6 filmů ze školního prostředí, které nejsou úplně stupidní – G.cz
Vyhledávání

6 filmů ze školního prostředí, které nejsou úplně stupidní

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Minulý týden jsme vznesli v redakci takovou otázku: to je Praha tak zacpaná proto, že jsou maturity a mladší ročníky ze škol v českých vidlákovech byly vyslány na exkurz do stověžaté metropole? Zřejmě ano. A tak jsme došli k diskuzi o filmech ze školního prostředí, které jim místo toho měli pustit někde v tělocvičně a byl by klid.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 14.4.2019, 14:06

1. Napoleon Dynamit (2004)

Filmové zjevení začátku nového tisíciletí. Napoleon Dynamit byl natočen v podstatě za drobné, vydělal několikanásobek a totálně zamával s americkou indie scénou. Výborná outsiderská komedie ze střední, kterou by měl vidět vážně každý.

2. Mezi zdmi (2008)

Francouzské drama se odehrává ve škole pro studenty z problematické pařížské čtvrti a je založeno na autobiografii Francoise Bégaudeaua, který si se svými skutečnými žáky ve snímku také zahrál. Celé to stojí na dialogu mezi dětmi a osobitým kantorem. Silná podívaná!

3. Oddělen (2011)

Adrien Brody jako supl z povolání, který objíždí všechny školy, co potřebují záskok, a tak si nikde nedělá přátele a nenavazuje vztahy, zakotví v instituci, kde je vedení tak vyhořelé, že to ještě neviděl. Pro žáky se nečekaně stane vzorem a navíc mu do cesty přijde mladá dívka na útěku z domova. Hodně depresivní snímek, který doporučujeme zhlédnout, dokud je venku ještě aspoň trochu hezky.

4. Kdo s koho (1999)

Skvělá Reese Witherspoon jako otravná a přehnaně ambiciózní Tracy Flick a ještě lepší Matthew Broderick coby učitel, který svou studentku miluje a nenávidí zároveň. Filmová adaptace knihy Toma Perrotty se odehrává na střední, je ale jízlivou satirou na celý americký volební systém. Nenechte se odradit, je to super!

5. Náš vůdce (2008)

Jistě, poměrně známá záležitost, ale stejně doporučujeme. Deset let starý snímek ukazuje, že mainstreamový fašizmus stále není mrtvý. A asi se shodneme, že je to stále aktuální, teď možná ještě víc než kdy jindy. Navzdory silnému tématu je snímek pojat poměrně divácky nenáročně, což cinefilům vonět nemusí, pro ostatní je to ale spíš výhoda.

6. Společnost mrtvých básníků (1989)

Absolutní klasika a film, který by měl v pubertě vidět minimálně každý kluk, ideálně ale všichni. Robin Williams hraje svobodomyslného učitele literatury na zkostnatělém chlapeckém internátu. Ó Kapitáne, můj kapitáne!

A tady je 10 filmů tak bizarních, že si je můžete pustit, jen když jste zhulení nebo ožralí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu