6 věcí, které je dobré vědět před letem na dovolenou i jinam – G.cz
Vyhledávání

6 věcí, které je dobré vědět před letem na dovolenou i jinam

Tedy zejména, pokud se bojíte létat. Ono sice nemáte sebemenší důvod, protože je pravděpodobnější, že vás někdo trefí v autě na dálnici, ale i tak. Poučte se.

Tomáš Marný
Tomáš Marný 12.8.2014, 14:00

1. Létání je nejbezpečnější

I když nám to z oblohy v posledních měsících padá a mizí jako na běžícím pásu, létání je stále nejbezpečnějším způsobem přepravy. Šance, že byste zemřeli při letecké katastrofě, je 11 000 000:1!  

2. Nejbezpečnější místa v letadle jsou vzadu

To už jste určitě někdy slyšeli, že? Ale je to opravdu tak? Ano! Alespoň podle serveru Popular Mechanics. V roce 2007 prozkoumali soubor 20 havarovaných letadel a zjistili, že pasažéři v zadních řadách dopadli v 11 případech lépe, než ti vpředu. V pěti případech měli více štěstí ti vpředu, tři havárie dopadly „nerozhodně” a u jedné tragédie nebyl dostatek údajů.  V roce 2012 navíc vyslali letečtí výzkumníci na dobrovolnou havárii prázdný Boeing 727, který celou tezi potvrdil. Všichni v první třídě by byli mrtví, zatímco 78 procent pasažérů v zadní části letadla by přežilo.  

3. Největší nebezpečí hrozí při vzletu a přistání

concorde460-wikipedia.org wikipedia.org Celých osmdesát procent leteckých havárií se stane buď během prvních tří minut letu nebo během osmi posledních.  

4. V případě požáru máte 90 sekund

ap+indonesia+plane+fire-jrn.com jrn.com Pokud náhodou v letadle něco chytne, máte 90 sekund na to dostat se ven. Během této minuty a půl totiž zpravidla žár v kabině dosáhne takové síly, že začne rozpouštět lidskou kůži. Vyplatí se také cestovat v bavlně a ne v něčem syntetickém. A boty si taky nechte na sobě…  

5. Zachraňte se vy, nikoli zavazadla

baggage-twitter.com twitter.com V případě nouzové evakuace nechte všechna zavazadla uvnitř letadla! I když chápeme, že pas a peníze vám pak mohou chybět, možná těch pár vteřin, co budete rvát kufr z přihrádky na zavazadla, vás bude stát život.  

6. I pád se dá přežít. Se štěstím…

Když se letadlo v 35 000 stopách rozpadne, díky nedostatku kyslíku prakticky ihned omdlíte. Na zem vám pád bude trvat celkem tři minuty. Po jedné minutě se pravděpodobně probudíte a máte dvě minuty na to najít si nějakou bažinu pro své vlastní přistání. Ale to bychom vám nikdy nepřáli.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články