fb pixel 5 věcí, které můžete udělat, když uvíznete mezi závorami – G.cz
Vyhledávání

5 věcí, které můžete udělat, když uvíznete mezi závorami

Pravděpodobnost takové smůly je malá, ale hodně záleží na tom, jak se se situací vypořádáte. Nechat auto na kolejích a utéct je ta nejhorší možná varianta. I malý osobní vůz totiž pro vlak a cestující v něm znamená obrovské nebezpečí.

Václav Rybář
Václav Rybář 21.7.2017, 08:16

Zítra, tedy v sobotu 22. července, uplynou přesně dva roky od hrozivé tragédie na železničním přejezdu u Studénky. Řidič polského kamionu tu tehdy nechal mezi závorami uvězněný vůz a... prostě utekl. Nepokusil se nikoho varovat ani s vozem pohnout.

Nešťastnou shodou okolností se k přejezdu řítil stokilometrovou rychlostí expresní vlak Pendolino, jenž mířil do Františkových lázní. Do odstaveného kamionu narazil v plné rychlosti a několik stovek metrů ho před sebou tlačil po trati. Výsledek? Dva mrtví a několik desítek zraněných lidí. Obrovská tragédie, které bývalo šlo zabránit.

Čas od času zpanikaří každý, ale po úvodním šoku musí nastoupit selský rozum. Samozřejmě také neuškodí o železničních přejezdech něco vědět. Tak si pojďme dát malé opáčko. Stát se to totiž může i vám.

1. Neváhejte

Pokud se vám náhodou podaří přehlédnout červená výstražná světla a vidíte shůry se snášející závory, raději šlápněte na plyn a zkuste to stihnout. Je to lepší než se nechat uvěznit mezi závorami na trati, a pak zpanikařit. Navíc se závora při střetu s předmětem zastaví, takže hrozí maximálně drobné poškrábání. Za to si ale kvůli své nepozornosti můžete stejně sami.

2. Projeďte skrz

Pokud se vám ale opravdu stane, že vás závory na přejezdu ‚uvězní‘, jednejte rychle, protože vlak se blíží a vy máte hodně málo času. Závory jsou z relativně tenkého dřeva a především jsou v pantech ukotveny tak, aby je zlomil či vyvrátil i osobní vůz. Rozjeďte se proti nim. Závora většinou povolí. Možná poškrábe lak nebo poškodí čelní sklo, ale rozhodně ze střetu s ní vyjdete vítězně. A škodu na voze a červenobílém dřevě můžete řešit později. Důležité je, že vlaku nebude stát v cestě žádná překážka.

3. Zvedněte je

Pokud v autě nejste sám, může váš spolujezdec závory normálně zvednout. Ony sice při výstražném signálu poslušně spadnou dolů, ale drží je tam jenom gravitace, nejsou tam nijak blokovány. Stačí je chytit a zvednout o pár desítek centimetrů, aby vůz mohl projet. Jde to snáz, než si myslíte, a je to záležitost několika vteřin. Jenom člověk nesmí panikařit.

4. Varujte

Každý přejezd má na sloupech vyražené identifikační číslo. Pokud jste sám a váš vůz má poruchu, takže ho nezvládnete odbrzdit a skrz závory protlačit, případně není v okolí nikdo, kdo by vám pomohl, zavolejte okamžitě linku 112 a nadiktujte jim číslo sloupu. Operátor se pokusí rychle informaci poslat dál, aby se dostala až k vlaku, který se k přejezdu blíží. Přesto byste se měli snažit vůz jakýmkoliv možným způsobem odstranit z kolejí, protože tu může jít o vteřiny.

5. Udělejte cokoliv, systém je blbuvzdorný

Do přejezdů se investují miliony korun a celý systém je vzájemně propojený. Pokud s vozem nehnete, pokuste se zlikvidovat závory – vyvrátit je nebo zlomit jde i s použitím extrémní lidské síly. Jakmile dojde k poškození přejezdu, objeví se v integrovaném drážním systému výstraha. Ta je dostatečným důvodem informovat strojvůdce a zabránit tak katastrofě.

Na dráze jde o život často. Přečtěte si výpověď posunovače, kterého vlak doslova rozpůlil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články