Nomen omen - Emma zkyslá Smetana – G.cz
Vyhledávání

Nomen omen - Emma zkyslá Smetana

​Moderátorka televize Nova sebestředně a trapně cancá o tom, jaká je hrdinka.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 30.5.2015, 18:54

„Afektovaná přetvářka, arogantní předstírání, myšlenková prázdnota!“ říkali jsme si nevěřícně nad bombastickým článkem na iDnes.cz o „nejodvážnějších snímcích“, jakých je prý předčítačka zpráv Emma Smetana schopná. Posuďte sami:

1. Odvážné nádoby na krvavé obvazy

Odvážné snímky? Na těch fotkách není vůbec nic odvážného. Vidíme na nich mladou, oblečenou ženu s odhalenými rameny a koleny, v kraťasech, v kožichu a v klobouku. Titulek přitom čtenáře láká na exponované intimní partie, nikdy neopálenou kůži, tajné záhyby…

„Jsi odvaha? Tak se svlíkni donaha!“ říkávali jsme si kdysi žertem na základce. Rozumíme, že až tak velká odvaha moderátorka být nemůže už proto, že by ji kvůli tomu Nova vyhodila. Ale když už něco slibuje, měla by to splnit. Jinak totiž připomíná zázračnou deku z ovčí vlny, „kosmické“ hrnce, kouzelné diety a další velkohubé podvody na spotřebitelích, které kdysi na Nově kritizoval pořad Občanské judo.

2. Lžipověstná Smetana

„Chtěla jsem, aby to nevypadalo jako ty klasické šťastné krásné fotky dokonalých lidí, protože si myslím, že to přispívá k tomu, že žijeme v prostředí mediální reklamní lži a na tom já se nechci podílet,“ říká žena, která má prý „velice negativní vztah ke všemu vulgárnímu.“ Televize Nova, která Smetanu zaměstnává, je přitom přímo synonymem mediální vulgarity a reklamní lež je základním zdrojem jejích příjmů.

3. Vyretušovaný mozek

„Zakazuji jakýkoli photoshop nebo retuše, takže je to bez nich. Jsou to momentky, ničím neupravené,“ tvrdí moderátorka Emma Smetanová. Zdá se, že ji práce moderování bulvárních zpráv asi vyretušovalo schopnost kritického myšlení. Lidi nejsou blbí a i my, závistiví novináři, víme, že 99 procent retuší na lidském těle se dělá právě na prsou, zadečku, tříslech, bocích, břichu, tedy na těch partiích, které slečna Smetanová neukázala. Na tváři, kolenech a prstech nohou totiž moc stryjí a špeků není.

A že fotky jsou neupravené momentky? Slečna Emma si asi opravdu myslí, že diváci Novy sežerou kdejakou blbost. Momentka je už z definice rychlá, nepřipravená a syrová fotka, pořízená v momentě, kdy to portrétovaný člověk nečeká. Tady ale zapracovala předem pečlivě promyšlená scéna, chytře rozestavěná světla, následný výběr hotových snímků atd… Prostě úprava reality hned na několika různých úrovních.

4. Sebestředná noha

„Myslím, že to schytám, že mám krátké nebo tlusté nohy, křivý nos. Asi se dozvíme něco o tom, jak jsem ošklivá a že bych s tím měla něco dělat…“ Tohle je psychologicky velmi zajímavá manipulace – Smetana se totiž preventivně brání před útokem, který nepřišel a ani nepřijde. Dobře ví, že má dlouhé nohy a rovný nos a že je krásná. Právě kvůli tomu si ji přece do zpráv Novy vybrali a jen hlupák by pomlouval její vzhled. Že může být označena za ošklivku říká jen a pouze proto, aby všechny preventivně ujistila, že to tak není.

5. Pózérská Emma

„Obvykle, když někdo vydává fotky tohoto typu, tak tam ty úpravy jsou a ti lidé jsou dokonalí v rámci nějakého estetického kánonu, na kterém se tu všichni v moderní době shodli. Já na sebe beru břemeno toho, že přiznám, jak to já doopravdy mám…“

Nesmysl – dnešní (post)moderní doba se vyznačuje právě tím, že na rozdíl do všech předcházejících uměleckých etap už žádný závazný estetický kánon neexistuje. Baroko, renesance nebo dejme tomu romantismus ženy zobrazoval přesně daným a závazným způsobem. Dnes se ale každému líbí něco jiného, a často to jsou právě výjimky, nedokonalosti a výstřednosti. Třeba rovnátka, vychrtlé anorektické tělo nebo vyholená hlava. Dnešní svět je zcela fragmentární a rozpadlý do stovek kulturních a estetických subkultur. Emma Smetana na sebe tedy žádné břemeno rozhodně nebere a nic nepřiznává. Jen pozérsky zamlžuje.

Kulička ze smetanového prdu

Výsledkem toho všeho je kulička z prdu – jakoby skandální, jakoby osvěžující, jakoby jiné fotky a jakoby pravdivé vyznání provařené celebrity. Smetana z toho všeho vychází coby prázdná a hloupá bytost, která manipuluje čtenáři a vydává se za něco, co není. Kolem banálních a nezajímavých fotek jen našlehala pěnu rádoby chytrých keců – verbální průjem kombinovaný s myšlenkovou zácpou. Prostě mediální fekál. Nebo je to úplně naopak a za hloupoučkou Emmou stojí geniální marketér. Díky jejím prázdným řečem se o estetické klinice Petra Clinic dozvěděli i čtenáři našeho webu.

Anketa

Myslíte si, že Emma Smetana nechápe, že její argumenty jsou hloupé?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, kdo je více žena. Smetana, Svoboda nebo Brezina?

Podobné články

Doporučujeme

Další články