fb pixel 7 děsivých potvor, které na vás číhají pod vodou ve vašem rybníku – G.cz
Vyhledávání

7 děsivých potvor, které na vás číhají pod vodou ve vašem rybníku

Dominik Landsman
Dominik Landsman 18.8.2015, 14:31

K létu neodmyslitelně patří koupání. Pokud zrovna nejedete k moři, máte možnost se jít koupat na koupaliště anebo využít přírodní, ať už tekoucí nebo stojatou, vodní plochu. Jestliže jste nechutný vágus, můžete se ještě vykoupat například v kašně plné vajglů, kam nad ránem chodí močit navátá omladina vracející se z nočního tahu. Ale my věříme, že žádný z našich čtenářů žádný takový nechutný vágus není.

Ve srovnání s přeplněným koupalištěm, kde si koupíte předraženého langoše, ze kterého máte druhý den nažloutlou stolici, kde dostanete žihadlo od vosy pokaždé, když procházíte kolem stánku s cukrovou vatou, a kde se plavčík, který důležitě sedí na staré plastové židli ze zahradního setu na kraji bazénu, může upískat, když si dovolíte skočit ze strany bazénu do vody, je takové koupání například na písníku, v řece anebo v rybníku mnohem přijatelnější.

Většinou se dá nalézt místo, kde není tolik lidí, všude je ‚opravdová příroda‘ (včetně hoven a spousty použitého toaletního papíru v okolních keřích) a nálada je obecně taková veselejší. Hned se pak lépe v té vodě koupe.

Zní to jako pohádka, ale už jste se někdy při plavání například na pískovně zamysleli, co všechno plave pod vámi? Že ne? Tak my vám to objasníme. Pokud jste útlocitný jedinec, co se rád koupe někde v přírodě na rybníku, tak to raději nečtěte, protože jinak strávíte zbytek života už jenom na výše zmíněných koupalištích.

1. Sumec velký

Tenhle strunatec je jednou z největších sladkovodních ryb vůbec. Některé prameny uvádějí, že může dorůst až čtyř metrů, ale největší ulovení a zaznamenaní jedinci dosahovali maximálně něco pod tři metry a váhy do 150 kg.

Sumec velký je ryba dravá, která se živí masem. Vedle ryb si sem tam smlsne na kačeně anebo na roztomilém bišonkovi, kterému majitelka v letech hodila do vody kus klády, aby ji pejsek aportoval.

Možná se ptáte: „Může sumec zaútočit i na člověka?“ Samozřejmě, že může, jenomže proč by to dělal? Člověk pro něho nepředstavuje potravu a zakousnout se plavci jen tak do nohy, to u sumců nemá žádnou vejšku a z jejich pohledu to postrádá logiku.

Je více než pravděpodobné, že pokud by takový stokilový mazlík chtěl, tak vás prostě utopí, o tom nemůže být pochyb. Co si budeme nalhávat, je to lepší plavec než vy. Naštěstí vás utopit nechce. Zatím.

2. Štika obecná

Další potvora z hlubin našich vod se jmenuje štika obecná. Už od pohledu připomíná svým zevnějškem krokodýla (včetně zubů), takže budí respekt. Štika může dorůst až 1,5 metru a vážit až 25 kg, tedy čtvrt metráku. Některé prameny zmiňují obří štiky na území Ruska, které atakovaly hranici 100 kg – akorát že pramenům, které uvádějí něco z Ruska, se zase tolik věřit nedá.

Štika obecná je stejně jako sumec velký dravec, živí se tedy masem. Útoky štiky na člověka jsou sice pravděpodobné jako útoky na člověka od sumce, avšak všeho do času.

Oproti sumcovi má štika ostré zuby a její kousnutí je velmi bolestivé. Abychom to uvedli na pravou míru, nejedná se přímo o kousnutí, ale o poranění o její zuby, zahnuté šikovně dozadu, při manipulaci s rybou – například když jí rybář vytahuje z tlamy nástrahu.

