fb pixel 6 důvodů, proč se k vosám a letní pohodě skvěle hodí nové album legendárního staříka Marka Knopflera – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč se k vosám a letní pohodě skvěle hodí nové album legendárního staříka Marka Knopflera

I v pětašedesáti letech má Knopfler charisma, které by mohl prodávat po kilech.
Zdroj: www.telegraph.co.uk

Někdejší leader populární britské kapely Dire Straits, s jehož jménem budou už navždycky spojeny hlavně songy jako jsou Money For Nothing nebo Brothers In Arms, je i ve svých 65 letech šmrncovní chlápek s návykovým hlasem, který umí složit chytlavější hity než Honza Nedvěd.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 13.8.2015, 09:42

Nikdy se nenechal strhnout krátkozrakým diktátem hudebního průmyslu a za víc než čtyřicet let hudební kariéry se u něj těžko hledá jediné pochybení. Osmé sólové album fenomenálního kytaristy, zpěváka a skladatele Marka Knopflera je jen potvrzením jeho kvalit, nehrané lásky k hudbě a dokladem umění skládat nadčasové hity. Amen.

Tohle je 6 důvodů, proč si jeho nové album rozhodně užijete o dost víc než plivání pecek z melounu.

1. Jestliže byl v minulosti srovnáván s Bobem Dylanem nebo Ericem Claptonem, jeho aktuální nahrávka si o to říká dvojnásob. Několik písní z alba Tracker je dokonce Dylanovi věnováno.

2. Písně Silver Eagle a Lights of Taormina napsal právě v průběhu společného evropského turné, které s Dylanem absolvoval před čtyřmi lety. Údajně se až na nich naučil nezavírat se během své tvorby před světem, ale brát si inspiraci v momentě, kdy přichází, tedy na cestě.

3. Všechny písně nového alba jsou maximálně autentické. Jako byste četli cestovatelský deníček někoho hodně upřímného. Knopfler si údajně na každém hotelu, kde se během turné zastavili, vyžádal pohodlnou židli, na které by se mu dobře sedělo s kytarou v klíně a trávil pak na terase nebo v zahradě celé hodiny skládáním songů.

4. I když se ve svém polomluveném projevu, ve kterém by si nezadal s Leonardem Cohenem ani Lou Reedem nevyhne melancholickému vzpomínání, rozhodně tentokrát není zasmušilý. Titulní píseň alba Laughs and Jokes and Drinks and Smokes sice odkazuje k období jeho telecích let ještě před založením Dire Straits, ale rozhodně není ukňouraná. Naopak by se snadno mohla stát jedním z nejsilnějších singlů alba.

5. Při psaní textů se prý snažil zachytit autentičnost prožitých událostí, bez toho, aniž by si něco dokresloval nebo ubíral. Text písně Lights of Taormina vznikl prý přímo na terase s výhledem na toto překrásné noční město. Stačí se tedy zaposlouchat do písní a nemusíte ani cestovat po Evropě.

6. Ačkoliv se do aranží nových písní kromě nosné blues-rockové kytary s hráčsky nezaměnitelným rukopisem dostávají i stopy ostrovního folku, country a keltských melodií, jsou mnohem čistější a vzdušnější než na předchozí, tři roky staré desce Privateering. A nutno dodat, že ani kytara, která jindy bývá takřka bezuzdná nedostala tolik volnosti a v sólech a vyhrávkách je mnohem umírněnější. Jen příjemně dokresluje atmosféru písní, které posluchače vtáhnou do děje a nepustí.

A TADY máte 16 důvodů, jak využít pošrábané cédéčko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články