fb pixel Moto Junior: Adrenalinové závodění od útlého věku – G.cz
Vyhledávání

Moto Junior: Adrenalinové závodění od útlého věku

Milují vaše děti Valentina Rossiho? A věděli jste, že mohou kroužit po asfaltu stejně jako on? Nahlédněte s námi v osmidílném seriálu do zákulisí juniorského závodění v jedné stopě.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.8.2017, 13:21

Za královnu motoristických sportů vždy platila Formule 1, ale tu v poslední době trápí odliv diváků, zejména kvůli neustále se měnícím regulím a absenci skutečné rivality. Moto GP, vrcholná motorková disciplína, naopak příznivce neustále nabírá, protože je plná osobností a soubojů a nikdo v ní neřeší zmenšování motorů a snižování hladiny hluku.

Skoro každý ví, že do Formule 1 se musí dorůst. Začínáte na motokárách, pak přesedláte na okruhové „cupové“ závoďáky, které jsou mírně upravenými verzemi silničních aut, a stoupáte dál a dál, než máte nárok na tzv. superlicenci. Jak je to ale u motorek? Právě na tuhle otázku vám dá odpověď Moto Junior – evropská série, ve které se s podporou velkých sponzorů (např. Budweiser Budvar nebo Shell) závodí skutečně od mateřské školky až po důchod v několika vypsaných kategoriích.

Od roku 1995 je pořádáno MČR žáků a juniorů pod patronací AČR. I když se za dlouhých dvacet let vyzkoušelo mnoho modelů a systémů, některé ročníky byly silnější a některé méně vyvedené, vznikaly nové třídy a některé přirozeně zanikaly. Vývoj jednoznačně ukázal, že koncepční práce s dětmi od nejnižšího možného věku přináší úspěchy.

V našem seriálu vám představíme techniku, se kterou se závodí, koncepci výchovy závodníků od útlého věku až k juniorským kategoriím a navazujícím ‚dospělým‘ motorkám, a také prozradíme, kolik takové závodění stojí, ať už peněz, nebo dřiny a obětavosti.

První díl se věnuje představení samotné série, která se jezdí na několika okruzích u nás, na Slovensku a v Maďarsku. Děti začínají zhruba ve čtyřech až pěti letech na malých motorkách s objemem 50 kubíků, pak přestupují na motor s větším objemem a následně i do třídy MiniGP, kde se jezdí s motorkou Honda NSF 100, která už vypadá a jezdí jako dospělý superbike. Ani dospělí (v tomhle případě hlavně tatínci) nepřijdou zkrátka, protože je pro ně vypsána kategorie skútrů, seniorských padesátek nebo speciální Jawa 50 skupina přezdívaná jako za starých dobrých časů „Kozí dech“.

S naší kamerou jsme od června objížděli závody Moto Junior a dělali rozhovory, fandili a sledovali cvrkot v boxech i na trati. Někde tam možná krouží další Valentino. A možná krouží i u vás na zahradě, a vy o tom ještě nevíte. V následujícím díle se dozvíte, co všechno je pro vstup do takového závodění potřeba. A pokud byste chtěli vidět Moto Junior naživo, už v neděli 20. srpna se jede další závod na okruhu ve Vysokém Mýtě. Přijeďte se podívat. Nic to nestojí a atmosféra a napínavé závodění vás pohltí stejně, jako když spolu soupeří superhvězdy v televizi.

Další info najdete na stránkách www.motojunior.cz

Podobné články

Doporučujeme

Další články