3. Úhoř říční

Velmi zajímavá ryba, která potěší hlavně plavce, co mají velký strach z hadů (třebaže úhoř není had). Nemáme tu ani elektrického úhoře. Ten náš nic neumí. Jenom si tak plave a je úhořem. Úhoř je sice dravá ryba, ale i přestože může dorůst i dost přes jeden metr, tak si nevyšlápne ani na toho bišonka. Natož pak na člověka.

Úhoř je noční lovec, který je přes den většinou zalezlý někde na dně pod šutrem. Aktivní je tedy převážně v noci. Jestliže máte rádi noční koupání, tak vás může hřát myšlenka, že někde pod vámi v hloubce se hemží, kroutí a proplétají slizká těla stovky obřích úhořů, kteří jsou na lovu.

4. Nutrie říční

Tuto přerostlou krysu s rozkošnými obřími, pomerančově oranžovými zuby můžete najít po celé naší republice. Původem je z Jižní Ameriky, avšak kvůli masu a kožešině byla rozvezena do celého světa. Alfa samec může dosáhnout úctyhodné váhy až 10 kg, což už je solidně odpudivá velekrysa.

Nutrie je býložravec, takže se nemusíte bát, že by se vás při koupání mohla pokusit ulovit a rozsápat. Pokud rádi procházíte kolem řeky a sem tam pro zábavu strčíte ruku do nějaké temné nory pod břehem, může vás kousnout. Pokud ji chytíte, začnete lechtat na bříšku a dělat na ni „budliky budliky“, patrně vás taktéž pokouše. Jinak není pro člověka nebezpečná.

5. Pijavice

U nás asi nejrozšířenější a nejznámější je pijavka koňská, která dorůstá patnácti centimetrů. Toto ‚krvelačné zlatíčko‘ žije dravě a rádo chytá drobné živočichy (pulce, hmyz) těsně pod hladinou. Jelikož si svou kořist loví, není to parazit. Člověka ovšem neuloví, ani kdyby nakrásně chtěla, takže tady se není čeho bát.

Naproti tomu taková pijavka lékařská, to už je jiný formát. Živí se výhradně krví, takže se na vás přisaje a saje. Pokud na sobě naleznete přisátou pijavici, v podstatě to pro vás nic neznamená. Akorát je to nechutné. Pamatujte, že s pijavicí přisátou na čele si u vody moc přátel nenajdete, potažmo už vůbec ne partnera/partnerku na koitus (a o to jde u vody především).

6. Potápník vroubený

Pomalu, ale jistě přecházíme k vodnímu hmyzu. Potápník vroubený není nic, co byste chtěli, aby vám při šnorchlování nebo ležérním plavání vplulo do pusy. Na první pohled nevypadá vůbec vábně. Ostatně nevypadá vábně ani na druhý či třetí pohled.

Tento fešák dorůstá 3,5 cm a svou reputaci nehezkého zmetka, který vzbuzuje odpor, si nepolepšil ani tím, že aby vzlétl, tak vyprazdňuje takový zásobník u konečníku, který je plný smrduté vody a výkalů.

Potápník se živí hmyzem a drobnými rybami. Na to, aby ulovil člověka, je moc malý pán. Ale je potřeba, abyste věděli, že něco takového existuje, a když se jdete koupat, plave to pod vámi. Vždycky.

7. Splešťule blátivá

Pokud jsme hledali nejděsivější potvoru, na kterou můžeme narazit pod hladinou českých vod, máme vítěze, protože jen těžko najdeme ve vodě něco odpornějšího (vyjma samozřejmě plovoucích hoven a dámských vložek či jejich nerozdělitelně slepených kombinací).

Splešťule má kromě stupidního jména taktéž bodavě savé ústrojí, takže do své kořisti (živí se hmyzem a korýši) nejprve vpraví své sliny, které kořist natráví zevnitř, a splešťule to všechno posléze pěkně pomalu vypije.

Odborníci nedoporučují splešťuli blátivou lovit a dávat si ji do kávy či si ji na noc strkat do ucha. Jinak není pro člověka nijak nebezpečná, jelikož celý život leží kdesi na dně v bahně a číhá na svou kořist, kterou člověk tedy rozhodně není.

A na závěr se ještě mrkněte, která zvířata v Čechách vás můžou zabít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články