1. Danae
2. Prostřední obraz z Beethovenova vlysu
Beethovenův vlys patří mezi nejvýznamnější díla vídeňské secese. Klimt soubor monumentálních obrazů o celkové délce 34 metrů namaloval roku 1902 pro 14. výstavu vídeňské secese, která byla koncipována jako oslava fenomenálního skladatele. Soubor byl původně určen pouze jako jednorázová záležitost přímo pro výstavu a namalován na zdech pomocí lehkých barev. Dnes zdobí prostory výstavní budovy Vídeňská secese v centru Vídně. Až do začátku letošního roku ovšem zcela vážně hrozilo, že o něj Rakousko přijde.
Dědicové rakousko-švýcarské sběratelské rodiny Ledererových totiž vznesli restituční nárok na jeho navrácení. Dílo, které za 2. světové války nejdřív Ledererovým sebrali nacisté, bylo po válce rodině vráceno. Sběratel Erich Lederer ho ale poté prodal za 750 000 dolarů rakouskému státu. Spor se nyní vedl o to, že soubor obrazů prodal pod cenou údajně proto, že Rakousko zakázalo jeho vývoz.
Dědicové, žijící ve Švýcarsku, argumentovali tím, že podle rakouského zákona o navracení uměleckých děl z roku 2009 je možné získat v restituci umělecká díla, která byla v souvislosti s řízením podle zákona o zákazu vývozu prodána státu.
Nakonec ale příslušná komise konstatovala, že mezi zákazem vývozu a prodejem neexistovala relevantní souvislost. Stěžejní dílo rakouské secese tak zůstane přístupné všem.
3. Beethovenův vlys podruhé
4. A potřetí
5. Portrét Adele Bloch-Bauer I (zvaný též Zlatá Adéla) a Conchita Wurst - maskot letošního ročníku benefiční akce Life Ball
Gustav Klimt patří mezi nejznámější rakouské i evropské malíře vůbec. Jeho dílo přetéká erotickými náznaky, bublající sexualitou, ale i něhou. Secesní geometrické vzory i motivy květin, nekonečné spirály a jasné barvy v čele se zpupnou zlatou dodávají jeho obrazům údernost, ale i lehkost a vzdušnost. Mystično a alegorické motivy zase sílu a hloubku. Dekadence a zastřená erotičnost Klimtova díla, která před více než sto lety pobuřovala a dnes spíše osvěžuje, se nikdy neokouká.
Klimt si bez žen a sexu neuměl svůj život vůbec představit. Údajně měl ve svém ateliéru neustále dvě až tři nahé modelky. Ne proto, aby je mohl kdykoliv malovat, ale aby cítil jejich vůni. Tradovalo se, že byl otcem 14 nemanželských dětí, což už dnes těžko někdo ověří.
Právě jeho díla se stala symbolem letošní mega akce Life Ball - benefiční akce na podporu tolerance, solidarity a především boje proti AIDS, která se koná každoročně. Ta je spojená s bujarými oslavami a letos si ji nenechal ujít např. módní návrhář Jean Paul Gaultier, herečka Charlize Theron nebo operní pěvec Plácido Domingo.
Celá akce se konala ve Vídeňské radnici a prostory před ní. Pódium bylo letos oděno do stylu vídeňské secese a její představitelé v čele s Gustavem Klimtem se stali inspirací pro letošní ročník věhlasné akce - jedné z největších na podporu osvěty a financování boje proti AIDS.
A TADY se podívejte na 13 naprosto úchvatných geometrických tetování.