1. Kudla přesně do ruky
Nůž a oheň jsou venku dva základní pomocníci, bez kterých si nelze představit trek, vandr ani expedici. Čím si uříznout klacek, chleba nebo třeba kus špeku? Ostudu si rozhodně neuříznete nožem Esee už proto, že v outdooru jde o naprostou klasikou. Tyhle kudly se používají na celém světě a mohli jste je vidět třeba ve filmech Transformers, Red Dawn, G. I. Joe nebo v novém filmu Arnolda Schwarzeneggra Ten.
Nůž Esee Izula II. s celkovou délkou 172 mm padne přesně do ruky. Čepel dlouhá 73 mm postačuje na naprostou většinu úkolů, se kterými se v přírodě setkáte. Vysoce kvalitní uhlíková ocel 1095 je nejlepší volbou pro profesionální nože určené k tvrdému zacházení a vyznačuje se vysokou řezivostí. Pokud se o ni budete jen trochu starat, vydrží celé věky, stejně jako rukojeť z micarty a pouzdro z kydexu. Tady je test:
Nůž s celkovou hmotností 91 gramů se vejde do každého batohu. Součástí balení je i paracord, křesadlo (fire starting rod) nebo nouzová píšťalka.
Více: www.vintagewear.cz
2. Liška mezi kalhotami
Technických kalhot není nikdy dost. Venku je oblékáme nejen na treky, ale třeba i na lyžování, na lezení nebo prostě na posezení u piva na horské chatě. Inovativní liberecká firma Direct Alpine věnuje vývoji nejrůznějších typů kalhot velkou pozornost. Teď na podzim stojí za zmínku jejich univerzální outdoorový model Fox. Střih Easy Fit kombinuje technický a “trendy” styl. Je výrazně anatomický (vsazená kolena a krokový klín), díky čemuž kalhoty sedí jako druhá kůže. Parádu v nich uděláte díky kontrastnímu štepování (samozřejmě jsou k dostání v několika barvách). Tady je petrolejová:
Materiálem je manšestr (79 % bavlna s přídavkem pružných vláken), takže se kalhoty příjemně nosí a jsou lehce strečové. Mají nižší pas s klasické jeans kapsy (dvě přední, dvě zadní a jednu doplňkovou).
A pokud myslíte “zeleně”, jde o ekologicky šetrný výrobek. U Direct Alpine to znamená, že jsou kalhoty ušité z materiálů, které pocházejí z vyspělých světových zemí s maximálními environmentálními standardy (Japonsko, Jižní Korea nebo USA). Tím je zaručeno, že látka nevznikla třeba v ekologicky “špinavé” Číně. Vlastní výroba pak probíhá vždy v některé z evropských zemí, nejčastěji přímo v Česku nebo na Slovensku. Tedy se zachováním všech našich zákonných environmentálních i sociálních standardů, které patří mezi nejvyšší na světě. Tím je zaručeno, že kalhoty neušily třeba vykořisťované bangladéšské děti.
Více: www.directalpine.cz
3. Počítač na zápěstí
Když finská firma Suunto nedávno přišla s outrdoorovými hodinkami Spartan Ultra, byla to skutečná revoluce. Vlastně už totiž nejde o hodinky, ale o plnohodnotný počítač na zápěstí. Spartan Ultra umožňuje stahovat aktualizace a komunikovat s webovou stránkou Movescount, kde přehledně vidíte všechny své aktivity ve více než osmdesáti aplikacích pro jednotlivé venkovní sporty. Navíc má interaktivní barevný displej s extrémně vysokým kontrastem, bezdrátově komunikuje se smartphony a nejrůznějšími externími záznamovými zařízeními. Třeba s cyklistickým senzorem.
Hodinky Spartan Ultra se postupně dočkávají různých modifikací, zaměřených na potřeby odlišných skupin uživatelů. Jednou z nich jsou i hodinky Spartan Sport Wrist HR s biometrickým měřením srdečního tepu přímo ze zápěstí. Nepotřebujete už tedy hrudní pás, který nahrazuje přesný snímač americké firmy Valencell – leadera v oblasti biometrických technologií s působností delší než dvacet let. Hrudní pás ale můžete s hodinkami použít i nadále pro ještě přesnější měření na principu klasického lékařského EKG.
