1. Nafoceno jen deset tisíc
Zvláště u fotoaparátů určených pro amatéry a poloprofíky mají komponenty (zejména pak clona) omezenou životnost, kterou dokonce výrobci udávají v počtu expozic. U stovkové řady Canonu je to sto tisíc, u profi modelů jako 5D nebo 7D poněkud více. Proto je důležité vědět, kolik má váš foťák ‚najeto‘. Součástka samozřejmě může vydržet mnohem déle, než je její udávaná životnost, takže číslo odfocených fotek je spíše orientační. Výhodou je, že se na rozdíl od aut nedá tzv. stočit. Je ovšem podezřelé, že někteří nadšení fotografové prodávají pět let staré foťáky s pěti, sedmi tisíci expozic. Zřejmě měli foťák místo těžítka.
2. Jen v ateliéru
Mnozí doplní, že fotoaparát nikdy neviděl sluneční světlo, protože byl po celý svůj život používán ve vyhřátém ateliéru. Je to obdoba garážovaného kabrioletu, jenž poznal jen slunné dny a nebyl vystaven přírodním živlům. Pro někoho je to cenná poznámka, zvlášť v případě levnějších modelů, které nemají žádnou ochranu proti počasí (nejsou vodotěsné a prachotěsné, případně jsou jen z levných plastů).
3. Jen na focení, nikdy na video
U zrcadlovek se při videu zrcátko zvedne a podle nejrůznějších výzkumů tím clona víc trpí a rychleji odejde. Najdete stejně tolik článků o tomto jevu, jako těch říkajících skoro přesný opak. Přesto v mnoha inzerátech objevíte, že s foťákem se nikdy video nenatáčelo (a to i v případě fotoaparátů, které jsou přímo určeny na videoprojekci a jejich fotoschopnosti jsou spíše průměrné). Je to ekvivalent autobazarových hlášek o autech, co nikdy nepoznala sůl, protože jakmile napadl sníh, majitel přesedlal na MHD. Hmm...
4. Opečovávaný, žádný škrábanec
Auto je po důchodkyni, která s ním jezdila deset let do Lidlu pro rohlíky. Ale proč vlastně ne, zachovalý kousek se vždycky počítá. Osobně se mi tedy nikdy nepovedlo foťák „zachovat“ a všechny jsem oddělal k smrti, ale s tím se počítá, pokud fotíte denně a na různých eventech nacvakáte ročně dvacet, třicet tisíc fotek. Tělo trpí (nejen foťáku), občas se vám povede ho škrábnout o skálu nebo ho blbě položíte. Čest těm, kteří mají doma i po pár letech leštěnku.
5. Od začátku tam byl UV filtr, přidám zdarma
Pokud se jedná o trochu lepší filtr, je to férová poznámka, stejně jako když máte na autě litá kola slušné kvality a dáváte je místo plecháčů. Většina lidí bohužel kupuje UV od Hamy, který používají jen jako náhradu krytky. To je jako snažit se inzerát vylepšit tím, že s autem prodáváte potahy na sedačky a takovou tu chlupatou věc na volantu, která je po letech sedřená a olepená.
6. Záložní tělo
Prodej několik let starého foťáku, který byl ovšem zcela nepoužit, protože fungoval jen jako záložní tělo. Profíci to tak samozřejmě dělají, musí mít extra přístroj, protože některé okamžiky se neopakují. Ale hantýrka se to snaží skoro připodobnit k veteránovi, který celý život strávil v garáži a je teď v perfektním stavu a má velkou hodnotu. Jenže foťák – mluvíme tedy o tom digitálním – je mnohem spíš než automobil obětí nemilosrdného pokroku. Pět let starý přístroj je většinou pomalý, technologicky zpátečnický, těžký a v mnoha ohledech překonaný. Jeho životnost prodlužuje pouze kvalitní sklo, se kterým se ale v drtivé většině případů neprodává. Jinými slovy Canon 5D první generace, jakkoliv by byl zbrusu nový, už dneska prodáte leda do muzea.
7. Přidám dvě baterky, grip, blesk a manželku
Průhledná snaha navýšit cenu tím, že přihodíte všechno haraburdí, které máte po ruce. Mnohdy bez ohledu na to, zda je s přístrojem vůbec kompatibilní. Tady to naštěstí dopadne často stejně jako v případě podobných bazarových praktik v jiných segmentech. Objeví se celá řada podnikavců, která se vás snaží přesvědčit o tom, že chtějí jen tohle či tamto, v rámci čehož začnou zbytek nabídky pro jistotu pomlouvat a shazovat. Kdo chce kam...
A tady se podívejte na nejúspěšnější foťáky světa podle soutěže World Press Photo.