fb pixel 6 značek, o kterých možná nevíte, že jsou z Polska nebo v Polsku vyrábějí – G.cz
Vyhledávání

6 značek, o kterých možná nevíte, že jsou z Polska nebo v Polsku vyrábějí

V Čechách panuje obecné mínění, že co je z Polska, nestojí za nic. Mnoho z nás si ale polské výrobky kupuje, aniž o bychom o tom měli tušení.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 3.2.2014, 16:10

1. Reserved

r1 Jedna z oděvních značek patřící pod polský koncern LPP. Další je třeba také Cropp Town, oblečení se stejně jako kolekce Reserved nechávají šít v Šanghaji a distribuuje se do všech zemí východní Evropy. Obchodů Reserved a Cropp je v sedmi východoevropských zemích celkem 384.  

2. CCC

r4 Nejúspěšnější polský výrobce bot. Jeho značky CCC, Boti a Lasocki mají v Polsku i vlastní prodejny, v zemích východní Evropy jsou všechny prodávány pod značkou CCC. Prodejen je celkem 720 a firma chce nadále expandovat i na západ.  

3. Benzina

r5 Tady je to trochu složitější, Benzina vznikla jako česká společnost, od roku 2007 ji vlastní Unipetrol, a ten patří od roku 2004 PKN Orlen, což jsou opět Poláci. PKN Orlen je největší polská petrochemická společnost.  

4. Max Factor

r6 Značku Max Factor sice vlastní obrovský americký koncern Procter and Gamble, ale její zakladatel Max Factor, vlastním jménem Maksymilian Faktorowicz, byl polský Žid z Lodže. Po jeho smrti před 2.světovou válkou podnik řídila jeho rodina a až v roce 1978 jej prodala do Ameriky. Mimochodem, své továrny mají v Polsku i největší kosmetické koncerny světa - Avon, Oriflame, L’Oreal nebo Beiersdorf (Nivea).  

5. Ikea

r3 Téměř polovina nábytku populární švédské firmy je vyráběna v Polsku. Ve vývozu nábytku je Polsko jedním ze světových lídrů, jeho roční hodnota je okolo 6 miliard euro. 39 procent polského nábytku je vyváženo do Německa a do Čech.  

6. LG Electronics

r2 Téměř 60 % všech televizí v evropských domácnostech je z Polska. V Polsku mají totiž závody ty největší výrobci z tohoto odvětví, jako Sharp, Toshiba a právě LG. V Polsku byly vyrobeny první 3D televizory a je zde největší výrobna LCD modulů.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články