trochu víc práce a potřebuje každou pomocnou ruku.

3. Nadpřirozeno neporazilo logiku

Hlavním motivem případu je, jak vidno podle podtitulku, přízračná nevěsta Emelia Ricoletti. Nešťastně provdaná žena, která vstala z mrtvých a rozsévá zkázu v řadách čerstvě ženatých londýnských mužů. Očitá svědectví a dokonce i několik důkazů ukazují směrem k nadpřirozenu, ale Sherlock se nenechá rozhodit a silou dedukce nakonec rozlouskne i tenhle oříšek. Celé je to ale jenom záminka k odvedení pozornosti.

4. Případová matrjoška

Vraždící nevěsta je totiž jen jednou vrstvou příběhu, navíc ještě šikovně propojenou s jiným holmesovským případem Pět pomerančových jadérek, který je dobře znám i českým čtenářům. Jak moc vodí tvůrci diváky za nos? To nemůžeme prozradit. Posledních třicet minut epizody však věci naberou tak rychlý spád, že si mnozí budou muset tenhle případ pustit znovu. A věřte, že podruhé to bude ještě lepší, protože v kulometných dialozích najdete mnohem více stop a všechno do sebe začne zapadat.

5. Metahumor

Ačkoliv jsme rázem v devatenáctém století, postavy neustále pomrkávají na diváky a občas padne slovo i o něčem, co jsme mohli vidět jen v novém Sherlockovi, nebo dokonce o věci či vynálezu, která patří do jedenadvacátého století. Úplně nejlepší jsou ale hlasité kritiky Watsonových příběhů, ve kterých vlastně postavy seriálového Sherlocka otevřeně kritizují scenáristy a zažitá vypravěčská pravidla. Nikdy to ale nehraničí s lacinou parodií, takže pokud máte podobný humor rádi v rozumné míře, určitě budete nadšení.

6. Drogy

Sherlock Holmes svou genialitu občas utrhnul ze řetězu pomocí drog, ať už šlo o morfium či kokain. Nový seriál se k téhle problematice nikdy moc nevyjadřoval, ale s příchodem do viktoriánské Anglie tu máme klíčovou scénu, ve které si Sherlock musí trochu pomoct s odchodem do svého myšlenkového paláce, kde řeší ty nejzapeklitější případy. A jak uvidíte, tahle epizodka bude mít dohru i v moderním pojetí.

7. Most k další sérii

Závěr epizody vás namlsá na chystanou čtvrtou sezónu (za rok, za dva... Cumberbatch i Freeman jsou extrémně vytížení), protože Sherlock kromě případu nevěsty stihne tak nějak bokem vyřešit i svůj vztah k Moriartymu. Tomu starému nebo novému? Už zase po nás chcete, abychom příliš prozrazovali. Radši se na Přízračnou nevěstu podívejte sami!

A nakonec ještě 5 věcí, které byste o návratu seriálového Sherlocka měli vědět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články