fb pixel 7 českých dokumentárních filmů, které byste měli vidět, protože vám otevřou oči – G.cz
Vyhledávání

7 českých dokumentárních filmů, které byste měli vidět, protože vám otevřou oči

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

České dokumentární filmy jsou velice specifické. Máme spoustu skvělých a talentovaných režisérů, kteří jsou svým přístupem schopni trefně vystihnout zvláštnosti týkající se našeho národa. Ať už jde o různé sociální skupiny, společenské problémy, kuriozity nebo poukázání na ryze české nešvary, s nimiž se setkáváme každý den. Zde je 7 českých dokumentů, které byste měli rozhodně vidět.

Martin Miko
Martin Miko 9.3.2019, 12:07

1) Show!

Absolventský film Bohdana Bláhovce z roku 2013 se snaží autenticky zachytit zákulisní děj a situace, jež se týkaly dětské hudební kapely 5Angels. Postihuje nejen osudy pěti mladých dívek, ale především jejich svérázného manažera a podnikatele Michala Mertla, který kariéru kapely pojal jako svůj byznys plán.

2) Český sen

Legendární český dokumentární film Víta Klusáka a Filipa Remundy pochází již z roku 2004. Ve snímku si dva tehdejší studenti filmu (Klusák a Remunda) najmou profesionální reklamní agenturu, která vytvoří marketingovou kampaň fiktivního hypermarketu pojmenovaného Český sen. Lidé jsou lákáni chytlavou reklamou a nízkými cenami. Na louce v pražských Letňanech na ně však čeká nemilé (pozor, spoiler: potěmkinovské) překvapení.

3) K oblakům vzhlížíme

Hrdinou tohoto dokumentárního filmu je teplický fanoušek tuningových aut Ráďa, který své poslední peníze raději obětuje na umytí omláceného Fordu Escortu než na jídlo. Jeho životním cílem je najít si práci, kde by mohl řídit auto nebo ještěrku, což se mu moc nedaří. Zároveň však sní o tom vylepšovat své auto a vyhrávat s ním ceny na tuningových srazech.

4) Šmejdi

Palčivé téma předváděcích akcí, během nichž se zákeřní prodejci snaží prodat lehce zmanipulovatelným seniorům hrnce za sto tisíc nebo deku z jelení kůže za dvacet tisíc, bylo ve své době fenoménem doby. O téma se intenzivně zajímala média a posléze i čeští zákonodárci. Během sledování filmu si raději připravte pytlík na zvracení.

5) Dva nula

Dokumentární snímek Pavla Abraháma si vzal na paškál fotbalové fanoušky přímo při zápase. Místo na hřiště však filmové kamery mířily do hlediště, kde byly zachyceny rozhovory diváků ze všech sociálních vrstev. Zní to banálně, ale výsledkem filmu je podívaná, která je zajímavější než samotný fotbalový zápas. Trailer k filmu Dva nula mluví za vše.

6) Láska v hrobě

Dojemná lovestory dvou bezdomovců Jana a Jany se odehrává převážně na opuštěném hřbitově ve Strašnicích. Milenecký pár přežívá v hrobce a věří v lepší zítřky, které se bohužel nekonají. Láska v hrobě je smutný příběh se špatným koncem, který se snaží poukazovat na problémy bezdomovectví v České republice.

7) Obnažený národ

Režisér Filip Remunda natáčel dokument o Češích, kteří pravidelně a s láskou dovolenkují v Chorvatsku. Dokument vystihuje všechny české nešvary a národní stereotypy, které si s sebou z Čech přivážejí i na dovolenou k moři. Těšit se můžete na sandály v ponožkách (nebo naopak?), hromady paštik a tuny nafukovacích lehátek.

A zde jsou skvěle načaté filmové trilogie, které už nikdy nikdo nedotočí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články