5 věcí, které musíte vědět o návratu seriálového Sherlocka – G.cz
Vyhledávání

5 věcí, které musíte vědět o návratu seriálového Sherlocka

BBC nám o Vánocích nadělí dva pěkně vykutálené dárečky. Holmese a Watsona. Tentokrát v trochu jiném balení jako předkrm před slíbenou čtvrtou sezónou.

Václav Rybář
Václav Rybář 10.7.2015, 14:30

1. Cumberbatch a Freeman

Nerozlučná dvojka - Benedict Cumberbatch a Martin Freeman - samozřejmě nesmí chybět. Důvodem odkládání další sezóny, navzdory obrovské popularitě seriálu po celém světě, je samozřejmě vytíženost obou pánů. Cumberbatch si stihl zahrát ve spoustě filmů, včetně oceňovaného Kódu Enigma, Martin Freeman zase zářil jako hlavní hrdina v Jacksonově trilogii Hobit. Je poměrně zábavné, že ačkoliv ti dva zrovna nedělali na Sherlockovi, vždycky se u nějakého projektu sešli - viz Hobit, kde hrál Freeman Bilbo Pytlíka a Cumberbatch namluvil draka Šmaka. Setkali se sice až na plátně, protože Cumberbatch svoje scény daboval mimo natáčecí plac, ale počítá se to jako spolupráce. A do budoucna tomu nebude jinak - Freeman si zahraje ve třetím Kapitánovi Amerikovi (s podtitulkem Občanská válka) a Cumberbatch nastoupí do marveláckého superhrdinského vesmíru jako Dr. Strange - jedna z klíčových postav budoucích marvelovek, která by mohla nahradit hláškování Tonyho Starka (Robert Downey Jr. se naopak uklidí trochu stranou, aby měl čas i na jiné projekty).

2. Cestování v čase

Ne, nemusíte se bát. Hrátky s časem a prostorem nechává Sherlock jiným televizním seriálům, třeba Doktoru Who. Protože je ale chystaný vánoční speciál postavený mimo seriálovou dějovou linii, mohou si scenáristé dovolit úkrok stranou. A proto se bude celovečerní epizoda odehrávat ve viktoriánské Anglii. Hnusné počasí, koně a bryčky, absence chytrých telefonů a chytrých lidí - tedy s výjimkou Sherlocka a jeho umění dedukce samozřejmě. Tohle bude ten Sherlock z knižních stránek, který některým fandům schází. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím autoři poperou, když se nebudou moc spolehnout na modernizaci klasiky. Můžete ale počítat s tím, že narážky i suchý humor zůstanou, stejně jako Cumberbatchova neuvěřitelná vyřídilka. Změní se jen nástroje a kulisy. A taky tu nebude Molly, protože by do tehdejšího vesmíru nijak nezapadala. Přesto nebude o překvapení nouze.

3. Jednohubka

Vánoční speciál bude vánočně laděný, což vede mnohé k prošmejdění Doyleových povídek a mnoha spekulacím. Nabízí se samozřejmě Modrá karbunkule - historka o drahokamu nesmírné ceny, který skončil ve štědrovečerní huse. Je to zábavná a svižná lekce z holmesologie, ale scenárista Steven Moffat prohodil i něco o duchařině. Možná se jen snaží fanoušky vykolejit, možná bude vánoční speciál kompilátem několika povídek. Každopádně jde o uzavřený případ, který nekončí žádným napínákem nebo oslím můstkem do dalších epizod. Bude to prostě takové příjemné domácí pokoukání, při kterém si nás autoři určitě dovolí párkrát tahat za nos.

4. Brzy i ve vašich kinech

Už teď naříkáte, že nemáte BBC, a tak si onu vánoční atmosféru užijete až se zpožděním? Netřeba panikařit. BBC plánuje, že Vánoce s Sherlockem budou moci oslavit úplně všichni. Kromě britského veřejnoprávního kanálu se totiž speciál objeví i ve vybraných kinosálech po celém světě. Sherlock se tak konečně dostane na velké plátno, byť pouze po omezený čas - hovoří se o několika představeních v posledním týdnu letošního roku. Přesto ke zpoždění jistě dojde - vánoční speciály se totiž v Anglii vždy vysílají 25. nebo 26. prosince. Přesto si můžete do kina propašovat cukroví a vaječňák, aby to mělo tu správnou atmosféru.

5. Čtvrtá série vás rozbrečí

A co bude dál? Na čtvrté sezóně se prý už začíná pracovat. Literární předlohy jsou vybrány, termíny natáčení se dávají dohromady a snad bychom se do roka a do dne od vánočního speciálu mohli dočkat. Propadáte panice? Takhle to bohužel ve veřejnoprávních televizích chodí a je to samozřejmě umocněno tím, že britské minisérie jsou opravdu mini. Vznikají v počtu šesti nebo tří dílů. Sherlocka, na kterého budete čekat plus mínus dva roky si tak bude užívat jen pouhé tři týdny. A pak zase nastane dlouhé vysedávání, umocněné tím, že vás závěrečná scéna rozseká na atomy. Právě to ostatně autoři slibují. Čtyřka nás prý emočně vyčerpá a zdevastuje. Stačí si vzpomenout na veletoče třetí sezóny a člověk by se pomalu začal bát. V případě Sherlocka ale spíš nastupuje příjemná husí kůže. Od téhle party se necháme mučit rádi.

Jestli už se Sherlocka opravdu nemůžete dočkat, možná by vás zajímalo, co dělá čokoládový Benedict Cumberbatch se ženami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články