fb pixel 5 neznámých hrdinů vylodění v Normandii, kteří se zachovali drsněji než v akčním filmu – G.cz
Vyhledávání

5 neznámých hrdinů vylodění v Normandii, kteří se zachovali drsněji než v akčním filmu

Den D zvrátil průběh druhé světové války. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 75 lety proběhlo vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Takzvaná operace Overlord patřila ke klíčovým momentům druhé světové války. Akce se zúčastnily desítky tisíc vojáků, značná část jich přišla o život a samotné vylodění se stalo inspirací několika akčním filmům. To, co se ale na plážích v Normandii skutečně stalo, je mnohdy mnohem drsnější než jakýkoliv akční snímek. Příběhy následující pětice vojáků jsou toho důkazem.

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 6.6.2019, 11:08

1. Jacob Hill

Jacob Hill byl poručíkem v jednotce, která měla po vylodění na pláži Omaha za úkol vyšplhat po útesu, kde měli zneškodnit nacistickou hlídku a zneškodnit její zbraně. Problém byl ten, že hlídka byla početnější, než očekávali a byla vybavená i kulometem. Hill tváří v tvář přesile pouze zařval směrem k obsluze kulometu: "Vy zas*aný zku*vysyni, tou svojí sra*kou netrefíte ani vola zblízka!" a rozeběhl se proti nacistům. Ti byli jeho chováním natolik šokováni, že než stihli zahájit palbu, Hill je zasáhl granáty a do jednoho je pozabíjel. Jeho neohrožený výpad zachránil životy nejen jeho vlastní jednotce, ale i jednotkám, co se teprve chystaly vyšplhat po útesech.

2. Francis Sampson

Francis L. Sampson sloužil u americké armády jako vojenský kaplan. Během Dne D byl kaplanem proslulého 501. regimentu 101. výsadkářské divize. Po celou dobu operace Overlord u sebe neměl zbraň a přímo na pláži pomáhal s ošetřováním zraněných. I když se jeho pozice ocitla pod těžkou nepřátelskou palbou a ostatní vojáci se stáhli, otec Sampson zůstal s raněnými. Když místo ošetřovny obsadili nacisté, jen jim lakonicky oznámil, že je farář a pokračoval v ošetřování raněných včetně německých vojáků a to až do doby, než místo opět dobyli spojenci. Poté, co druhá světová válka skončila, vypravil se neohrožený farář ještě do války v Koreji a ve Vietnamu. Za svou neohroženost to dotáhl až do hodnosti generálmajora a stal se vrchním velitelem všech armádních kaplanů.

3. Bill Millin

Ještě za první světové války bylo tradicí, že ty britské regimenty složené z mužů ze Skotska doprovázel dudák. Během druhé světové války se od této praxe upustilo a dudák byl povolán jen ve vzácných případech jako návštěvy základny někým z královské rodiny nebo ministerského předsedy. To se ale nelíbilo skotskému lordu Simonu Fraserovi, který navzdory zákazu svého dvorního dudáka Billa Millina propašoval až na pláž Sword, kde mu přikázal aby hrál, zatímco kolem něj padali vojáci pod německou kulometnou palbou. Millin hrál i poté, co jeho regiment postupoval dále do vnitrozemí. Kromě skotské dýky zastrčené v ponožce neměl žádnou zbraň a po celou dobu měl místo armádních kalhot kilt. Když se německých zajatců zeptal, proč po něm nikdy nestříleli, jejich velitel mu odvětil, že se domnívali, že se zbláznil a bylo jim ho líto zabíjet.

4. Norman Cota

Norman D. Cota byl brigádním generálem, který velel druhému výsadku na pláž Omaha. Když dorazil, viděl, že většina vojáků je v naprostém šoku a nejsou schopni boje. Uprostřed palby obcházel jednotlivé vojáky a motivoval je k postupu. Poté osobně vedl útok na německé pozice. V průběhu něj předeběhl skupinu mladých vojáků, sám zaútočil na kulometné hnízdo a mladíci ho jen našli, jak sedí za kulometem, u nohou má mrtvé Němce a na prstě si točí se svým revolverem. Následně pak během obléhání domu se zabarikádovanými vojáky Wehrmachtu sám vykopl dveře, naházel dovnitř granáty a přeživší Němce postřílel, díky čemuž mohla jeho jednotka postupovat dál. Jednomu z kapitánů poté jen řekl: "Tak jste viděl, jak se to dělá. To máte poučení pro příště, nemůžu tady být pokaždé, když je potřeba něco vyřešit."

5. Tommy Macpherson

Macpherson vstoupil do armády hned, jak mu bylo 18 let, zkraje 2. světové války. Během nasazení v Egyptě byl polapen italskou armádou a uvězněn. Ve vězení se naučil italsky a pak uprchl, aby mohl během vylodění pomáhat s formováním a posilováním domácího francouzského odboje a podpořit tak postup spojeneckých vojsk. Kupříkladu upravil samopaly sebe a tří odbojářů tak, aby výstřely z nich zněly jako kulomet a donutil tak 100 německých vojáků k tomu, aby se vzdali. Ještě lepší kousek se mu povedl, když v ukradené sanitce dojel do německého tábora oděn v tradiční skotský kroj a generálu Botho Elsterovi řekl, že je velitelem britského letectva a pokud se generál a jeho 23 tisíc vojáků okamžitě nevzdá, tak vydá rozkaz k vybombardování tábora. Generál uvěřil a do rukou Macphersona se strachy kapituloval. Po skončení bojů ve Francii se Macpherson odebral do Itálie, kde pomáhal nejen s odstraňováním zbývajících fašistů, ale bránil zemi též před komunisty.

Zde se dozvíte tajemství úspěchu operace Overlord.

Podobné články

Doporučujeme

Další články