6 neobvyklých, ale vědecky dokázaných způsobů, jak mít lepší a zdravější myšlení – G.cz
Vyhledávání

6 neobvyklých, ale vědecky dokázaných způsobů, jak mít lepší a zdravější myšlení

I mozek můžete mít zdravější, když se budete snažit.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 23.4.2014, 21:00

1. Jezte více neupravovaného jídla

Výzkumy ukazují (jeden třeba tady), že to, jaké jídlo jíme, ovlivňuje naše emoce a kognitivní procesy v mozku. Jídlo s obsahem omega-3 mastných kyselin zlepšuje mozkovou funkci a tím i naši „mentální kondici“. Naopak ji zhoršují různé konzervanty a látky přidávané do průmyslově vyráběných potravin. Jezte tedy více zeleniny, tepelně neupravených potravin a potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou vajíčka, ryby nebo červené maso.  

2. Travte více času se svými milými

Studie z roku 2008 provedená Harvardskou univerzitou ukázala, že sociální interakce a dobré vztahy s našimi blízkými oddalují ztráty paměti ve stáří. Měřilo se mezi lidmi nad 50 let a ukázalo se, že ti, kteří žijí v dlouholetých manželstvích a jsou obklopeni dětmi, mají mnohem lepší paměť, než ti, kteří žijí sami a lidí se spíše straní.  

3. Učte se druhý jazyk

Když se člověk učí druhý jazyk, trénuje tím svůj mozek. Zejména svou paměť a kognitivní schopnosti a opět předchází tomu, aby ve stáří trpěl velkými ztrátami paměti. Mozek je jako sval, je třeba ho opakovaně cvičit a trénovat, aby neochabl.  

4. Hodně spěte

Chce to nejen hodně spát, ale také pravidelně spát. Spát stejně dlouhou dobu každý den a chodit přibližně ve stejnou dobu spát a ve stejnou dobu vstávat. Udržujete tak svoje vnitřní hodiny v chodu a váš mozek se může soustředit ne jiné věci, než na unavené tělo a otupělé smysly.  

5. Naučte se meditovat

Studie Univerzity v Kalifornii ukázala, že pravidelná meditace a cvičení jógy, tedy řízený relax, snižuje riziko demence a Alzheimera ve stáří. Tím viditelnějším efektem je samozřejmě to, že meditace odbourává i stres.  

6. Ušetřete denně 50 korun

Studie ukázala, že když je člověk schopný si ušetřit peníze a má dobrý plán, co se svými financemi bude dělat, stimuluje to funkce v mozku, které mají na starosti procesy plánování a organizování. Jinými slovy, pokud budete plánovat a organizovat své finance, budete dobří v plánování a organizování obecně.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články