fb pixel 6 eRkových komiksů, které po Deadpoolovi nutně potřebujeme – G.cz
Vyhledávání

6 eRkových komiksů, které po Deadpoolovi nutně potřebujeme

Neúnavná marketingová kampaň nového filmového komiksu slaví úspěch. Ačkoliv je Deadpool přístupný až od patnácti, protože se v něm nadává, zabíjí a podvratně vtipkuje, vydělal za víkend neuvěřitelných 135 milionů dolarů. Přijdou po něm další? Pár kandidátů bychom měli.

Václav Rybář
Václav Rybář 15.2.2016, 19:50

Tzv. eRkové filmy, odvozené od přístupnosti R (Rated, ekvivalent našeho do patnácti nepřístupno), poslední dobou skoro vymizely. Filmová studia totiž chtějí vydělávat co nejvíc a především – na aktuálně populární komiksy, sci-fi a fantasy chodí hlavně teenageři. Tak proč se připravit o věkovou skupinu ve spodní hranici tím, že do filmu vrazíte nějakou tu krev, nadávky nebo nahotu (i té ovšem musí být stopové množství, jinak vám automaticky napaří „do osmnácti nepřístupno“).

Všechny letní blockbustery jsou tedy PG-13, a to dokonce i ty, které se s tím dřív příliš nemazaly. Znamená to, že všichni mluví slušně, krev je vždy umělá a i ve slibovaných komiksových jatkách většinou nic nevidíme, protože by to mohlo filmovou komisi MPAA, která o přístupnosti rozhoduje, trochu pozlobit... ostatně filmů, které se musí v postprodukci upravovat, aby se jim rating snížil, je každoročně dost a dost.

Naštěstí existují výjimky a zrovna v komiksovém žánru jich přibývá – na tucet velkých marvelovek vždycky připadá jeden Kick-Ass nebo Kingsman, kteří si vyšší rating skoro až nestoudně užívají. A zapomínat nesmíme ani na Třístovku, i když ji většina lidí jako komiksovou adaptaci nevnímá. Právě tahle adaptace kdysi vydělala sedmdesát milionů dolarů za první víkend a byl to jeden z posledních eRkových úspěchů. Teď ovšem tohle dogma rozmetala nová komiksovka Deadpool, když za víkend zvládla udělat neuvěřitelných 135 milionů dolarů, což je suma dalece přesahující skoro všechny ostatní komiksy, bez ohledu na rating.

K výsledku pomohla nejen parádní a neúnavná marketingová kampaň, ale především slib opravdu podvratné a bezuzdné zábavy. Hlavní hrdina Deadpool je totiž psychopat, grázl a sadista v jedné osobě. Kromě nabitých bouchaček má také hodně ostrý jazyk, takže neustále všechno komentuje, dělá si legraci ze sebe i jiných komiksových hrdinů a dokonce občas mluví i s divákem. Je to komiksák, který si je vědom své vlastní existence, stejně jako existence Hollywoodu a publika v kině. A neváhá o tom během přestřelek, ve kterých dělá do všeho a do všech nenapravitelné díry, neustále drmolit a bavit sebe i diváky.

Jeho kouzlo a stejně tak nenadálý komerční úspěch půjde jen těžko zopakovat. Dost možná se to nepovede ani chystanému pokračování, ale hollywoodští producenti teď u podobně divokých komiksovek budou pár měsíců vidět jen a jen dolarová znaménka. Což znamená, že by mohli do výroby pustit i něco odvázanějšího než obvykle. Je jenom otázka času, než to vyhoří a všichni se vrátí k pásové výrobě komiksů přístupných všem, ale teď se to okno otevřelo. Tak koho jím prohodit přednostně?

1. Wolverine

Máme Wolverina rádi, ale ve filmové verzi je to prostě trochu moc slušňák, který musí právě balancovat na hraně té přístupnosti. Ostatně první celovečerní sólovka, v níž se objevil i Deadpool, je toho důkazem. Byla to tak odšťavěná zábava, že ji fanoušci vypískali a Ryan Reynolds strávil dalších bezmála deset let tím, že studio ukecával, ať Deadpoola natočí se vším všudy. A nakonec se povedlo. Teď bude Jackman točit posledního Wolverinea v kariéře. Neslušelo by mu, kdyby to byla brutalita se vším všudy, tak trochu jako videoherní adaptace z roku 2009? Držme si palce.

