fb pixel 6 pádných argumentů, proč jsou Beastie Boys jednou z nejlepších kapel v historii hudby – G.cz
Vyhledávání

6 pádných argumentů, proč jsou Beastie Boys jednou z nejlepších kapel v historii hudby

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Kdo by neznal jednu z nejkultovnějších hiphopových skupin v historii. Beastie Boys vznikli na začátku 80. let původně jako hardcore-punková kapela. Postupně však byla touha rapovat mnohem silnější a silnější, a to především díky producentovi Rickymu Rubinovi, který pomohl i hvězdám jako LL Cool J nebo Run DMC k výrazným posunům v kariéře. Zásadní zlom přišel při podpisu smlouvy s Def Jam Recordings v roce 1984 a následném společném turné se zpěvačkou Madonnou.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 29.8.2023, 16:16

Tříčlenná hiphopová partička ve složení MCA, Mike D a Ad Rock se rozpadla v roce 2012 z důvodu smrti Adama Yaucha aka MCA. V roce 2009 mu totiž byla diagnostikována rakovina.

1. Beastie Boys původně nechtěli dělat rap

Když začínali chlapci na střední škole vytvářet muziku, tak se rozhodně nejednalo o rap. A vlastně ani nebyli tři, ale čtyři. Jejich první hardcore-punkové koncerty jsou dokonce zaznamenané na internetu. Když odložili kytary a začali se věnovat mluvenému slovu, tak jste v jejich prvních deskách určitě poznali náznaky punku. Spojení rapu s punkem je odlišilo od ostatních kapel a nejspíš to bylo i jedním z klíčů jejich úspěchu.

2. Společné turné s Madonnou

Když v roce 1985 vyrazili na společné Virgin Tour s Madonnou, velmi to pomohlo jejich začínající kariéře. Ale zároveň se v myslích fanoušků Madonny zapsali u lidí jako vulgární mladíci, kteří si nevidí do pusy. Jejich první písně byly totiž velmi urážlivé a probouzely v mladých lidech odpor vůči autoritám. Prostě punk.

3. Rapoví Elvisové pro bílou mládež

Když v roce 1986 vyšla debutová deska Licences to Ill, stala se první rapovou deskou, která se probojovala do čela americké hitparády v prodejnosti. Byla devětkrát platinová. Hity jako Brass Monkey, Fight for Your Right nebo No Sleep Till Brooklyn doslova zlidověly a dodnes je slyšíme ve filmech nebo videohrách. Beastie Boys vytvářeli rap pro „bílé“, takže v podstatě plnili stejnou roli podobně jako Elvis Presley v rock and rollu.

4. Zapálení podporovatelé Tibetu

Když Yauch z Beastie Boys objevil budhismus, tak tím změnil život celé kapele. V některých pozdějších skladbách se snažili vyjadřovat podporu Tibetu. Dokonce se jim podařilo vybrat nějaké peníze, které darovali na Tibetské svobodné hnutí. Podobnou vášeň pro pomoc Tibetu neskrývaly ani kapely jako Rage Against the Machine nebo Red Hot Chili Peppers. Společnými silami se jim podařilo vybrat miliony dolarů.

5. Uvedení do Síně slávy s LL Cool J

V roce 2012 byli slavnostně uvedeni do rock and rollové síně slávy. V té době měli za svou dosavadní kariéru na kontě zhruba 40 milionů prodaných desek a čtyři alba v TOP 10 v USA. Do síně slávy byli uvedeni společně s LL Cool J. Oběma tehdy v kariéře pomohl hudební producent Rick Rubin.

6. Boj s feministkami vyřešili omluvou

V polovině devadesátých let se Beastie Boys dostali do sporu s feministickým hnutím, jelikož jejich texty byly příliš necitlivé, vulgární, homofobní a hanlivé vůči ženám. Později se však za vše omluvili s odůvodněním, že byli mladí, a že člověku prostě některé věci dojdou až v pozdějším věku.

A zde jsou zásadní knihy od spisovatele Raye Bradburyho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články