fb pixel 5 věcí, které nikdy nedělejte v Ostravě – G.cz
Vyhledávání

5 věcí, které nikdy nedělejte v Ostravě

Moderátoří Medúzy Ála a Krýša. Ten vpravo se s politiky pouze kamarádí, druhý se mezi ně vecpal. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Někdy má život příchuť jako Ostravar a jindy zas nedává smysl jako texty od Richarda Krajča. Každopádně Česko není jenom Praha. Pár dní v roce je to i Ostrava, například když se zde koná hudební festival Colours of Ostrava nebo když jedete do Polska na trhy a cestou se vám rozbije auto na Ostravsku. Je dobré se však řídit základním kodexem, který vás ochrání před tím, abyste v tomto slavném rodném městě Hanky Zagorové nedostali po hubě.

Martin Miko
Martin Miko 20.4.2018, 09:02

1) Nikdy, ale opravdu nikdy nenadávejte na Nohavicu

Jarek Nohavica je na Ostravsku brán jako svatá bytost, proti které nikdy nesmíte říct křivého slova. V případě, že mezi místními během konverzace dojde na téma Nohavica, tak nikdy nesmíte ani zapochybovat nad jeho osobností. Nohavica je ostravský Bůh a přes to zkrátka kolej nejede. Vyslovit nahlas pojem „udavač z Těšína“ je v Ostravě zakázáno! Mluvit o něm můžete pouze v superlativech.

2) Nemluvte jako Pražák

Ostravští rodáci vaši mluvu okamžitě prokouknou a po vaší druhé větě vás nazvou Pražákem, i když nejste z Prahy. Když argumentujete tím, že jste z Plzně nebo z Liberce, tak vám řeknou, že je to totéž jako Praha. Mírný soucit s vámi mají, když řeknete, že jste ze severních Čech, protože tam jsou také horníci. Mluvte normálně, jak jste zvyklí, ale vyhýbejte se tématům, která se týkají Prahy. Ideální bude, když za každou větu připojíte dovětek PYČO! Doporučujeme projet si pár videí, kde mluví Ruda z Ostravy.

3) Nezkoušejte přepít tamní štamgasty

Ostrava je odjakživa hlavním evropským městem alkoholismu a dokonce zde vznikla brenpartyja, což byla skupina lidí, kteří pili denaturovaný líh. Název převzali od konzumace denaturovaného lihu, kterému se říkalo brenšpiritus. Spousta lidí po něm oslepla. Alkohol je s Ostravou spjatý až do dnešních dní. Jejich pivo se sice pít nedá, ale zato v tvrdém alkoholu se vyznají a v jeho pití mají praxi. Pokud nejste z jižní části Moravy, tak buďte velmi opatrní, protože Ostraváci pijou první ligu.

4) Nedávejte najevo, že máte peníze

Ostravsko je chudá oblast, kde spousta lidí nemá práci. Na cigarety a alkohol samozřejmě vždy peníze jsou a budou, jenže to je tak asi vše. Buďte obezřetní a raději se v hospodě příliš nevytahujte, že máte peníze. Větší bankovky si raději rozměňte na dvoustovky a stovky a vytahujte je po jedné, jinak budete v očích ostatních za zazobaného Pražáka, co přijel dělat machry.

5) Nenahazujte při rozhovoru téma OKD a Bakala

V médiích jste už několikrát zaslechli Miloše Zemana nebo Andreje Babiše, když ve svých projevech nahazovali téma privatizace těžební společnosti OKD, která patří mezi největší zaměstnavatele na Ostravsku. Velká část Ostraváků toho sice o této kauze moc neví, nicméně se to týká práce, peněz a zlých podnikatelů, kteří chtějí vydělat. Takže rozhodně nevstupujte na tento tenký led.

A zde je 5 nových školních předmětů, které by současnému vzdělávání prospěly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články