Hodinky Spartan Sport Wrist HR si samozřejmě zachovaly všechny původní outdoorové funkce. I když nejde o potápěčské hodinky, mají vodotěsnost do 100 metrů. Výdrž akumulátoru je 10 hodin při největší zátěži (sekundový záznam s maximální přesností GPS), ale při běžném nošení v módu hodinek (bez zapnuté GPS) vám vydrží nabité 10 dnů. Dobíjejí se přitom jednoduše USB kabelem, takže na složitou výměnu baterie můžete zapomenout. Hodinky mají i výškoměr, digitální kompas, funkcionality fitness náramku a spoustu dalších funkcí. Jsou vyrobeny ve Finsku (žádná Čína!) a díky extrémně odolnému minerálnímu sklíčku a kompozitovému tělu přežijí i velmi drsné zacházení.
Více: www.suuntocz.cz
4. Budiž světlo!
Den je krátký – čím si teď na podzim venku posvítit? Nová čelovka Ledlenser H8R zaujme výkonem v poměrně malém těle. 158 gramů těžká svítilna díky reflektorové čočce svítí výkonem 600 lm na vzdálenost 120 metrů. Spojením čočky a reflektoru vznikla unikátní technologie Advanced Focus System, umožňující zaostření paprsku světla s plynulým přechodem z širokého homogenního kruhu světla do ostrého svazku a naopak. Ostření se provádí jednoduchým posunutím hlavy svítilny dopředu a dozadu.
Dobíjecí akumulátor vydrží na nejvyšší výkon až po dobu 10 hodin. Na úsporný režim (10 lm, 20 m) pak vydrží 120 hodin. Snadno se dobíjí přes USB konektor, takže nemusíte shánět baterie.
Výklopná hlava čelovky může stáčet světelný kužel až o 90°. Elektrolyticky pozlacené kontakty jsou zárukou vysoké odolnosti před korozivním poškozením. To potvrzuje i sedmiletá záruka, která se na svítilny Ledlenser vztahuje. Čelovka Ledlenser H8R je odolná proti stříkající vodě i proti nárazu podle standardu IPX4, což ocení zejména rybáři, sportovci a všichni příznivci outdoorových aktivit.
Více: www.ledlenser.cz
5. Nepusťte si zimu k tělu
Za bouřlivé zimní noci počátkem 70. let se zakladatel značky Fjällräven Åke Nordin ocitl sám a prochlazený v horách severního Švédska. S touto nešťastnou situací nemohl nic udělat, kromě jediného – sám sobě složit slib. Slib vytvořit bundu, která by byla tak teplá, že jakmile se do ní jednou zabalí, už nikdy nepocítí chlad. Výsledkem byla bunda Expedition Down Jacket. Bunda, která se zrodila z myšlenky sešití dvou bund dohromady tak, aby zachytily hřejivou vrstvu vzduchu mezi nimi, inspirovala mnoho dalších produktů outdoorového odvětví.
Tato bunda se následně stala chráněným uměleckým kouskem, za který ji prohlásila Švédská společnost uměleckých řemesel a designu (Svensk Form). Tradiční Expedition Down Jacket byla tuto sezónu přepracována tak, aby lépe seděla na těle a přitom si zachovala původní šarm a izolační vlastnosti. Doprovází ji nová odlehčená verze Expedition Down Lite Jacket (v mužské a ženské verzi), která je asi o 35 % lehčí než originál. Je vycpána peřím s plnivostí 700 cuin (90 % husí a 10 % ostatní peří). Vysoce kvalitní, eticky získávané peří je rozloženo do dvou vrstev, které maximálně eliminují ztrátu tepla. Vnější látka je vyrobena z odolného polyamidu s impregnací bez použití fluorkarbonů.
Více: www.fjallraven.cz
6. “Pneumatiky” na nohách
Americká firma Columbia je v outdooru ikonou. Teď se spojila se známým výrobcem pneumatik Michelin a na podzim 2017 uvedla novou technologii Michelin Ice Control. Jde o úplnou novinku, která se využije při výrobě podrážek pro boty Columbia. Zajistí jim skvělou přilnavost a trakci v zimním období, odolnost vůči chladu a mrazu a kontrolu pohybu v různých směrech i na ledovém povrchu. Technologie staví na desetiletích zkušeností společnosti Michelin při výrobě a testování pneumatik a využívá jejich existující vzory.
Technologie Michelin Ice Control používá 100% gumový materiál, zaručující odolnost proti opotřebování a perfektní přilnavost i při dlouhodobém používání. Mezi třemi modely outdoorových bot najdete třeba Canuk Titanium OutDry Extreme Boots. Spojují v sobě odolnost vůči vodě díky technologii OutDry Extreme (membrána zvenku boty zaručující naprostou voděodolnost a zároveň prodyšnost) a zamezení úniku tepla, které zajišťuje technologie Omni-Heat. A navíc ty boty i skvěle vypadají!
Více: www.columbiasportswear.cz
Anketa
Na co se vymlouváte, že nemůžete vyrazit ven?