2. Lobo

Vedle Deadpoola asi jeden z nejpodvratnějších komiksů vůbec. Lobo je obrovská kopa svalů, připomínající metalového boha, člena Hells Angels a mytického poloboha. Svou vlastní rasu vyvraždil, v mozku mu neustále hraje ten nejtvrdší metal, a je v podstatě nesmrtelný, protože když už jednou umřel, způsobil v záhrobí takový kolotoč, že ho zase fofrem poslali zpátky. Právě jeho posmrtná epizoda by mohla být super film - s utahováním si z nejrůznějších náboženství, masakrózními akčními scénami a pořádně sprostými hláškami. Bez vyššího ratingu by to určitě nešlo. Fanoušci po příchodu filmového Loba volají už dlouho. Teď by je konečně mohl někdo vyslyšet.

3. Venom

Symbiont z vesmíru, který posedne Spider-Manův oblek a nakonec se z něj stane autonomní padouch Venom, největší noční můra Petera Parkera. Ano, viděli jsme ho ve třetím filmu, ale byla to taková limonáda, že to vlastně celou sérii zazdilo a musela se po letech restartovat. Venom měl přitom vlastní komiksovou řadu a byl přesně za takového toho antihrdinu, co svět občas potřebuje. Přitom se stačí podívat na obrázek a je vám jasné, že tohle stvoření jen tak pro legraci po večerech žere novorozeňata a zapíjí je mozkomíšním mokem. Dalo by se to natočit po dospělácku, ale to by studio muselo mít odvahu. Teď ji třeba najde.

4. Punisher

V kinech jsme viděli celkem tři adaptace, ale každá se snažila Franka Castlea rozředit tak, aby vyhovoval obecným nárokům fanoušků akčních filmů. Punisher ale umí být mnohem temnější a v oslavované sérii Punisher MAX jde i dost do hloubky. Jenže k tomu je potřeba natočit krvavý a nemilosrdný thriller, který spojuje Fincherovy duševní děsy a Cameronovu kinetickou dokonalost. Ano, jsou to nemalé nároky. Marvel si ostatně uvědomuje, že fanoušci se Franku Castleovi nejdřív musí podívat pořádně pod pokličku. Proto ostatně tahle postava dostane velkou roli v druhé sezóně televizního Daredevila, který sám o sobě byl jedním z úspěšných erkových komiksů. Tudy určitě vede cesta, jak dostat do popředí zájmu dospělejší postavy. Marvel si svůj temný vesmír (Daredevil, Jessica Jones) buduje v menším, televizním světě. Punisher by se ale v případě úspěchu mohl znovu podívat i na stříbrná plátna. Fandíme mu.

5. Moon Knight

Marvelácká variace na Batmana, v hlavní roli s miliardářem, co bojuje proti zločinu s pomocí důmyslných gadgetů (jejichž původ sahá daleko do minulosti, až k egyptským bohům). Tady ovšem podobnost končí, protože Moon Knight si myslí, že je převtělením egyptského boha pomsty a veškeré mrtvoly, které nadělá, si oddůvodňuje vyšším posláním, případně lavíruje mezi třemi alter-egy, které už si všechny průšvihy nějak vyargumentují. Případná filmová adaptace by se tak rozhodně nevešla do klasické škatulky "zabili jste mi rodiče, tak tady máte po držce". Což je možná důvod, proč se s Moon Knightem i přes naléhání fanoušků tak dlouho váhá. Jeho čas ale možná přijde, i když se zatím potichu spekuluje pouze o televizní minisérii.

6. Crow

Dobré Vrány se vracejí. První film s Brandonem Lee v hlavní roli už asi nic nepřekoná, a možná je to tak dobře, ale mytologie kolem záhrobního mstitele je pořád živá a zajímavá. Udělat z toho temné eRko plné gotiky, bizarních kostýmů a nemilosrdné pomsty by nemuselo být od věci. Ignorujme celou řadu levných pokračování, která šla rovnou na video. Spekulace o další Vráně se vracejí s železnou pravidelností. Teď je možná konečně na čase, aby do toho někdo vletěl po hlavě. Temné komiksy frčí, a tak by se finance mohly najít i na tohle.

A nakonec se ještě podívejte na 10 nejočekávanějších filmů letoška.

Podobné články

Doporučujeme

Další články