5 vlastností správného mobilního telefonu. Má je ten váš? – G.cz
Vyhledávání

5 vlastností správného mobilního telefonu. Má je ten váš?

Poskládat povedený smartphone není žádná velká násobilka, ale většina výrobců si samozřejmě hlídá záda - nechce lidem prodat stroj, který by jim bylo líto napřesrok vyměnit. Přesto si lze pořídit povedené přístroje. Možná máte některý z nich v kapse.

Václav Rybář
Václav Rybář 27.4.2017, 08:00

1. Výkon

Rychlý procesor a dostatek paměti je základ. Není ale vždycky nutné mít ten nejrychlejší čip, který si pro sebe schovají vlajkové lodě předních výrobců (to platí hlavně pro Apple a Samsung), velkou roli totiž hraje i to, jak moc je operační systém ověšen nejrůznějšími nástavbami, dodatečným softwarem, který často nelze odinstalovat apod. Pokud nehrajete hry, bude vám plně stačit Android bez nesmyslů s 3 GB RAM a rozumně rychlým procesorem. Na takovém by měly být všechny každodenní úkony a procesy plynulé.

2. Baterie

V éře vodotěsných a tenoučkých telefonů jsme svědky vymírajících baterek, které se dají snadno vyměnit. Jen málo lidí si ale kupovalo extra baterku do zásoby, to je lepší se podívat, jakou má telefon kapacitu. Baterky často doplácejí na tenkou konstrukci telefonu, ze které pak trčí foťák a recenzenti si lámou hlavu nad tím, proč ten telefon nebyl o pár milimetrů tlustší - baterka mohla být větší a foťák by netrčel. Moderní displeje jsou naštěstí úspornější než dřív, a tak i těch 3000 mAh na displejích pod 5" zaručí celodenní výdrž. Chcete víc? To už musíte obětovat jiné parametry. Pokud si ale kupujete nový telefon každé dva, tři (čtyři) roky, nemusíte se umírající baterie bát a můžete vesele nabíjet každou noc.

3. Displej

Nejde ani tak o velikost, jako spíš o kvalitu technologie a rozlišení. Apple nám nabízí kvalitní mobil a vysoký výkon i ve čtyřpalcovém provedení, všichni ostatní už bezpečně míří mezi pět a šest palců. Čeká nás nový trend velkých displejů a kompaktních mobilů á la Samsung Galaxy S8, protože se výrobci naučili vyplnit displejem celé čelo přístroje. Tak či onak byste si měli displej omrknout naživo, je to zásadní vlastnost telefonu, se kterou budete konfrontováni každou vteřinu jeho používání. Co se týče rozlišení, většina vlajkových lodí už nabízí lepší než Full HD rozlišení, konkrétní čísla jsou diktovány poměrem stran přístroje. Je zatím absurdní požadovat po telefonu 4K rozlišení, ale stejně tak je rozumné chtít u telefonu většího než 5,5" víc než "jen" Full HD.

4. Fotoaparát

Víc megapixelů nemusí nutně znamenat lepší fotku. Důležitá je kvalita čočky, její rychlost (vyjádřená tzv. eFkem), protože ty často určují kvalitu fotek ve zhoršených světelných podmínkách (a to jsou všechny). Dnes by měla být samozřejmostí optická stabilizace a laserové ostření, stejně tak výsledek hodně ovlivní kvalita HDR softwaru, pokud tuto funkci používáte (opět - ve zhoršených světelných podmínkách může hodně pomoci). Mít mobil se třemi foťáky nebo kvalitnější přední čočkou je sice fajn, ale vždycky se soustřeďte na schopnosti hlavního fotoaparátu, tedy toho zadního. Tam se láme chleba.

5. Design

Kov a sklo, to vám dneska vlajkové lodi nabízí, takže řekněte ne laciným plastům a neergonomickým designům. Není nad to si telefon osahat předem, ale trendy už naštěstí velí výrobcům použití kovových schránek, které jsou mnohem odolnější. Stejně tak je rozumné očekávat prachotěsnost a nějakou formu odolnosti vůči vodě.

A TADY máte 7 důvodů, proč si pořídit novou Octavii RS.

Podobné články

Doporučujeme

Další články