fb pixel 5 tváří Julia Payera, ze Šanova frajera: před 145 lety objevila česká polární expedice Zemi Františka Josefa – G.cz
Vyhledávání

5 tváří Julia Payera, ze Šanova frajera: před 145 lety objevila česká polární expedice Zemi Františka Josefa

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Julius Payer, nejslavnější to rodák z lázeňských Teplic, byl v roce 1873 členem expedice, která objevila do té doby neznámé souostroví, jednalo se o jedno z posledních velkých neprobádaných míst na světě. Polárník jej pojmenoval na počest císaře Františka Josefa.

Václav Roman
Václav Roman 30.8.2018, 16:48

V osobě Julia Payera se skloubila postava polárníka, vědce, horolezce, spisovatele a malíře. Neméně významná je jeho kariéra vojenská. Pojďme si tuto jedinečnou osobnost připomenout.

1. Payer vědec

Payer byl zdatným alpinistou a kartografem. Alpy začal zdolávat v roce 1863, pokořil přes stovku vrcholů a připsal si několik desítek prvovýstupů. Nečinil tak jen tak pro zábavu a zlepšení fyzičky, nýbrž vytvářel mapy prozkoumávaných oblastí. A právě ty měli na jeho další životní osud velký vliv. Ocenili je totiž členové Vojenského zeměpisného ústavu ve Vídni a v roce 1868 ho díky výtečné kartografické práci přijali do svých řad. Krátce na to dostal nabídku účastnit se jako topograf chystané arktické expedice. Nakonec se zúčastnil i několika dalších.

2. Payer polárník

Zkušený a výtečný kartograf byl pro polární expedice velkým přínosem. Payer se zúčastnil dvou německých a dvou rakouských polárních výprav. Největší slávu mu přinesla ta poslední, při níž došlo k objevu zmiňovaného souostroví, které dostalo pojmenování Země Františka Josefa. Je nutné vzít v potaz, že v té době už většina světa byla objevena a najít zničehonic takto velký kus země bylo raritou. V této oblasti naleznete ostrov pojmenovaný po slavném teplickém polárníkovi. Kromě Payerova ostrova se zde nachází také Teplický záliv a Šanovský ostrov. Expedice neměla vůbec hladký průběh. Payerova loď Tegetthoff zamrzla v ledu a nezbylo než driftovat. Z toho důvodu se výprava značně protáhla. Nepodařilo se splnit ani hlavní cíl, kterým bylo najít severovýchodní cestu do Asie. Dvě dlouhé a nehostinně zimy přežili všichni kromě Čecha Oty Kříže.

3. Payer malíř

Když se po návratu vyrojily pochybnosti o důvěryhodnosti výsledků expedice, dal se Julius Payer raději na studium malířství. Jeho malby jsou inspirovány polárními zážitky. Z jeho obrazů čiší chlad a utrpení, které on i další členové expedice daleko za polárním kruhem zažívali. Mezi jeho nejznámější malířská díla patří obrazy „Nikdy zpět“ a „Záliv smrti“, na němž mistrně zachytil tragický osud Franklinovy výpravy.

4. Payer spisovatel

Zážitky ze svých dobrodružných cest sepsal a vydal knižně. Kniha vyšla v češtině ve zredukované verzi pod názvem V ledovém zajetí. Jedná se o cestopis, který zachycuje rakousko-uherskou expedici do Arktidy v letech 1872-1874, což je právě ta, při níž byla objevena Země Františka Josefa. Na průzkumnou misi vyrazilo 24 mužů, většinou Slovanů. Barvitě jsou zde líčeny útrapy, se kterými se polárníci potýkali; jak se jim podařilo uniknout před smrtí hladem a zimou. V knize je také příběh předchozí Payerovy expedice.

5. Payer člověk

Polárník německého původu, celým jménem Julius Johannes Ludovicus von Payer, se narodil 2. září 1841 v Šanově, který je dnes součástí Teplic. Jeho rodný dům v ulici U Nových lázní je kulturní památkou. Payerův otec byl penzionovaným důstojníkem a přál si, aby se jeho syn stal také vojákem. V deseti letech nastoupil Julius Payer do ústavu pro kadety u Krakova. Když dokončil vojenské školy, jeho otec už nežil. Payer odstartoval vojenskou kariéru v italské Veroně, kde sloužil několik let. Právě v té době se věnoval své vášni – průzkumu Alp. A zde se můžete vrátit k bodu číslo 1.

A tady si můžete přečíst o 4 významných expedicích na severní pól.

Podobné články

Doporučujeme

Další články