fb pixel 6 zajímavostí o největším evropském stadionu: Nou Camp táhne fotbalové nadšence už 61 let – G.cz
Vyhledávání

6 zajímavostí o největším evropském stadionu: Nou Camp táhne fotbalové nadšence už 61 let

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Díla katalánského architekta Antoni Gaudího a mimořádně úspěšný fotbalový klub FC Barcelona – to jsou dvě hodnoty, které lákají do španělské Barcelony turisty nejvíce. Umění ponechme tentokrát stranou a pojďme se podívat na slavný stadion, fotbalový svatostánek Nou Camp, který láká do svých ochozů diváky už 61 let. Heslem fotbalistů Barcelony je „Més que un club“, což znamená „Více než pouhý klub“. A Nou Camp je zase více než pouhý stadion. Zde nabízíme 6 zajímavostí.

Václav Roman
Václav Roman 24.9.2018, 11:08

1. Velká premiéra

První sportovní klání se zde uskutečnilo 24. září 1957, a to navzdory tomu, že stadion ještě nebyl zcela dokončen. V jeho ochozech se nacházelo na 90 000 diváků, kteří mohli sledovat přátelské utkání mezi kluby FC Barcelona a Legia Varšava. Zápas Katalánci vyhráli 4:2 a historicky první gól zaznamenal Eulogio Martinéz.

2. Změna názvu

Stadion má sice dnes 61 let, název Nou Camp však nikoli. Po otevření se totiž fotbalový svatostánek menoval Estadi del FC Barcelona, neboli Městský stadion v Barceloně. Camp Nou nebo také Nou Camp je v podstatě přezdívka, která se před necelými dvaceti lety chytla a stala se oficiálním názvem. V překladu znamená „nové hřiště“.

3. Hrátky s kapacitou

Dnes pojmou ochozy stadionu 99 354 diváků, což je požehnaný počet. Tolik lidí nepřijde na některé naše prvoligové kluby za celou sezónu. Nebo dvě. Tady bývá pravidelně plný dům a sehnat lístek je podobně obtížné, jako u nás sehnat kvalitní potraviny. Kapacita se však v průběhu let měnila. Těsně po otevření byl fotbalový svatostánek schopen pojmout 93 053 fanoušků, jenomže pak se konalo mistrovství světa. Každý chtěl být u toho, tak byla kapacita stadionu navýšena na 120 000 diváků! O osm let později vstoupily v platnost nové stanovy a nařízení FIFA, v důsledku kterých musel být počet míst zredukován.

4. Největší v Evropě, ale ne na světě

Nou Camp je sice největším stadionem v Evropě, ve světě však zaujímá „až“ třetí místo. Alespoň co do kapacity. Za největší je považován severokorejský Rungrado 1st of May Stadium, druhý pak je australský Melbourne Cricket Ground. V těchto dvou případech se však jedná o národní fotbalové stadiony a ne klubové, jako je tomu v případě Nou Campu.

5. Tři architekti

Podobu stadionu vyprojektovali hned tři architekti. Konkrétně to byli Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon a Josep Soteras Mauri.

6. Žádný Čech

V samostatné fotbalové historii neoblékal dres klubu FC Barcelona žádný z našich skvělých fotbalistů a vypadá, že se na tomto faktu nic v dohledné době nezmění. Pokud se však podíváme dále do historie, narazíme na československého fotbalistu, který sice za Barcelonu hrál, ale těsně před dokončením slavného stadionu. Byl jím Jiří Hanke, který za Barcelonu odehrál celkem 57 zápasů.

Zde si přečtěte desatero běžného českého sportovního fanouška.

Podobné články

Doporučujeme

Další články