fb pixel 5 zajímavostí o překladech – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o překladech

Víte, že na celém světě existuje více než sedm tisíc jazyků? Proto pro vás patrně nebude žádným překvapením, že překladatelské služby stále rostou.

Komerční sdělení 31.8.2021, 22:28

Mezinárodní den překladu se každoročně slaví 30. září a je také svátkem sv. Jeronýma, překladatele z křesťanské historie. Ten přeložil Starý zákon do latiny přímo z původní hebrejštiny. 30. září je den jeho smrti. Překladatelská profese je stará více než 2 000 let. Překlady sbližují svět. Ať už je to pro podnikání nebo pro zábavu, bez překladu by nebyla komunikace. Víte, že původní význam slova „překlad“ je přenášení z jednoho místa na druhé? Pojďme se společně podívat i na další zajímavosti o překladech.

Nejpřekládanější jazyky

Nejvíce překládanými jazyky jsou angličtina, francouzština, němčina, italština a ruština, což z nich činí 5 nejlepších jazyků v překladatelském průmyslu. Dále jsou velice žádanými jazyky v oblasti překladu i španělština a japonština.

Přes 75 % knih bylo během prvního desetiletí 21. století přeloženo do francouzštiny nebo němčiny a pouhých 5 % do čínštiny. Je to docela překvapení, neboť čínština patří k nejrozšířenějším jazykům na světě!

Jak dlouho trvá překlad?

Překládání je velmi náročné zaměstnání. Zkušený (profesionální) překladatel zvládne přeložit od doby, kdy se mu na stůl dostane práce k přeložení přibližně 250 slov za hodinu. Překladatel pracující na plný úvazek je schopen přeložit kolem 520 000 slov za rok. To je skutečně úžasný výkon.

3 nejpřekládanější autoři

  • Agatha Christie
  • Jules Verne
  • William Shakespeare

Konkrétně tito tři autoři mají na kontě více než 4 tisíce překladů!

Množství překladatelů

Podle Čínské překladatelské asociace existuje více než 600 tisíc překladatelů. Takové množství lidí by naplnilo jedno město. Odhaduje se, že čtvrtinu z nich tvoří tzv. freelanceři, tedy překladatelé na volné noze.

Nejpřekládanější kniha na světě

Možná vás napadne, že nejpřekládanější knihou na světě je Bible. Ocenění je ale věnováno knize „Naslouchej Bohu a žij navždy“, kterou vydali svědci Jehovovi v roce 2011. Zdá se být diskutabilní, která z těchto dvou knih je nejpřekládanější. Důvodem je fakt, že Bible jako celek byla přeložena do 531 jazyků, naproti tomu kniha svědků Jehovových do 583 jazyků. Na druhou stranu jen Nový zákon jako část Bible byl přeložen do více jak 1 300 jazyků. Z toho důvodu zůstává Bible nejpřekládanějším dílem historie.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články