5 zásadních novinek, které nám přineslo pomalu končící MS ve fotbale. Díl I. – G.cz
Vyhledávání

5 zásadních novinek, které nám přineslo pomalu končící MS ve fotbale. Díl I.

Stejně jako MS v JAR přineslo světu vuvuzely a odhalilo, že Vojtěch Bernadský a Petr Svěcený jsou milenci, to letošní zatím nezaostává ani o píď.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 10.7.2014, 12:00

 

1. Mizející sprej

van (bleacherreport.com) Po emotivní interpelaci ministra vnitra Chovance schválil parlament zákon, který umožní mužům použít mizejícího spreje trvanlivého až 3 hodiny (aby stíhali případné prodloužení, předzápasová a pozápasová moudra a znělku Ligy mistrů) v průběhu jakéhokoli fotbalového zápasu a vymezit si tak vlastní teritorium až do velikosti 30 metrů čtverečních (maximálně však 60% z plochy bytu). Nepatrná naděje zůstává i v případě možnosti použití v samotných zápasech.  

2. Neologismus – „Nekvalita"

Václavův klasický opus magnum Od revoluce měl téměř monopol na obohacování české lexikální studnice Václav Klaus. Zasloužil se o termíny jako homosexualismus, pravdoláskař, havlismus, ale také například rozšíření výrazu nepravda. Jediní, kdo by se Klausovi mohli jakž takž rovnat jsou Jiří Kára a Ivan Horník. Nicméně Josef Cszaplár a další experti z ČT pravděpodobně čerpali právě z lingvistického talentu naší bývalé hlavy státu: konečně zjednodušili zbytečně květnatou analytickou mluvu a neúspěch týmu shrnuli do novotvaru – nekvalita. Ještě je třeba zmínit, že i Kikina měla pravděpodobně svůj vzor, a to ve slovenské krycí manželce Livii, jejíž jazyk slovo nepravda užívá již dlouho standardně.  

3. Pavel Čapek má vážně žaludeční potíže

Čapoun v začátcích kariéry Hned na začátku přenosu z řezničiny, kterou předvedli Němci na ubohých fotbalistech hostitelské Brazílie, aniž by si uvědomil, že signál již jde do éteru, vydal oblíbený Čapoun neartikulovaný hrdelní zvuk. Teoreticky by mohlo jít o přehleněnou sliznici či zánět hrtanu. Moje medická intuice však říká, že to bude spíše refluxní zánět jícnu, možná počínající žaludeční vředy. Poslední možné vysvětlení by mohl být tzv. Hosták-Záruba fenomén (jejichž pytle pod očima během MS v hokeji nejsou způsobeny opálením – to by byly světlejší než zbytek pleti) v kombinaci s přecitlivělým žaludkem. Na druhou stranu, Čapoun je na rozdíl od Míry Bosáka (který dostal na cestu alespoň kameramana) v Brazílii úplně sám, a protože se stěží domluví i česky, tak asi místo pařby po zápase radši narýsoval kolmici přímo do postele.  

4. Strategie zvaná „řecká čočka" vás může dostat nejen do finále ME, ale i MS

greece Řecko, EURO 2004 (www.crashonline.eu) Hrát celý zápas v podstatě hovno a pak dát gól. S touto formulkou Řekové před 10 lety dobyli Evropu a nasrali fotbalové fanoušky po celém světě. Argentina se dlouhou dobu moc vysoko v turnaji nepodívala, a tak si to letos posichrovala a naordinovala si „řeckou čočku". Krom toho celý koncept obohatil ještě o „ukopat to na 0-0 a vyhrát na penalty". Samozřejmě Řekové se letos úspěšnou taktiku snažili zopakovat, ale na rozdíl od Argentiny měli pouze Samarase a ne Messiho. Málokdy se stává, že bych fandil Němcům, v ani jedné světové válce mě moc nepřesvědčili, ale letos by si ten Hobitín vyplenit zasloužili.  

5. Vlastimila Vláška šikanovali na základní škole

Vlastimil - lovec žen Ne, že by tohle nebylo veřejné tajemství, něco jako skutečný věk Bennyho Wilfrieda. Ale jak moderátorské, tak komentátorské výkony tohoto umělce, který se v oboru odmalička vzdělával z úst nejlepších a nejpovolanějších (Václav Tittelbach nebo Pavel Poulíček), pouze potvrdily, že ještě nezvládl zahojit šrámy na své dětské duši. Když například před prodloužením nahodí monolog a nastíní teoretický scénář vývoje hry, zeptá se obou hostů bázlivě, jestli s ním souhlasí. Intonace však napovídá, že by byl radši, kdyby vůbec nereagovali a vše se přešlo uklidňujícím tichem. Během zápasů zase tradičně okolo 80. minuty vybalí vtip, který si už od 15. připravoval, a po pár vteřinách „nereakce" spolu-komentátora se stydlivě uchechtne. Doufáme, že budeš jednou v pohodě, Vlasto! Pokračování příště...      
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články