6 exotických plodů, které musíte vyzkoušet

Připraveni na hru neznámých chutí a barev? Toto prazvláštní ovoce zaujme svými barvami, vůněmi a rozšíří vaše obzory!

1. Pitahaya

dfga http://otramedicina.imujer.com Najdete ji v Jižní Americe, odkud se rozšířila také do Asie. Je to nasládlý plod kaktusu s vnitřkem ne nepodobným kiwi či melounu. Používá se mimo jiné  výrobě vína, což zaznamenal už jeden z prvních průzkumníků Francisco Vasquez de Coronado v šestnáctém století. Pitahaya je plná vitaminu C, železa, vápníku a karotenu.  

2. Cherimoya

ghkjwt www.shockinglydelicious.com Podle spisovatele Marka Twaina "nejchutnější ovoce, známé člověku". Vnitřek chutná a voní jako kombinace banánů, ananasu, manga a jahod - někdo říká, že připomíná chemickou žvýkačku. Ale pozor - kromě vitamínů obsahuje také malé množství neurotoxinu a semínka jsou po rozdrcení jedovatá.  

3. Durian

swjtyrat http://www.mrstyleking.com Má lahodnou sladkou dužinu, skrytou pod tvrdou skořápkou. A nepustí vás s ním do taxíků, autobusů nebo hotelů. Vnitřek totiž sice skvěle chutná, ale páchne jako výkaly nebo mršina. Kolíček na nos, povinně, jinak si moc nepochutnáte!  

4. Longan

wgjwtrj Foto: Emran Kassim Šťavnaté sladké ovoce, které roste na stromech o výšce až sedmi metrů. Jejich chuť je popisována jako něco mezi karamelem a hroznovým vínem, v asijské kuchyni se používá do omáček, dezertů, polévek a také jako kompot.  

5. Rambutan

jaetr meteoweb.eu Navenek vypadá nebezpečně - má ostny a jeho samotné označení znamená "vlasy." Pochází z Indonésie a má zajímavou sladko-kyselou chuť, používá se k výrobě marmelád nebo želé. Dnes se pěstuje mimo jiné v Austrálii nebo na Havajských ostrovech.  

6. Karambola

CARA1 lacarambola-eiro.blogspot.com Úchvatný vzhled hvězdy, příjemně nakyslá chuť. Tato čínská dobrota se míchá s mořskými plody a jsou z ní skvělá dochucovadla, u nás se používá jako dekorace k dezertům, což je věčná škoda. Pozor - nesmíte jí sníst moc, obsahuje hodně kyseliny šťavelové, která může přivodit otravu nebo poškození ledvin.  

Komentáře

Doporučeno pro vás