fb pixel 5 postřehů z jízdy s Audi Q2 – G.cz
Vyhledávání

5 postřehů z jízdy s Audi Q2

Luxusnímu SUV kompaktu to sluší ve městě i na venkově. Pokud potřebujete ke svému hlavnímu autu stylový doplněk, určitě si ho zamilujete. Jenom musíte přivřít oko nad astronomickou cenovkou.

Václav Rybář
Václav Rybář 19.8.2017, 08:30

1. Nádhera v plné palbě

Audi Q2 je opravdový prcek, je jen o něco větší než Audi A1 a rozměrově se dá přirovnat k podobně zvednutým hatchbackům jako Renault Captur nebo BMW X1. Jenže patří do vyšší kategorie, zvlášť ten, který jsme měli na testování v maximální možné výbavě se sportovním paketem. V chrpově modré barvě vypadá Q2 opravdu sexy a špičkové pocity vás neopustí ani v interiéru, který má příplatkový virtuální kokpit a voňavé, heboučké materiály, kam se podíváte. Jen z té cenovky by vám mohlo být trochu na omdlení. Tahle konkrétní varianta totiž vyjde bratru na půl druhého milionu. Pokud potřebujete křísit, uklidníme vás tím, že se základním litrovým motorem se dostanete pod 900 tisíc Kč. Přijdete sice o spoustu cingrlátek a ozdůbek, ale Q2 i v tomhle podání vypadá správně sebevědomě. Jak by ne, když podědila designové geny od svých větších bratříčků.

2. 4x4x4

Není zvykem, aby vozy v této kategorii měly plnohodnotnou čtyřkolku. Tahle městská SUV se většinou musí spolehnout na "předohrab", ale Audi nabízí ke Q2 s lepšími motorizacemi i plnohodnotné Quattro, které navíc na rozdíl od předokolek disponuje i lepší víceprvkovou nápravou. Čtyřkolka ubere trochu místa vzadu a v kufru (ovšem pořád solidních 355 litrů), ale v zatáčkách vás podrží a dodá odvahu i do zhoršených zimních podmínek. Navíc je i s extra poháněnou nápravou Q2 pořád dostatečně lehkonohá díky potentnímu motoru a celkově nižší hmotnosti oproti velkým SUV. Tohle jsou prostě čtyři metry délky v 4x4. Překvapivě lákavá kombinace.

3. Pohodlí a luxus

Od auta s podobnou cenovkou asi očekáváte špičkový a ergonomicky vyladěný interiér. A taky ho dostanete. Plusem čtyřkolky s víceprvkem vzadu je ale také nekompromisní pohodlí na cestách i necestách. Se sportovním paketem je tahle Q2 o centimetr blíž vozovce, ale to jí nijak nebrání žehlit nerovnosti na polňačkách i okreskách, které po zimě nikdo nestihl opravit. Především ale díky tuhému řízení, pohotovému automatu a chytré čtyřkolce umí malá audinka v zatáčkách i pobavit, ačkoliv by jí samozřejmě víc slušel rychlý benzín, který by nebyl tak těžký na čumák. To bychom si ale museli počkat na eSkovou nebo dokonce eRSkovou verzi, a ta zatím v kartách není.

4. Malý vůz s velkým motorem

Co kromě čtyřkolek malá kompaktní auta nemají? Ano, velké motory. Ty jsou výsadou tzv. hot hatchů, vyloženě sportovních verzí standardních vozů. My jsme přesto měli Q2 s dvoulitrovým dieselem o výkonu 190 koní, který se běžně montuje do větších SUV jako Škoda Kodiaq, Seat Ateca nebo Volkswagen Tiguan. To dává samozřejmě malé Q2 dostatečný elán - na stovku se vyšplhá dřív než za osm sekund, což z ní v podstatě dělá malý naftový hatchback, který je hbitý i se čtyřkolkou. I proto v movitější rodině může dělat parťáka třeba velké Q7, aniž byste měli pocit, že máte ošklivější a pomalejší auto pro chvíle, kdy je potřeba jenom dojet na nákupy apod. Audi Q2 zkrátka drží v rámci značky lajnu jak designově, tak výkonově. S jeho pořízením rozhodně nebude mít pocit, že jste si pohoršili.

5. Náskok díky technice

V plné výbavě Q2 se vám útrata začne vracet, jakmile si projdete, co všechno vaše auto umí. Systém pre-sense zabrání srážkám s vozidly i chodci (nebo je alespoň citelně zmírní), progresivní řízení vám pomůže ve vracečkách, abyste si neukroutili ruce, s pokročilým tempomatem obstará auto popojíždění v zácpách za vás a s parkovacím asistentem i skoro samo zaparkuje. Příplatkové LED světlomety vám pak doslova umožní vidět za roh. Tenhle pokrok není zadarmo, ale ostatní vozy ve stejné kategorii si o něm mohou nechat jenom zdát. I proto je Audi Q2 trochu dražší, půjčuje si totiž vychytávky od větších bratříčků, což se u jiných značek moc nenosí.

A TADY se podívejte do zákulisí juniorského závodění v jedné stopě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články