fb pixel 5 zajímavostí o legendárním americkém písničkáři Johnny Cashovi – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o legendárním americkém písničkáři Johnny Cashovi

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes si připomínáme výročí narození oblíbeného amerického zpěváka, kytaristy a hudebního skladatele Johnnyho Cashe, který patřil mezi nejvýraznější interprety americké popkultury ve 20. století, a to především svým přístupem k hudbě, kde mísil žánry jako country, rock and roll, rockabilly, folk a blues. Kromě hudby si Cash zahrál i v mnoha filmech. V roce 1978 dokonce přijel Johnny Cash i do Prahy, kde vystoupil ve Sportovní hale v Holešovicích spolu s The Tennessee Three.

Martin Miko
Martin Miko 26.2.2019, 05:08

1) Vystoupil snad na každém světadíle kromě Antarktidy

Během své kariéry procestoval takřka celý svět, což tehdy nebylo zvykem. Jeho vystoupení viděly miliony diváků ze všech zemí světa v Americe, Evropě, Japonsku, západní i východní Evropě a dokonce i na Novém Zélandu a Austrálii. Během války ve Vietnamu zahrál dokonce i tam. Na konci 70. let rovněž zavítal do východní Evropy, kde navštívil Československo, Polsko a Maďarsko, což nebylo obvyklé.

2) Zahrál si v mnoha filmech a seriálech

Ačkoliv se živil primárně hudbou, tak měl za sebou poměrně bohatou televizní a filmovou kariéru. Nehrál však v žádných profláklých filmech. Většinou se jednalo o průměrné televizní filmy nebo televizní seriály. Objevil se seriálech Doktorka Quinnová nebo Odpadlík. V roce 1997 dokonce nadaboval mluvícího kojota v jednom z dílů seriálu Simpsonovi.

3) Prahu navštívil hned dvakrát

Poprvé se Johnny Cash do Prahy dostal v roce 1978, kde vystoupil během dvou dnů hned čtyřikrát. Pořadatelem koncertů byla agentura Pragokoncert a koncerty se konaly ve Sportovní hale v Holešovicích. Cash však nepřijel sám, ale přivezl s sebou celou kapelu The Tennessee Three. O roli komentátora se postaral Pavel Bobek a z jedné z těchto akcí dokonce vznikl i záznam, který byl odvysílán v Československé televizi.

4) Jeho tvůrčí aktivita mu přinesla ovoce

Johny Cash během svého života nahrál přes 1500 písní, které vyšly na více než 500 albech vydaných na všech hudebních nosičích. Celkem za svůj život prodal neuvěřitelných 50 milionů desek. Odměnou za jeho aktivní kariéru mu bylo to, že se stal nejmladší osobností, která byla zvolena do síně slávy v country muzice, kam se dostal v roce 1980. Kromě toho je držitelem snad všech možných hudebních cen, které dokážete vyjmenovat.

5) Vystupoval doslova do posledního dechu

Když v roce 1997 těžce onemocněl z následků cukrovky, musel se bohužel mírnit v počtu svých vystoupení. Nemoc zároveň ovlivnila jeho poslední dvě alba, která natočil v roce 2000 a 2002. Obě desky byly plné pocitů lítosti a ohlížení se zpět za svým životem. Šlo o Cashův epitaf a zdálo se, jako kdyby věděl, že brzy zemře. Svůj poslední koncert odehrál 5. července 2003 a zemřel 12. září téhož roku v Nashvillu v Tennessee.

A tady si poslechněte 5 nejděsivějších mordorů českých kotlíkářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články