fb pixel 5 tipů, jak v zimě venku trénovat na maximum – G.cz
Vyhledávání

5 tipů, jak v zimě venku trénovat na maximum

Trénujete rádi venku? Své oblíbené workouty i běžecké tréninky si můžete naplno užívat i v zimě. Stačí jen zvolit správnou taktiku a vhodně se obléknout.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 14.12.2018, 13:00

Základem zimních outdoorových zážitků od běžek přes sněžnice až třeba po norské bruslení je předchozí adaptace těla na pohyb v mrazu. Zdánlivě to vypadá jako banalita, ale pokud teď budete sportovat venku bez otužení, takřka jistě si koledujete o nemoc. Ale proč byste to vlastně měli dělat? Abyste opustili svou komfortní zónu:

Mimo komfortní zónu zažíváme něco, co naše duše nezbytně potřebuje. Na webu Ostravské univerzity (alive.osu.cz) se toho před časem dotkl psycholog Jan Svoboda. “Jedním z důsledků blahobytu, ve kterém žijí dnešní děti, je neschopnost či nemožnost prožít riziko,” vysvětloval. “Ale ono je pro nás důležité – příroda nutí každého vyššího tvora prožít si riziko. Souvisí to s pudovou snahou zjistit, co snesu a kde jsou hranice možností mého organizmu. Všimněte si, jak stoupá obliba tzv. adrenalinových sportů. Motivací je zřejmě právě touha po riziku.”

Nepohodlí, mráz a tělesná námaha je prostě něco, co nám paradoxně dělá dobře. Jde jen o to, aby to riziko nebylo přehnané. Tady je pět tipů, díky kterým si užijete outdoorové aktivity i v mrazivém počasí.

1. Naplánujte si trénink bez pauz

Skladba tréninku je v zimě velmi důležitá. V chladném počasí není vhodné zařazovat intenzivní intervaly, protože tělo začne při pauzách velmi rychle prochládat, což není dobré pro vaši kondici ani zdraví. Snažte se proto vymyslet takové aktivity, které na sebe budou navazovat bez výrazných prostojů.

2. Termosku s sebou

V zimě sice při sportu nemáme takovou potřebu pít, ale doplňování tekutin je stejně důležité, jako v létě. Tolik se nepotíte, ale zase ztrácíte více vody dýcháním. Chlad je také viníkem vyšší produkce moči, protože tělo se zbavuje tekutin, aby ušetřilo energii na jejich ohřev.

3. Systematické vstvení

Máte trénink dopředu promyšlený? Přizpůsobte mu také své oblečení. Čím intenzivnější aktivita vás čeká, tím méně se oblékněte. Zabráníte tak pocení i následnému prochládání. Nejlepší variantou je oblékat se ve vrstvách, které můžete v průběhu tréninku podle potřeb odkládat nebo dooblékat. Na zahřátí se proto hodí jedna vrstva navíc, když pak přejdete k náročnější aktivitě, můžete ji odložit. A na závěr ji zase oblečete.

Reebok navrhl zimní kolekci Thermowarm, která je z hřejivého a zároveň mimořádně příjemného materiálu. Je uzpůsobena do systému tří vrstev – zahrnuje trika odvádějící vlhkost od těla, hřejivé mikiny i bundy, které chrání před vnějšími vlivy.

Oblečení nezapomeňte doplnit čepicí, protože hlavou ztrácíme až 40 % tělesného tepla. Chraňte i partie, které nejrychleji prochládají: ruce, uši, krk.

4. Ohřejte si vzduch

Ledový vzduch nedělá průduškám dobře, proto se snažte dýchat nosem. I když je venku pod nulou, dokáže se vzduch v nose ohřát až o pětadvacet stupňů. A do plic se pak dostává při nějakých 30 °C. Při nádechu ústy ale k ohřevu nedojde, a tak hrtan musí čelit vzduchu o teplotách kolem nuly, což obranyschopnosti sliznic dýchacího systému nepřidá. Teplotu vdechovaného vzduchu můžete také výrazně zvýšit používání masky přes obličej.

5. Utečte před nemocí do tepla

Po tréninku zvolněte tempo, ale snažte se co nejrychleji dostat do tepla. Vaše tělo totiž bude velmi rychle prochládat a bude náchylné k onemocnění. Závěrečný strečink si nechte klidně až do obýváku.

A tady si přečtěte, proč je venku lepší cvičit než ve fitku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články