fb pixel 6 tipů, jak zrychlit notebook s Windows 10 – G.cz
Vyhledávání

6 tipů, jak zrychlit notebook s Windows 10

Zdroj: Unsplash.com

Štve vás někdy, jak může být notebook s Windows 10 pomalý?

Windows je za běžných okolností velmi efektivní operační systém (OS), ale má nepřebernou škálu funkcí, které si žádají spoustu prostředků. A to může mít zásadní vliv na výkon zařízení.

Speciální projekt 9.7.2020, 11:20

Ve většině situací jsou na vině dočasné soubory nebo zanesený prohlížeč, ale máme pro vás dobrou zprávu. Existuje pár triků, díky kterým vše poběží zase optimálně –⁠ a nemusíte být ani experti přes počítače.

Zde je několik nejúčinnějších léků na zpomalený systém.

Omezení aplikací nebo programů po spuštění

Programy po spuštění umí být praktické, pokud je skutečně využíváte. Nastartujete počítač, a voilà, jsou tam.

Jenže výkon mohou ovlivnit i nepříznivě, pokud jich je příliš mnoho. Systému Windows často instalátory říkají automaticky, ať je při spuštění spouští, takže si mnohdy ani neuvědomíme, že to dělají. A zvlášť pokud je nepotřebujeme.

Stisknutím kombinace Ctrl-Alt-Del vyvolejte Správce úloh (nebo do vyhledávacího pole Windows zadejte „Správce úloh“) a pak vyberte kartu „Po spuštění“. Zobrazí se vám seznam programů a jejich „Dopad při spuštění“, což je v podstatě míra vlivu na Windows při spuštění.

Automatickému spouštění daného programu zabráníte tím, že na něj kliknete pravým tlačítkem a vyberete možnost „Zakázat“. Když ho pak někdy budete potřebovat, můžete ho spustit, ale až sami budete chtít. Původní nastavení se dá každopádně vrátit kliknutím na „Povolit“. Moc máte ve svých rukách!

Vyhodnocení paměti RAM

Pokud nenasytné programy využívají příliš mnoho paměti RAM, budou na vině zřejmě ony. Kolik přesně jí využívají, to nemusí být úplně snadné zjistit, ale pro představu stačí otevřít Správce úloh a roztřídit je podle názvu nebo využití paměti RAM. Příslušnou hodnotu naleznete ve sloupci Paměť.

Abyste získali lepší náhled z procentuálního hlediska, pravým tlačítkem klikněte na oblast hlavičky a vyberte „Hodnoty prostředků – Paměť – Procenta“. Takhle jednoduše uvidíte procesy, které využívají více paměti, než by měly, a můžete posoudit, zda je skutečně potřebujete.

Když půjdete o krok dál a nainstalujete si dodatečnou paměť RAM, rozhodně tím výkonu Windows nemůžete ublížit. Jistě byste nové moduly RAM zvládli přidat sami, ideálně s antistatickým zápěstním páskem, ale možná by nebylo od věci zaplatit si experta, který to za drobný poplatek udělá za vás.

Přehodnoťte výběr prohlížeče

Problémy s prohlížeči známe všichni často nás začnou iritovat ve chvíli, kdy se to hodí nejméně. Mohou nám i zpomalovat OS: na vině bývají většinou náročné stránky, například HD streamovací služby či online kasinové hry, případně může problémy způsobovat přímo prohlížeč v důsledku chyb.

Existuje na to lék. Je třeba omezit počet souběžně otevřených karet. Často je míváme otevřené zbytečně, když máme hodně práce, a pak se nemůžeme dostat na požadovanou stránku. Pokud to nezvládneme sami, Chrome má rozšíření „The Great Suspender“, které umí karty odebírat, ale zároveň URL zálohuje, abyste se k nim mohli snadno vrátit později.

A nepoužívejte v prohlížeči příliš mnoho rozšíření, protože zabírají hodně místa. Smažte všechna, která nepotřebujete, a uvidíte, jak se vám prohlížeč a OS rozběhnou.

Vyčištění disku

Na Windows je skvělé, že má v sobě nástroj Vyčištění disku, pomocí kterého můžete odebrat zbytečné dočasné soubory, jako jsou náhledy obrázků a staré offline stránky.

Zadejte do vyhledávacího pole Windows „Vyčištění disku“, spusťte nástroj a hned se vám zobrazí seznam potenciálních souborů k odstranění. Co se rozhodnete odstranit, to už je na vás. Kliknutím na možnost „Vyčistit systémové soubory“ vám proces spočítá, kolik místa ušetříte.

Spoustu nepotřebných souborů na disku najdete i ve Stažených souborech –⁠ budete koukat, kolik můžete uspořit místa jejich smazáním.

SSD disky

Pokud jste ochotní do počítače trochu zainvestovat, rozhodně neprohloupíte koupí kvalitního SSD disku (Solid State Drive). Díky paměti flash je z hlediska načítání a doby odezvy mnohem rychlejší než klasické mechanické disky.

Obsah ze starého disku na SSD disk můžete jednoduše přenést pomocí nástrojů, jako je Clonezilla, pokud si na to sami nevěříte. Ale buďte opatrní, disků se prodává nepřeberné množství, proto vyberte takový, který bude s vaším zařízením kompatibilní.

Optimalizace systému

Optimalizovat, optimalizovat, optimalizovat. Systém by měl běžet co nejlépe, proto vám přinášíme řadu tipů pro jeho optimalizaci.

Tím prvním je jednoduché vypnutí návrhů Windows. Jsou zbytečné, pokud nejste noví uživatelé. Přejděte do Nastavení > Systém > Oznámení a akce a vypněte jejich zobrazování.

V systému můžete dále nastavit provádění rutinní údržby, například defragmentaci, kontrolu aktualizací a vyhledávání malwaru. Systém pro tyto účely obsahuje utilitu, kterou najdete v Ovládacích panelech > Systém a zabezpečení > Zabezpečení a údržba. Klikněte na „Spustit údržbu“, a systém už se o vše postará za vás.

A v neposlední řadě NEZAPOMEŇTE vyhledávat aktualizace. Možná to zní banálně, ale divili byste se, kolik lidí to nedělá. Aktualizace jsou pro plynulý chod systému naprosto zásadní.

Stačí do vyhledávacího pole zadat „Vyhledat aktualizace“. Před jejich instalací si ale zálohujte důležitá data, zvlášť pokud jsou aktualizace většího rozsahu.

Když budete postupovat podle těchto bezpečných kroků, existuje slušná šance, že se výkon počítače zvýší. Problémy mají ale někdy hlubší kořeny a v takových případech je dobré svěřit se do rukou odborníků.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články