fb pixel 5 tipů, jak šetřit vodou a ušetřit peníze – G.cz
Vyhledávání

5 tipů, jak šetřit vodou a ušetřit peníze

Zdroj: Unsplash.com

Voda se stává čím dál více dražším artiklem, proto bychom s ní neměli plýtvat. Když se naučíte, jak šetřit s pitnou vodou a omezit její spotřebu, ušetříte i nemalé peníze. Máme pro vás 5 tipů, jak toho dosáhnete.

Komerční sdělení 10.10.2020, 10:26

Tipy, jak šetřit vodou?

Chcete ušetřit a být ohleduplný nejen ke své peněžence, ale i k životnímu prostředí? Šetřete vodou. V rodinných domech k tomu skvěle poslouží nádrž na vodu, do které lze zachytávat dešťovou vodu a následně ji využívat v domácnosti nebo na zalévání zahrady. Jak ještě snížíte spotřebu vody?

1) Zavírejte kohoutky, když vodu nepotřebujete

Možná to děláte i vy – necháváte puštěný kohoutek, i když zrovna vodu nepotřebujete. Nejčastěji k tomu dochází při čištění zubů. Už jako malé děti nás učili, že zuby bychom si měli čistit alespoň 2 minuty, jenže když za tu dobu necháte puštěný kohoutek, zbytečně vám proteče až 12 litrů vody. To samé se děje i při sprchování, když necháte téct vodu i tehdy, když se mydlíte.

2) Umývejte nádobí chytře

Zvykem mnoha z nás je mytí nádobí pod tekoucí vodou. Jenže takhle zbytečně odtéká až 200 litrů pitné vody ze dřezu. Jestli myjete nádobí ručně, při velkém množství si dřez napusťte vodou, a až pak umývejte. Jestli máte myčku nádobí, zapínejte ji až ve chvíli, kdy je plná. S myčkou na nádobí navíc ušetříte – spotřebuje pouze kolem 10 litrů vody na jedno mytí.

3) Na zahradu s dešťovkou

Máte zahradu, nebo větší terasu, na které máte rostliny, záhony a květiny, které vyžadují pravidelnou zálivku? Pořiďte si nádrž na dešťovou vodu a zahradu zalévejte touto vodou a ne pitnou. Nádrže se vyrábí v různých velikostech a snadno najdete velkou na zahradu i menší na terasu či větší balkon. Ušetříte stovky korun a navíc dodáte rostlinám více živin z dešťové vody.

4) Šetřete vodou i při praní

Pračka je jeden ze spotřebičů, které spotřebovávají vcelku velké množství vody. Starší pračky nejsou příliš ekologické a na jedno praní mohou spotřebovat až 100 litrů vody. Jiné, zejména pak novější a modernější, spotřebují až 10krát méně vody. Nemusíte hned kupovat novou pračku, ale naučte se prát šetrně tak, že budete využívat plnou kapacitu pračky. Vždy si praní naplánujte a perte až tehdy, když budete mít prádla dostatek. Prát jedno tričko opravdu není výhodné ani šetrné. Dbejte i na výběr správného programu, ne vždy je nutné prádlo prát dvě hodiny. Jestli má vaše pračka ekologický program, využívejte ho.

5) Osvěžte se studenou vodou

Jestli se chcete v horkých dnech osvěžit studenou vodou, mnohem lepší než odpouštět vodu z kohoutku je napustit si džbán plný vody a dejte ho do lednice. Nebudete tak zbytečně odpouštět několik litrů vody, než poteče vámi požadovaná studená. Navíc když do vody přidáte plátky citronu, nebo třeba i okurky, bude mnohem osvěžující a tělo vám poděkuje.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články