fb pixel 5 zvířat z „městské divočiny“ (plus jelen jako bonus) – G.cz
Vyhledávání

5 zvířat z „městské divočiny“ (plus jelen jako bonus)

Že je našim němým bratrům nejlépe v lese? Zásadní omyl! Někteří živočichové se s oblibou stěhují za lidmi do měst.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 9.5.2016, 14:00

Nechci vás unavovat cizími termíny, ale proč se v hospodě nad panákem Jägermeistera trochu neblýsknout znalostmi? Zapamatujte si slovo „synantropní“ které by se dalo do češtiny přeložit jako „sdílející prostor s člověkem“. Ve městě s námi samozřejmě žijí třeba psi nebo kočky, ale zrovna na ně tenhle termín neplatí. Jsou to totiž zdomácnělá zvířata, která s námi skutečně žijí. Staráme se o ně, krmíme je, hladíme, mazlíme se s nimi, bereme je na procházky…

Synantropní druhy si ale neochočíte. Sdílejí s námi právě jen prostor – nikoli tedy pelíšky, pohovky, emoce a osudy. Na rozdíl od psů a koček jsme jim jako lidé zcela ukradení. Přesto se ale stahují z přírody do měst a vesnic, protože jim naše prostředí prostě vyhovuje. Ohřívají se v ní teplem našich sklepů, přiživují se na našich zásobách a odpadcích, nacházejí úkryty v našich domech a kanálech... Prostě město je pro ně nová divočina.

V tom se synantropní druhy liší od klasických divokých zvířat, která před člověkem v panice prchají. Jelen, orel nebo třeba vlk do města nezabloudí. Řadu jiných druhů ale můžete potkat třeba i uprostřed Prahy nebo Brna. A pozor, platí to i pro rostliny, i když ty se nehýbají a nekoušou, takže jsou zajímavé spíš jen pro botaniky.

Dívejte se ve městě kolem sebe a budete si připadat skoro jak v ZOO. Uvidíte třeba tahle zvířata:

1. Kuna

Na popůlnoční cestě z hospody jsem jednou pozoroval párek kun, které se honily po pražské Vyšehradské ulici. Zřejmě tam zabloudily z parku na Emauzích.

2. Netopýr

Ve městech jich žije hned několik druhů. Přes den spí na půdách domů a za letních nocí vylétají lovit hmyz kolem lamp.

3. Ježek

Až půjdete se slečnou nebo mladým mužem (podle vašeho pohlaví a orientace) na Petřín, v noci možná uslyšíte funění. Nejspíš to nebude úchylný šmírák, ale ježek, který si vyrazil na noční lov různé havěti. Nemusíte tedy přestávat se sexem.

4. Veverka

Příměstské parky patří zrzavým i černým veverkám. Často žebrají o pamlsky, takže se ne nadarmo říká, že je někdo „oprsklej jako lázeňská veverka!“

5. Hrdlička

O Češích se někdy říká, že mají holubičí povahu. Je to nesmysl už proto, že hrdličky se dovedou servat do krve. Často je spatříte na pražských hřbitovech, kde s oblibou hnízdí.

Anketa

Jaká další zvířata by s námi podle vás měla sdílet česká města?

Anketa se načítá...

Některých zvířat je dnes v městech víc, než jich kolikrát najdeme ve volné přírodě. Stanou se tedy města novým rejdištěm lovců? Nebo jimi už jsou, protože nabízejí i hojnost jiné kořisti?

A co vy? Žene vás vaše nezlomná vůle přes všechny překážky stále dál, za dalšími výzvami, nezadržitelně a s vervou?

Pak jste ze stejného těsta jako James Cole a další osobnosti, které nepřestávají lovit v oblastech umění, hudby a sportu a které zažijete naživo a naplno právě na Noci lovců.

Poznačte si v kalendáři 27. květen 2016 a do mapy Prahy zaražte špendlík u vysočanské Kolbenky, neboť právě to je datum a místo konání Noci lovců, unikátní akce Jägermeisteru, na které se seznámíte s novým konceptem zábavy nazvaným Nepřestávejte lovit.

Prozatím vám ještě neprozradíme, co vše se v areálu ČKD na ul. Kolbenova 5b semele, koho tam uvidíte a uslyšíte. Sledujte proto Snapchat JägermeisterCZ a Facebook Jägermeister, kde vám budeme postupně odhalovat další indicie k programu.

Předprodej vstupenek probíhá na www.ticketon.cz za přátelských 100 Kč. Ale pozor, počet lístků je omezený, tak se moc nerozpakujte...

A na závěr se ještě podívejte na jiného ‚lovce‘ – rakouský umělec vytváří z jeleního paroží předměty, které činí lidi velmi šťastnými. Ano, jde o dilda. Velká, krásná a vskutku výstavní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články