fb pixel 5 songů použitých mimo mísu – G.cz
Vyhledávání

5 songů použitých mimo mísu

Je s podivem, jak často někdo použije k různým mediálním účelům píseň, jejíž obsah a vyznění je v naprostém rozporu s tímto použitím. Které příklady bijí do očí nejvíc?

Vojtěch Libich
Vojtěch Libich 5.12.2014, 09:00

    Nebojte, nebudu tu fňukat nad tím, že někdo prodal song do reklamy. Jasně, i muzikanti musí z něčeho žít a občas to prostě znamená přimhouřit oči a vyinkasovat balík za to, že se za zvuků vašeho songu bude někde prohánět auto po prérii. V pořádku. Co když je ale použití písně obsahově absolutně mimo mísu jako v těchto případech?  

1. Red Hot Chili Peppers – Higher Ground

Tento cover od Stevieho Wondera, jehož nahrávka na desce Mother`s Milk Red Hoty vystřelila do širšího mainstreamového povědomí, je písní o spirituálním povznesení a dosažení vyššího stupně vědomí. Wonder song složil údajně v jakési předtuše pouhé tři měsíce před téměř smrtelnou autonehodou, která tohoto již slepého zpěváka zanechala téměř bez dalších dvou smyslů – čichu a chuti. Red Hot Chili Peppers přejali spirituální myšlenku Higher Ground po svém, a to v bodu své kariéry, kdy si paradoxně úspěch, který zažívali, začal vybírat daně, a to v nejtragičtější možné podobě - smrti zakládajícího kytaristy Hilela Slovaka. I přes toto vážné a silné poselství si píseň vybral Walt Disney jako soundtrack pro svoji verzi horské dráhy Space Mountain. Poněkud nevhodné, nemyslíte?
 

2. The Eagles – Hotel California

Balada, kterou skoro jako jediný song od Eagles, zná téměř každý. Temné „mexické reggae“, jak song popsali sami autoři má jeden z nejtíživějších a nejdepresivnějších textů v rockové historii. Interpretace jeho významu se různí – od popisu temného podsvětí odvrácené strany amerického snu až po alegorii koncentračního tábora, jedno je však jisté, Hotel California rozhodně není veselá píseň, ani obsahově odlehčená romanťárna o lásce. Přesto se však setkáváme se stovkami interpretací, které atmosféru songu naprosto popírají. Hotel California je totiž jednou z nejoblíbenějších písní všemožných wannabe hvězdiček, které se po celém světe účastní talentových pěveckých soutěží. Proto můžeme vidět všechny ty kopírkové lepé děvy, jak se natřásají a kroutí do rytmu při zpěvu tohoto poměrně hlubokého skvostu. U nás takto zabila legendární song například rychlokvasná hvězdička Victoria. Posuďte sami.
 

3. Janis Joplin – Mercedes Benz

Jedna z nejcyničtějších dezinterpretací vůbec. Janis Joplin, královna hipíků a nonkonformních rebelů, zhulená holka v hadrech a bojovnice za lidská práva, složila song Mercedes Benz v klasickém gospelovém duchu, přičemž jeho ústředním tématem je pomíjivost peněz a majetku. Až téměř spirituální mantra se vlastně vysmívá potřebě moderního člověka vlastnit co nejdražší auto a tunu věcí. Ironie zřejmě nedošla PR týmu firmy Mercedes, která tento song opakovaně použila ve své reklamní kampani. Nejdřív v roce 1997 v jakémsi podivném reggae remixu a poté o pár let později v podání „obyčejných lidí“, kolem kterých jezdí nablýskaný Mercedes a oni by si ho tak strašně přáli. Pravděpodobně ale nemůžou, protože jak reklama cynicky na závěr prozradí, auto je dostupné „již“ od 14.490 liber. No nic.
 

4. Lou Reed - Perfect Day

Reklama na americkou telekomunikační společnost AT&T - snowboardistka Gretchen Bleiler jezdí na prkně po rampě a nakonec létá vesmírem či co. Do toho hraje píseň Perfect Day od Lou Reeda. WTF? Vážně vám to přijde v pořádku? Ano, jsem si vědom toho, že i do této písně si utírá sperma kdejaký emo masturbátor, který žije v domnění, že ten song je buď o jeho lásce, která ho právě vykopla a nebo o krásném dni prožitém s těmi nejbližšími. Ale tito lidé nemohou být dál od pravdy. Perfect Day je jedna z nejtemnějších balad, která kdy spatřila světlo světa. Mrazivý subtilní klavírní doprovod v produkci Davida Bowieho a aranžích Micka Ronsona jenom dokresluje schizofrenní text o osobních démonech, karmě a drogách – zvlášť v závěru, kdy Reed téměř šeptá: „Sklidíš, co sis zasel.“ Létající snowboardistky nebrat!
 

5. Iggy Pop – Lust For Life

A pravděpodobně vrchol všeho. Feťácká hymna od krále rokenrolu Iggyho Popa z jeho stejnojmenné desky Lust For Life, výplod drogových mejdanů s Bowiem v Berlíně, titulní píseň filmu Trainspotting, symbol sebedestruktivního a destruktivního životního stylu a sexuální a drogové nevázanosti 70. let. A k čemu je propůjčená? No ano, reklama na plavbu kolem Aljašky firmy Royal Carribean. Stačí přece song trochu prostříhat, přes problémové pasáže v textu prostě přeskočit na refrén a máme reklamu pro celou rodinu. Žilo reklamní oddělení této společnosti posledních 40 let někde v díře, že neslyšeli o Iggym?
  A lehce komický závěr z domácí scény? Asexuální brit-pop prefabrikát, věčný adolescent s rošťáckým úsměvem, Albert Černý, frontman bývalých Charlie Straight, současných Lake Malawi nazpíval také song pro reklamu. Nutno však dodat, že v jeho případě pravděpodobně cíleně. Jedná se o propagaci jakéhosi hotelu v Beskydech. Najdete jen málo trapnějších záležitostí. Aspoň si ale můžete být jisti, že v tomto případě je píseň použita správně. Možná si za utržené peníze Albert pořídí konečně nějaké ty koule.
  Zato TYHLE nešťastně umístěné reklamy jsou aspoň vtipné.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články