1. Daft Punk
www.youredm.com
Francouzské elektro duo kombinující prvky housu a synth-popu za poslední rok zažívá velký comeback se svojí poslední deskou Random Access Memories, které kraluje především hitová kolaborace se zpěvákem Pharellem Williamsem - píseň Get Lucky (ano, znáte i vy, co s hudbou přijdete do styku jenom o víkendu v Karlovkách).
Kromě své hudby jsou tito Francouzi známí především svým excentrickým zjevem. Od samého začátku fungování si nepřáli být fotografováni, později začali nosit různé bizarní masky jak na koncertech, tak při televizních rozhovorech, nakonec se image ustálila na robotických přilbách. Kdo jste viděli jinak celkem zbytečný snímek Tron: Legacy, mohli jste si těchto obrněných sci-fi zjevů všimnout v párty scéně v rolích DJ-ů.
Bizarní je i legenda, kterou Daft Punk ke své image podávají: "Nikdy jsme nechtěli být roboty. Byla to nehoda. Jednou jsme pracovali ve studiu na nové nahrávce a přesně v v 9:09 9.září 1999 studio vybouchlo. Když jsme se probrali, zjistili jsme, že se z nás stali roboti." Tak jo.
2. Slipknot
www.listenherereviews.com
Americká nu-metalová kapela je svými převleky přímo pověstná. Členové Slipknot nosí promyšlené masky korespondující s aktuální vydanou deskou a vizuálem kapely.
Podle slov frontmana Coreyho Taylora se jednalo o pokus odpoutat pozornost od jednotlivců v kapele a soustředit publikum na hudbu a texty. Původní plán byl dokonce nosit jenom kombinézy.
"Pak nás napadlo, že můžeme mít každý svojí specifickou masku, ale že pojmenujeme členy kapely prostě jen čísly. Vlastně jsme tím říkali: 'Koukejte, jsme jenom produkt!'" vysvětluje kontroverzní image Taylor.
Ta se nakonec samozřejmě ustálila na ne tak minimalistických horrorových maskách, které s přibývajícími lety nabírají na propracovanosti. V době vydání singlu Vermilion například kapela nosila posmrtné masky vyrobené z odlitků jejich vlastních tváří.
Za dva týdny má po dlouhých šesti letech vyjít nová deska Slipknot (první bez baskytaristy Paula Greye a bubeníka Joeyho Jordisona), ke které již samozřejmě kapela uveřejnila i spoustu vizuálů, včetně nových masek. No, nic veselého nečekejte.
3. Gorillaz
www.fanpop.com
Praxi maskované kapely dovedl až do extrému frontman brit-popových Blur Damon Albarn, když v roce 1998 založil virtuální "umělou" kapelu Gorillaz tvořenou čtyřmi bizarními komiksovými postavami. Ty pro Albarnův projekt vytvořil kreslíř Jamie Hewlett, autor například kultovního komiksu Tank Girl.
Videoklipy k songům jako "Clint Eastwood" nebo "Feel Good Inc." si pamatují všichni. Málokomu se však poštěstilo vidět tuto kreslenou kapelu "naživo".
K vydání každé ze tří desek však Gorillaz skutečně jeli turné. V případech prvních dvou alb se jednalo o koncerty Albarnem složené kapely hrající za obřím plátnem, na které byly promítány všemožné vizuály vytvořené Hewlettem. U třetí a zatím poslední desky z roku 2010 Plastic Beach už bylo upuštěno od maskovaných vizuálů a Albarn odkryl sebe i zbytek kapely, kterou tentokrát tvořila i taková jména jako například Mick Jones a Paul Simonon z The Clash.
K punkrockové estetice měl Albarn zvlášť v případě Gorillaz vůbec vždycky blízko. Velice často se nechává v médiích slyšet, jak tu nebo onu hudební celebritu posílá do patřičných míst a vlastně už jen popis důvodu vzniku projektu mluví sám za sebe: "Když jsem bydlel s Jamiem, hodně jsme sledovali MTV, a když koukáte na MTV moc dlouho, dostanete se do pekla. Zjistíte, že tam není vůbec žádnej obsah. Tak jsme si řekli, že založíme kapelu, která bude vlastně komiksovej vtip, a to bude naše vyjádření."
4. GWAR
www.metalsucks.net
Legendární americká trash-metalová kapela vycházející z hodně punkového podhoubí. To, co se v případě finské skupiny Lordi zvrhlo v komiksovou frašku, se maskovaným shock-rockovým GWAR povedlo na jedničku. Zkombinovat metal s přehnanými horrorovými kostýmy meziplanetárních barbarských válečníků a především s textovou i pódiovou kontroverzí, které není nic svaté.
GWAR v rámci drsných vtípků a politické a sociální satiry často sahají k velmi politicky nekorektnímu humoru, sexuální obscénnosti a různým nechutnostem. Stříkání falešné krve a dalších tekutin do publika je tím nejslabším článkem celé show.
Kapela byla kritizována a cenzurována i za další součást koncertu - mučení a zohavení figuríny, představující některou z ikon americké popkultury. Mezi "oběti" GWAR takto patřili například Papež Jan Pavel II., Usáma bin Ládin, Michael Jackson, Paris Hilton, Adolf Hitler, Lady Gaga, Justin Bieber nebo všichni američtí prezidenti počínaje Ronaldem Reaganem.
Jelikož si kapela za svou již třicetiletou kariéru vydobyla poměrně kultovní status, vystřídalo se za ty roky v sestavě více než 25 členů. Proto ani letošní smrt dlouholetého frontmana Odera Urunga (vlastním jménem Dave Brockie) nemohla tuhle mašinu zastavit a na zpěvákovo místo nastoupili dokonce hned dva netvoři - zpěvák Blothar a zpěvačka, která si říká Vulvatron. Ano, vážně, Vulvatron. Super!
5. The Locust
Tady už brousíme do hodně hlubokého podzemí.
Kult noisové a grindcorové scény. Kapela složená ze členů legendárních hardcorových kapel z 90.let, pocházejících z oblasti kalifornského San Diega. The Locust znamená v překladu "kobylky", a nějak takhle by zněl i nejpřibližnější popis jejich hudby. Pokud trpíte sebemenším náznakem psychické lability, nedoporučoval bych vám pouštět si hudbu The Locust do sluchátek v přeplněném metru po pár pivech a pozorovat lidi.
Nicméně tato americká extrémní kapela, jejíž desky vydávaly i labely vedené takovými jmény jako Omar Rodríguez-López z Mars Volta nebo Mike Patton z Faith No More, skutečně maskovanou image dotáhla do konce. The Locust, známí svými radikálními a nekompromisními politickými postoji, hrají oblečeni do utilitárních kombinéz nebo "uniforem", jak je nazývají, a kukel, které skutečně připomínají hmyzí tělo a hlavy kobylek. Výsledek v kombinaci s hlukovou clonou velice psychedelické hudby je opravdu působivý.
Ano, David Bowie měl svého Ziggyho Stardusta, Lou Reed byl chameleon sám o sobě, Kiss mají pomalované obličeje, Misfits horrorové účesy a celý glam-rock je vlastně jedna velká módní přehlídka metrosexuality. Ale musíte uznat, že na tyhle extrémní masky žádný z jmenovaných nemá. Prostě když divadlo, tak pořádně.