5 případů, kdy vás něco kousne a bolí to jako sviňa – G.cz
Vyhledávání

5 případů, kdy vás něco kousne a bolí to jako sviňa

Pro vyjádření bolesti po štípnutí či kousnutí hmyzem existuje exaktní Starrova stupnice. Tak se koukejte vzdělat a přestaňte používat nesmyslně barvitá přirovnání.

Václav Rybář
Václav Rybář 6.9.2017, 09:02

1. Mravenec rudý (Fire Ant)

red_ant_cisr_ucr_edu cisr.ucr.edu Ostré bodnutí, které velmi rychle odezní. Na Starrově stupnici je to hodnota jedna ze čtyř. Rudí mravenci ovšem útočí ve velkém počtu. Obalí vám nohu a začnou se zakusovat jeden po druhém. To už ta bolest tak rychle neodeznívá.

2. Včela, vosa

wasp_creepycrawlies_info www.creepycrawlies.info Tenhle pocit asi důvěrně známe všichni. Zatímco u včely se míra bolesti může značně lišit podle úhlu a úspěšnosti vpichu, od vosy to bolí tak nějak pořád stejně. Dá se to snadno rozchodit (když to neopuchne), ale ten prvotní pocit je, jako když vám někdo típne cigáro o ruku.

3. Mravenec sametový (Velvet Ant), Vosa papírová (Paper Wasp)

velvet_ant_insects_tamu_edu insects.tamu.edu To první ve skutečnosti není mravenec, ale druh bezkřídlé vosy. Ani jeden z těchto tvorů u nás sice nežije, ale subtropická oblast je jich plná. Na Starrově stupnici jsou tyhle potvory na trojce, což znamená, že má bolest ostrý nástup, ale velmi, velmi pomalé odeznění. Pulzuje v epicentru rány a pár vteřin ji nelze utišit. Pak se teprve organismus začne vzpamatovávat.

4. Vosa hrabalka (Tarantula Hawk)

tarantula_whatsthatbug_com www.whatsthatbug.com Tahle obrovská černá vosa se skoro centimetrovým žihadlem ráda loví tarantule. Aby je dokázala ochromit, má k dispozici opravdu značné množství solidního jedu. Nechtějte se jí dostat do cesty. Bodnutí je extrémně bolestivé a prakticky okamžitě po něm nastává prudká, ochromující bolest, která trvá několik minut. Podle zkušeností mnoha obětí se nezmůžete na nic jiného než křik provázený nadávkami. Musíte si to vytrpět se vším všudy, protože žádná babská ani jiná rada nepomáhá. Alespoň už se budete příště od téhle černé potvory držet dál.

5. Tropický mravenec Paraponera (Bullet Ant)

bullet_myrmecos_net www.myrmecos.net Naštěstí žije jenom v tropech. Tenhle mravenec má jméno podle toho, že jeho kousnutí je, jako kdyby vás střelili. Jenže když vás střelí šikovně, docela rychle umřete. Kousnutí tímhle mravencem ovšem nesnesitelně pálí čtyřiadvacet hodin. Bez výraznějších přestávek – momenty otupující, neustálé bolesti se střídají s nesnesitelnými návaly pocitu pálení a prudkou bolestí vystřelující do okolí rány. Mravenec do vás napumpuje neurotoxin, který blokuje značnou část procesů v těle. Brazilský indiánský kmen Mawé ovšem tuhle bolest podstupuje dobrovolně. Kousnutí od desítek těchto mravenců je součástí zkoušky dospělosti. Adepti se prý několik dnů nekontrolovaně zmítají v obrovské agónii a někteří z nich zkoušku opakují až dvacetkrát, aby ukázali míru své zocelenosti.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články