fb pixel 5 věcí, které jste o Dánské dívce zaručeně nevěděli – G.cz
Vyhledávání

5 věcí, které jste o Dánské dívce zaručeně nevěděli

Transgenderový opus usilující o Oscary jde do českých kin už 4. února. Cesta tohohle filmu od nápadu až po filmový pás byla hodně trnitá. Skoro tak trnitá jako cesta hlavního hrdiny za vysněnou přeměnou.

Václav Rybář
Václav Rybář 30.1.2016, 09:50

Einar Veneger se rozhodl v Kodani dvacátých let minulého století vypomoci své manželce Gerdě, úspěšné portrétistce, když jí nedorazila její předloha. Oblékl se do dámských šatů a zapózoval jako baletka. Zdánlivě banální příhoda ovšem definitivně přepla v jeho hlavě dlouho spící touhy. Z Einara se za podpory jeho manželky postupně stala Lili. To, co odstartovala jako nevinná hra, se proměnilo v boj s vlastním tělem, předsudky ostatních i možnostmi tehdejší medicíny.

Snímek Dánská dívka, který momentálně sbírá jedno ocenění za druhým, vychází ze skutečného příběhu Einara a Gerdy Venegerových. V hlavních rolích snímku, který se v českých kinech objeví 4. února, se objeví Alicia Vikander jako Gerda a Eddie Redmayne jako Einar/Lili. Redmayne mimochodem loni vyhrál Oscara za hlavní roli ve filmu Teorie všeho, kde ztvárnil Stephena Hawkinga.

1. Patnáct let přepisování a přeobsazování

Stejnojmenná knižní předloha Dánské dívky vyšla v roce 2000 a o rok později Hollywood koupil práva. Kolem projektu dlouho kroužila Nicole Kidman, která si chtěla zahrát hlavní roli Einara Venegera. Jako Gerdu chtěla obsadit Charlize Theron, Gwyneth Paltrow nebo Marion Cotillard, ale všechny herečky nakonec z projektu vycouvaly, když se celou dekádu nedařilo najít producenty, kteří by snímek zasponzorovali. V roce 2013 definitivně Nicole poslala projekt po vodě, aby se ho chytil režisér Královy řeči a Bídníků Tom Hooper. V tu chvíli se začalo přepisovat a rozhodlo se, že hlavní roli neztvární žena, ale muž. Eddie Redmayne se tedy měnil v Lili s pomocí make-upu a později i digitálních efektů. Alicia Vikander byla do role Gerdy obsazena v roce 2014.

2. Na motivy skutečných událostí

Už knižní předloha poměrně razantně upravila některé detaily života manželů Venegerových, ale Hooper posunul příběh ještě dál, takže je filmová Dánská dívka skutečně pouze na motivy a nikoliv věrně podle skutečných událostí. Jak moc se děj liší? Museli bychom vám vyzradit důležité detaily, ale řekněme, že Gerda s Einarovou proměnou souhlasila i proto, že byla otevřeně bisexuální, a také proto, že jejich manželství bylo v reálu poměrně dost volným svazkem, což byl jeden z důvodů, proč se pár přestěhoval z Kodaně do Paříže.

3. Lili nebyla první

Další zastávkou ústředního páru je Berlín, kde dojde k finální proměně díky na svou dobu neslýchané operaci. Ve snímku to vypadá, že byl Einar prvním mužem, který se fyzicky díky schopnostem doktorů proměnil v ženu. V Berlíně však ve skutečnosti před jeho příjezdem minimálně dvě operace proběhly. Detaily už ale nikdo nezjistí, protože nacisté tyto záznamy o dekádu později zničili. Dochovalo se jen několik svědectví a samozřejmě zpověď samotných Venegerových.

4. Smrt při honbě za životem

Einar Veneger svou definitivní proměnu v Lili nepřežije. Ano, je to spoiler, ale zároveň informace, kterou si můžete přečíst, jakmile se začnete o příběh stojící za tímto filmem trochu víc zajímat. Einarova touha stát se Lili bohužel narazila na limity moderní medicíny. Ve filmu je ovšem tento okamžik podán jinak než ve skutečnosti, kdy Einar zemřel až během páté, zdaleka nejnebezpečnější a nikdy předtím neuskutečněné operace. Chtěl si totiž nechat voperovat dělohu, aby mohl mít vlastní děti a mohl se stát ženou se vším všudy.

5. Oscarové šachy

Kdo je vlastně ona Dánská dívka v názvu? Je jí stejně tak Einar jako i Gerda, která má ve filmu více prostoru a podle všech měřítek Akademie by jí měla připadnout hlavní role. Jenže tohle rozdělení má dostatek vůle v pravidlech na to, aby o rozdělení kategorií rozhodli samotní producenti snímku. A ti se rozhodli nominovat Alicii Vikander do vedlejší ženské role a Eddieho Redmaynea do hlavní mužské role. Nic jiného než studiovou politiku za tím nehledejte. Už 14. února se na Oscarech dozvíme, jestli tahle sázka vyšla. Na Zlatých glóbech zůstalo jen u nominací, ale naděje umírá poslední.

A TADY se podívejte na 18 pohledů na hororové scény, které vás rozveselí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články