fb pixel
Vyhledávání

6 měsíců postižené dogy z množírny: takhle ubíhá její život na běžeckém pásu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

„Pegasus byla jako štěně vysvobozena z pokoutné množírny. Většina jejích sourozenců byla už mrtvá nebo zdeformovaná. Řekli mi, že i když přežije, oslepne a ohluchne. Proto jsem se rozhodl zaznamenat všechny dny, které nám zbývají. A takhle to dopadlo...“
To jsou slova jihoafrického filmaře Davea Meinerta, kterými v podobě titulků doprovodil i následující časosběrné video.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 11.5.2015, 20:00

Když filmař Dave Meinert vysvobodil nemocné čtyřtýdenní štěně německé dogy z jedné pokoutné množírny, nedělal si velké iluze, že je to na dlouho. Kvůli genetické vadě neměla žádný pigment, a právě s tím, tedy albinismem, se pojí také slepota a hluchota. Ostatně většina jejích sourozenců byla tou dobou už mrtvá nebo následkem tělesných deformací umírala bez jakékoli šance na záchranu. Meinert se však rozhodl, že se o štěně, které pojmenoval Pegasus (byť se jedná o fenku), bude co nejlépe starat a zároveň s tím dokumentovat každý den tohoto nového psího života, než jednoho dne podle všeho předčasně skončí.

Kameru postavil před běžecký pás, na kterém Pegasusu (nebo máte snad jiné návrhy, jak to jméno vyskloňovat v ženském rodě?) trénoval, aby se její vrozené vady projevily co nejméně. Navíc zaangažoval kamarádku, která se specializuje na chování zvířat, a společně pak trávili dlouhé a mnohdy úmorné hodiny opatrováním i základním výcvikem. A každý den ji rovněž fotili a filmovali, kterak chodí, skáče, hraje si a vůbec se chová jako každé jiné štěně.

Následující časosběr vypadá, jako by Pegasus rostla přímo před očima. Prvních šest měsíců je ostatně u velkých plemen nejrychlejší a taky nejkritičtější fáze jejich růstu. A správně prováděný trénink na běžícím pásu zajišťuje i zdárný vývoj kostí a svalů.

Je fascinující a pro někoho i za srdce beroucí sledovat zrychlený životní vývoj psa, který to měl již od začátku spočítané a přes všechna neblahá očekávání oslavil nedávno půlroční narozeniny. Je sice možné, ba pravděpodobné, že ji dříve či později postihne úplná slepota a hluchota, ale díky její dobré fyzické kondici a péči majitele ji to na životě přímo ohrožovat nebude.

A TADY máte 16 způsobů, kterými z nás naši psi dělají lepší lidi.

Učí nás trpělivosti kupříkladu svou úžasnou schopností pečlivého výběru času a místa, kde se vytento. Existuje hned 5 zdůvodnění, proč tomu tak je, a všechna založená na vědeckých výzkumech, studiích a pozorování: Proč je váš pes tak vybíravý pokakánek?

Podobné články

Doporučujeme

Další články